naša zemlja je 17. proizvođač ove žitarice u svetu

Kineska kompanija investira 250 miliona evra u preradu kukuruza u Srbiji

AgrobiznisSrbijaVesti

26.1.2022 10:15 Autor: Redakcija Biznis.rs 7

Kineska kompanija investira 250 miliona evra u preradu kukuruza u Srbiji Kineska kompanija investira 250 miliona evra u preradu kukuruza u Srbiji
Jedna neimenovana kineska kompanija planira veliku investiciju u Srbiji od 250 miliona evra u preradu kukuruza. Kako navodi Sputnik, pregovori su u toku i... Kineska kompanija investira 250 miliona evra u preradu kukuruza u Srbiji

Jedna neimenovana kineska kompanija planira veliku investiciju u Srbiji od 250 miliona evra u preradu kukuruza. Kako navodi Sputnik, pregovori su u toku i jedino što je za sada otkrio ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je da investitori nameravaju da prerađuju pola miliona tona kukuruza godišnje i da prave finalne proizvode – aminokiseline, skrob, glukozu.

S obzirom na to da se proizvodnja kukuruza u Srbiji, zavisno od godine, kreće između 6,2 miliona tona kolika je bila sušne 2021. godine, pa do sedam i više miliona tokom dobrih sezona, reč je o količini koja nije zanemariva, piše Beta.

Srbija godišnje izveze od tri miliona tona do 3,5 miliona tona kukuruza.

Kina je inače, još pre godinu dana svojim partnerima u 17 zemalja jugoistočne Evrope, među kojima je i Srbija, poručila da će u narednih pet godina povećati uvoz robe sa ovog područja na 170 milijardi dolara, s naglaskom na poljoprivredu i agroindustrijski kompleks.

Srbija je sedamnaesti proizvođač kukuruza u svetu i do sada je isključivo izvozila taj primarni poljoprivredni proizvod kao sirovinu, ne pokušavajući da sama razvije prerađivačke kapacitete.

„Mi bismo mogli da zaradimo mnogo više ukoliko bismo izvozili proizvode višeg nivoa prerade – proizvode koji se koriste u mesnoj industriji, aminokiseline, skrob, boje, i da se na taj način pojavljujemo kao ozbiljni takmaci na svetskom tržištu. Zrno kukuruza možemo mnogo pametnije da iskoristimo. Najmanje zarađujemo kao država, kao privreda, ukoliko izvozimo zrno, koje je sirovina za sve ostalo“, ističe rukovodilac Odeljenja za kukuruz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu Goran Bekavac.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...