Metaloprerađivačkom sektoru nedostaju sekundarne sirovine
24.12.2021 13:16 Autor: Redakcija Biznis.rs
Na inicijativu Unije poslodavaca Srbije u Ministarstvu privrede u sredu je održan sastanak na kojem se razgovaralo o problemu nedostatka sekundarnih sirovina, u konkretnom slučaju čeličnog otpada i otpada obojenih metala.
Na sastanku je ukazano na nedostatak sekundarnih sirovina na domaćem tržištu u odnosu na raspoložive domaće prerađivačke kapacitete za šta su kao glavni razlozi navedeni nedovoljan otpad iz industrije Srbije kao i veliki izvoz otpada, saopštila je Unija poslodavaca Srbije.
Zaključeno je da je neophodno obezbediti prioritetno snadbevanje sekundarnim sirovinama i u potpunosti uposliti domaće prerađivačke kapacitete jer bi se time stvarao proizvod veće dodatne vrednosti što bi uticalo na rast BDP kao i otvaranje novih radnih mesta.
U prilog navedenom govori i činjenica da su Čeličana Metalfer Steel Mill, Valjaonica bakra Sevojno, Valjaonica aluminijuma Impol Seval, i brojne druge livnice, kao prerađivači naglasili da mogu da prerade znatno veće količine sekundarnih sirovina od trenutno raspoloživih.
Dogovoreno je da se Ministarstvo privrede zauzme u cilju prioritetnog snabdevanja sekundarnim sirovinama za metaloprerađivački kompleks, kao i da se uputi molba Ministarstvu finansija da podrži predlog Unije poslodavaca Srbije o ukidanju poreza po odbitku od jedan odsto koji je uveden 2013. godine, i ima diskriminatorni karakter. Naime, uvođenjem ovog poreza su domaća preduzeća odnosno korisnici i prerađivači dovedeni u neravnopravan položaj s obzirom da se ovaj porez ne plaća prilikom izvoza sekundarnih sirovina.
Ukazano je na problem prometa metalnog otpada sa teritorije Kosova i Metohije ka ostalim delovima Republike Srbije, s obzirom da se od strane carinskih organa traže uvozne dozvole koje kao takve ne postoje niti ih izdaje Ministarstvo za zaštitu šivotne sredine.
Pročitajte još:
Prerada sekundarnih sirovina je od strateškog značaja za privredu, posebno sa aspekta cirkularne ekonomije i kao primer su navedene zemlje Evropske unije koje svojim smernicama i uputstvima nastoje da što više prerađuju metalni otpad u sopstvenim fabrikama umesto da ga izvoze. Takođe, preradom sekundarnih sirovina se smanjuje i emisija ugljen-dioksida što je posebno značajno sa aspekta zaštite životne sredine.
Od Ministarstva privrede se u najkaćem roku očekuju informacije o daljim aktivnostima. Sastanku su prisustvovali državni sekretar Ministarstva privrede, Milan Ljušić, poseban savetnik minstra Nermina Ljubović, predstavnici Privredne komore Srbije Ana Raičević i Nebojša Vraneš, ispred Unie poslodavaca Andreja Brkić, predsednik Izvršnog odbora, Marko Bjeletić, koordinator rada sektora, kao i Vasa Žigić, predsednik Sektora metalne industrije Unije poslodavaca Srbije.