NASA odložila lansiranje prve rakete za sletanje ljudi na Mesec posle 50 godina
29.8.2022 10:52 Autor: Redakcija Biznis.rs 7
Probni let koji neće imati ljudsku posadu ima za cilj da vrati ljude na Mesec i spusti ih na Mars. Svečanost lansiranja rakete projekta Artemis američke svemirske agencije NASA bila je planirana za ponedeljak 29. avgusta, sa direktnim prenosom preko zvaničnog Youtube kanala agencije u 14h po srednjoevropskom vremenu. Privukla je veliku pažnju svetske javnosti i barem na kratko iz glavnih vesti potisnula zbivanja u Ukrajini i energetsku krizu u Evropi.
Međutim, u poslednjem trenutku NASA je otkazala lansiranje uprkos direktnom prenosu. Za sada se ne zna novi datum lansiranja, osim da je „prvi raspoloživi termin petak 2. septembar“, stoji na sajtu NASA. Odlaganje se dogodilo zato što je tim inženjera otkrio pukotinu na motoru broj 3 dok su ga punili tečnim vodonikom.
Raketa Space Launch Sistem (SLS) sa odvojivom Orion kapsulom postavljenom na vrhu, svoj let trebalo je da započne sa lansirne rampe 39B na Kejp Kanaveralu, istorijski čuvene američke “svemirske luke”, piše Guardian.
Ovo lansiranje je važno jer nakon tačno 50 godina označava NASA-in povratak na upravljanje letovima sa ljudskim posadama na Zemljin satelit, i dalje.
Kapsula Orion neće imati putnike, ali inače je dizajnirana da prevozi posadu od šest astronauta.
Probna misija Artemis I ima dužinu leta od 1,3 miliona milja i trajaće tačno 42 dana. Ona za cilj ima da dovede kapsulu Orion na oko 40.000 milja pored tamne strane Meseca, istim putem koji je prelazila lunarna misija Apolo pre pola veka.
NASA-in pređašnji program Space Shuttle za letove sa ljudskom posadom ukinut je 2011. godine. Od tada su privatne kompanije čuvenih bogataša, kao što su Blue Origin Džefa Bezosa (Jeff Bezos) ili SpaceX Ilona Maska (Elon Musk) izvodile misije slične starom programu šatlova, sa svojim manjim letelicama relativno kratkog dometa.
Glavni zadatak Artemisa I je da pokaže svetu da li Mesec može da posluži kao odskočna daska za eventualno slanje astronauta na Mars, što bi zaista oživelo očekivanja iz naučne fantastike. Očekuje se da će američki poreski obveznici uložiti 93 milijarde dolara za finansiranje programa Artemis, ali u danima koji su prethodili lansiranju, administratori NASA-e insistirali su da će Amerikanci smatrati da je taj trošak opravdan.
Pročitajte još:
Tokom prvog leta jedini “članovi posade“ u Orionu biće lutke koje treba da omoguće procenu funkcionalnosti svemirskih odela nove generacije i nivoe radijacije – kao i jedna mekana igračka Snupija koja treba da ilustruje nultu gravitaciju plutajući oko kapsule.
Videćemo da li će sledeći pokušaj lansiranja biti uspešniji.
BOJANA
29.8.2022 #1 AuthorŠteta svakako
MIŠKOVIĆ
29.8.2022 #2 AuthorA pola sveta nema šta da jede
SRDJAN
29.8.2022 #3 AuthorPropade sou al valjda ce biti sledece nedelje 🙂
kaćica
29.8.2022 #4 AuthorSamo neke gluposti izmisljaju.Sta cemo mi na Mesecu?
GOCA BG
29.8.2022 #5 AuthorCim je pronadjena pukotina,odlozeno je za novi datum…
IVAN
29.8.2022 #6 AuthorZaista steta
DASHA
14.8.2023 #7 AuthorBoze dragi, sta sve nece izmisliti….