Inflacija je u Sjedinjenim Američkim Državama u junu dostigla 9,1 odsto na godišnjem nivou, što je najviše za poslednju 41 godinu, saopštilo je američko Ministarstvo rada. Tempo rasta indeksa potrošačkih cena u junu nadmašio je godišnju stopu iz maja od 8,6 odsto, kada su Federalne rezerve reagovale povećanjem kamatnih stopa za 0,75 odsto.
Fjučersi berzanskih akcija postali su negativni nakon objavljivanja podataka o junskoj inflaciji, a investitori pomno prate situaciju tražeći naznake o izgledima za politiku centralne banke i širu ekonomiju, prenosi Wall Street Journal.
Potrošačke cene u SAD porasle su više od predviđanja ekonomista za jun, od 8,8 odsto, što se pojavilo kao nezvaničan ali pouzdan podatak u medijima, koji je Ministarstvo demantovalo pre objave zvaničnih podataka. Ovako visok rast cena nije zabeležen od novembra 1981. godine.
Kada se isključe nestabilne stavke poput hrane i energije, bazna inflacija u SAD porasla je za 0,7 odsto u odnosu na maj, a to je ukupno oko 5,9 odsto u poslednjih godinu dana. Junski podaci o inflaciji dodatno će podstaći napore FED da povrati stabilnost cena, prenosi Financial Times.
„Usijane“ vrednosti inflacije potvrđuju da su pritisci na cene neobuzdani i rasprostranjeni u celoj ekonomiji i da nastavljaju da narušavaju kupovnu moć i poverenje. To bi trebalo da zadrži Fed na agresivnom kursu monetarne politike i da poveća pritisak na administraciju američkog predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden).
Pročitajte još:
Iako su mnogi ekonomisti procenili da bi ovi podaci trebalo da predstavljaju vrhunac inflatornog ciklusa, nekoliko faktora, kao što su cene stanarina, mogli bi da održe pritisak na cene u dužem periodu. Geopolitički rizici, uključujući nove blokade zbog korona virusa u Kini i rat u Ukrajini, predstavljaju dodatni rizik za lance snabdevanja i pogoduju daljem rastu inflacije.
SNEZANA
13.7.2022 #1 AuthorInflacija je svuda nazalost
GOCA BG
13.7.2022 #2 AuthorNe brinem se ja za njih…