Inicijativa dobila dvostranačku podršku

SAD pripremaju zakon za lociranje AI čipova u Kini

SvetVesti

5.5.2025 14:36 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

SAD pripremaju zakon za lociranje AI čipova u Kini SAD pripremaju zakon za lociranje AI čipova u Kini
Američki kongresmen Bil Foster planira da u narednim nedeljama predloži zakon kojim bi se proveravala lokacija AI čipova, poput onih koje proizvodi Nvidia, nakon... SAD pripremaju zakon za lociranje AI čipova u Kini

Američki kongresmen Bil Foster planira da u narednim nedeljama predloži zakon kojim bi se proveravala lokacija AI čipova, poput onih koje proizvodi Nvidia, nakon što se prodaju. Ova inicijativa ima podršku iz obe političke partije, a cilj joj je da spreči šverc čipova u Kinu, čime se krše američki zakoni o izvozu.

Čipovi kompanije Nvidia ključni su za razvoj naprednih AI Sistema, od četbotova do alata koji bi mogli da doprinesu stvaranju biološkog oružja. Prethodna I aktuelna američka administracija postepeno su pooštravale izvoz čipova ka Kini. Međutim, prema izveštajima medija, čipovi se i dalje na različite načine probijaju do Kine, a Nvidia tvrdi da ne može da prati gde završavaju njihovi proizvodi nakon prodaje, prenosi Reuters.

Foster, koji je ranije bio fizičar i sam je dizajnirao čipove, ističe da je tehnologija za praćenje čipova već dostupna, pa čak i ugrađena u neke  modele koje proizvodi Nvidia. On planira da predloži zakon koji bi obavezao američke regulatore da uvedu sistem praćenja lokacije čipova, u skladu s izvoznim dozvolama. Zakon bi trebalo da onemogući rad čipova koji nemaju ispravne dozvole.

Foster upozorava da šverc nije hipotetički problem, već realnost, i da postoje verodostojni izveštaji o njegovim razmerama. Upozorio je da bi kineska Komunistička partija ili njena vojska mogle već raditi na razvoju oružja ili napredne veštačke inteligencije koristeći te čipove, što je, prema njegovim rečima, ozbiljno kao i razvoj nuklearnog oružja.

Pitanje je dobilo dodatnu hitnost nakon otkrića o kineskoj AI firmi DeepSeek, koja je navodno razvila konkurentne sisteme koristeći čipove kompanije Nvidia zabranjene za prodaju Kini. U Singapuru su tri kineska državljanina optužena za prevaru u slučaju u vezi sa serverima koji su, moguće, sadržali te čipove.

Iako tehnologija za praćenje nije još široko primenjena, već postoji. Na primer, Google već prati lokaciju svojih AI čipova u sopstvenim data centrima, iz bezbednosnih razloga. Predlog zakona bi dao Ministarstvu trgovine SAD šest meseci da propiše tehničke zahteve za ovu tehnologiju. Sama tehnologija praćenja oslanjala bi se na to da čip komunicira sa sigurnim serverom, koji bi pomoću vremena potrebnog za prenos signala utvrdio približnu geolokaciju čipa, makar na nivou države.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.