Površine zasejane u jesen i plodno zemljište obezbediće dovoljno hleba

Skoro 80 odsto malih poljoprivrednika nema novca za đubrivo

AgrobiznisAnalizaBiznisSrbijaVesti

1.2.2022 17:43 Autor: Marija Jovanović 21

Skoro 80 odsto malih poljoprivrednika nema novca za đubrivo Skoro 80 odsto malih poljoprivrednika nema novca za đubrivo
U Srbiji je tokom 2021. godine u jesenjoj setvi zasejano 801.650 hektara površine, što u odnosu na konačne rezultate jesenje setve u 2020. godini... Skoro 80 odsto malih poljoprivrednika nema novca za đubrivo

U Srbiji je tokom 2021. godine u jesenjoj setvi zasejano 801.650 hektara površine, što u odnosu na konačne rezultate jesenje setve u 2020. godini predstavlja povećanje od 3,5 odsto.

Posmatrano po kulturama zasejano je više: pšenice (za 5,8 odsto), raži (12,9 odsto) i uljane repice (27,9 odsto), a manje ovsa (za 18,2), i ječma (5,7 odsto). U poređenju sa desetogodišnjim prosekom jesenje setve (2011‒2020) površine pod pšenicom povećane su za 9,4 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.

Visoke cene ratarskih kultura, koje su već više od godinu dana prisutne na domaćem i svetskom tržištu, stimulisale su srpske poljoprivrednike da u jesen zaseju nešto veće površine i pored problema koje su imali sa visokom cenom dizela i mineralnih đubriva.

Inače, đubriva nije bilo i njegove cene su izuzetno visoke, odnosno bilo je skuplje u odnosu na prošlu godinu za skoro 70 odsto, objašnjava za Biznis.rs agroekonomski analitičar Milan Prostran.  

“Mi smo nekada sejali oko million hektara, a pšenice i do 700.000 hektara. Ova površina nije rekordna, ali je dobro da je ukupno zasejano više od 800.000 hektara. Bilo bi bolje da je još malo posejano, ne samo pšenice već i raži i ječma. Tek ćemo imati veliki problem, koji je i sada prisutan. Bez obzira na to što se obećavaju velike količine mineralnih đubriva naši ratari će zbog visokih cena da se uzdržavaju od nešto veće upotrebe, tako da će nam nivo agrotehnike, nažalost, i ovoga proleća biti na skromnom nivou”, ističe Prostran.

Kako objašnjava naš sagovornik, dobro je da se bar kroz površine žitarica, pre svega pšenice, obezbedi prehrambena sigurnost jer će ona, bez obzira na količinu đubriva, doneti određeni rod.

“Uvek je dobro, da bi se izbegla suša i problemi koje nose klimatske promene, da se u jesen zaseje što više površina, tako da je dobro da smo to uradili. Ako bude bilo đubriva i novca da se ono kupi to će biti nešto bolje, ali svakako biće to jedna skromna proizvodnja. Površine koje su zasejane, naročito u jesen, obezbeđuju prehrambenu sigurnost i ono što je osnovno, a to je dovoljno hleba i mi ne moramo bar zbog toga da strahujemo. Da li ćemo baš moći da se bavimo nekim većim izvozom zavisi od toga koliko ćemo na proleće sve te useve prehraniti i odnegovati, da li će nam biti naklonjeno proleće i sam početak leta”, ističe Prostran.

Krediti za poljoprivrednike omča oko vrata

Iako će đubriva biti iz uvoza, pitanje je da li će poljoprivrednici imati novca da ga kupe.

“S obzirom na to da mali poljoprivrednici dominiraju sa 78 odsto u našoj strukturi poljoprivrednih gazdinstava, ja im nikada ne preporučujem da uzimaju kredite. Kredit je omča oko vrata i na taj način oni će se samo zaduživati. Kvalitet i još uvek plodno zemljište obezbediće proizvodnju koja će osigurati dovoljno hleba, pa makar se đubrivo i ne bacalo. Za naše potrebe biće dovoljno”, zaključuje agroekonomski analitičar Milan Prostran.  

  • MAJALG

    1.2.2022 #1 Author

    Strasno

    Odgovori

  • STRELAC

    1.2.2022 #3 Author

    Biljka uljana repica od koje se pravi ulje se zove kanola i jedna je medju prvima koja je genetski modifikovana,sto znaci da je izlozena ogromnoj kolicini pesticida.Sto dalje od ovog ulja!!!

    Odgovori

  • Zorica S.

    1.2.2022 #4 Author

    Drzava je osiromasila poljoprivrednike i vise od 80%,nema da ulozi u nove useve….To je realna slika nase bedne drzave.🤫🤫🤫🤐🤐🤐🤐🤐🤐🤐🤐🤐

    Odgovori

  • MARKO7

    1.2.2022 #6 Author

    Baš strašno…

    Odgovori

  • DANIJELA

    1.2.2022 #7 Author

    Kaoni za svaku granu privrede i u poljoprivredu treba ulagati da bi bilo rezultata.

    Odgovori

  • LUKA

    1.2.2022 #8 Author

    Uzas!

    Odgovori

  • GAGA

    2.2.2022 #9 Author

    Toliko o brizi drzave za poljoprivrednike

    Odgovori

  • LJUBIŠA

    2.2.2022 #10 Author

    Svaka normalna i organizovana država vodi računa o poljoprivredi, pružajući različite vidove pomoći i podsticaja poljoprivrednicima. Srbija? Stiče se utisak kao da žele da ih unište. Uvozi se voće i povrće, obezbeđuju povoljnije uslove za uvoznike, a Srpski seljak prepušten na milost i nemilost. Golim okom vidljivo…

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    2.2.2022 #11 Author

    Država se slabo brine za poljoprivredu i nema sistemskih rešenja kako bi se poljoprivredni zaštitili i stimulisati. Prepušteni su sebi i svim rizicima koje vremenske prilike i neprilike sa sobom nose.

    Odgovori

  • Ika

    2.2.2022 #12 Author

    Naravno kad je skocila cena djubriva u odnosu na prethodnu godinu x6

    Odgovori

  • SANJA

    2.2.2022 #13 Author

    Bice bolje

    Odgovori

  • ACIKA

    2.2.2022 #14 Author

    Dajte im subvencije ili na odlozeno placanje barem.

    Odgovori

  • ZVEZDICA01

    2.2.2022 #15 Author

    Steta je sto nasa zemlja ima plodnu zemlju, idealnu klimu i sve pogodne uslove za rast gotovo svih poljoprivrednih proizvoda, a tako malo se ulaze i pomaze poljoprivredi. To nam je karta za buducnost za prosperitet nase zemlje i tu treba najvise ulagati.

    Odgovori

  • Maša

    2.2.2022 #16 Author

    Tuzan naslov, poljoprivredaje nas najveci potencijal, a sve manje pomoci poljoprivrednicima!

    Odgovori

  • Lolek

    2.2.2022 #17 Author

    Nekada nisu kupovali vec proizvodili svoje

    Odgovori

  • VANJA

    2.2.2022 #18 Author

    Nije lako danasnjim poljoprivrednicima!

    Odgovori

  • NIKOLA.NIDZO

    2.2.2022 #19 Author

    bolje da idu subvencije srpskom seljaku nego stranom investitoru 200000 evra po radniku.

    Odgovori

  • BIJUTI27

    2.2.2022 #20 Author

    Većina malih poljoprivrednika ne mogu da platu cenu djubriva koja im je potrebna, čak ni uz kredit, i zbog manjeg korišćenja đubriva
    će biti i znatno manji prinosi žitarica..

    Odgovori

  • SLAVICA

    21.5.2023 #21 Author

    Tuzno i strasno, a toliko smo plodna zemlja

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.