Miloš Macura o razvoju mesare na Novom Beogradu, rastu troškova i značaju stalnih kupaca

Male firme imaju ograničen prostor da apsorbuju poskupljenja

Firme u fokusuSrbija

20.10.2026 12:17 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0

Male firme imaju ograničen prostor da apsorbuju poskupljenja Male firme imaju ograničen prostor da apsorbuju poskupljenja
Mesara Miloš NBG, koja godinama posluje u Ulici Maršala Tolbuhina na Novom Beogradu, razvoj zasniva na kvalitetu proizvoda, odnosu sa kupcima i postepenom širenju... Male firme imaju ograničen prostor da apsorbuju poskupljenja

Mesara Miloš NBG, koja godinama posluje u Ulici Maršala Tolbuhina na Novom Beogradu, razvoj zasniva na kvalitetu proizvoda, odnosu sa kupcima i postepenom širenju ponude. Iza ovog lokalnog biznisa stoje porodični rad, upornost i nastojanje da se odgovori na potrebe potrošača, ali i svakodnevno prilagođavanje promenama na tržištu, rastu nabavnih cena i sve izraženijem nedostatku radne snage.

„Najponosniji smo na rad, upornost i posvećenost koje kao porodica godinama ulažemo u razvoj Mesare Miloš NBG. Za nas ovaj posao nije samo izvor prihoda, već i zajednička odgovornost, trud i vrednost koju gradimo iz dana u dan“, kaže vlasnik mesare Miloš Macura.

Ponuda obuhvata sveže meso, suhomesnate proizvode, roštilj na kilogram, pečene piliće, pečenje, gotova jela i brzu hranu. Ideja je da kupci na jednom mestu mogu da obave svakodnevnu kupovinu, ali i pronađu gotov obrok za sebe i porodicu. Upravo proširenje asortimana, naročito u segmentu kuvanih jela i drugih gotovih proizvoda, jedan je od pravaca daljeg razvoja poslovanja.

Mesara se prvenstveno oslanja na stanovnike ovog dela grada, porodice i zaposlene, dok do novih mušterija najčešće dolazi putem preporuka zadovoljnih kupaca. Dugogodišnji odnosi sa stalnim mušterijama za Macuru predstavljaju potvrdu da su kvalitet proizvoda i ljubazna usluga važni za održivost lokalnog biznisa.

Prethodne dve godine obeležili su postepeni rast poslovanja i prihoda, promene u osoblju i zapošljavanje novih radnika. Istovremeno, firma je radila na unapređenju organizacije posla i proširenju ponude, nastojeći da odgovori na različite potrebe potrošača.

Macura smatra da rast ne podrazumeva samo veće prihode već i sposobnost da se prepoznaju promene u navikama kupaca. Zbog toga nove proizvode uvode promišljeno, uz praćenje interesovanja mušterija i procenu isplativosti.

„Naš cilj nije brz i nepromišljen rast, već izgradnja stabilnog poslovanja koje može dugoročno da odgovori na promene i nove zahteve tržišta“, ističe Macura.

U tom procesu važnu ulogu imaju i ulaganja u poslovanje. Mesara nastoji da unapredi uslove rada, opremu i uređenje prostora, uz istovremenu brigu o zaposlenima i stvaranje uslova za kvalitetno obavljanje posla. Dalji razvoj vide u boljoj organizaciji rada, efikasnijem korišćenju postojećih kapaciteta i prilagođavanju ponude stvarnim potrebama tržišta.

Kao i brojna druga mala i srednja preduzeća, Mesara Miloš NBG suočava se sa čestim promenama nabavnih cena, rastom troškova poslovanja i oscilacijama u cenama i kvalitetu sirovina. Ti faktori direktno utiču na formiranje maloprodajnih cena i ostavljaju ograničen prostor za očuvanje konkurentnosti.

Odgovor na takve okolnosti, prema Macurinim rečima, podrazumeva pažljivo planiranje nabavke, kontrolu rashoda i prilagođavanje količina potrebama kupaca. Istovremeno, neophodno je pronaći ravnotežu između kvaliteta proizvoda, prihvatljivih cena i finansijske stabilnosti firme.

Promene cena ponekad nailaze na nerazumevanje kupaca, koji ne uzimaju uvek u obzir da poskupljenja u maloprodaji prate rast nabavnih troškova. Za male privatne firme, koje nemaju mnogo prostora da apsorbuju kontinuirana povećanja rashoda, to predstavlja dodatni izazov.

„Trudimo se da poslovanje vodimo odgovorno i da pronađemo ravnotežu između realnih troškova, kvaliteta proizvoda i kupovne moći naših mušterija. Ipak, postoje granice do kojih jedan privatni biznis može samostalno da se prilagođava stalnim poskupljenjima, a da pritom ne ugrozi svoju finansijsku stabilnost“, navodi Macura.

Pored inflacije i rasta nabavnih cena, jedan od najvećih problema je nedostatak kvalifikovane radne snage. Mesara je otvorena i za zapošljavanje mladih bez prethodnog iskustva, kojima može da pruži priliku da nauče posao i steknu potrebne veštine. Ipak, izazov ostaje pronalaženje ljudi koji su motivisani, odgovorni i spremni da uče i napreduju.

Obuka novih zaposlenih zahteva vreme i dodatno angažovanje, zbog čega su organizacija rada i pažljivo upravljanje raspoloživim kapacitetima posebno važni za kontinuitet poslovanja.

Uprkos tim izazovima, Macura kao najveću snagu firme izdvaja porodično zajedništvo, upornost i spremnost na stalno unapređenje. Iskustvo stečeno tokom godina predstavlja osnovu za naredne korake, ali dalji razvoj zahteva i prilagodljivost, nove ideje i pravovremeno reagovanje na promene u poslovnom okruženju.

Za Mesaru Miloš NBG put napred zato nije zasnovan na naglom širenju, već na postepenom razvoju ponude, unapređenju usluge i očuvanju odnosa sa kupcima koji su tokom godina postali važan oslonac poslovanja.

99 najuspešnijih preduzeća u trgovini na malo mesom i proizvodima od mesa u specijalizovanim prodavnicama u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1ŽUNA TRADE ŽUNIĆ JELENA PREDUZETNIK ARILJE2.152.175.000149.385.000
2MESARSKA RADNJA MORAVA DRAGAN BEOGRAD (ZVEZDARA)830.007.00089.703.000
3MEAT & CATERING doo554.493.00064.022.000
4BURJAN DOO PANČEVO387.480.00035.541.000
5MIČA-ŠECI258.005.00035.437.000
6TRGOVINSKO ZANATSKO MESARSKA RADNJA MES BRAĆA-ĐOKIĆ LESKOVAC1.241.831.00025.921.000
7JOVANOVIĆ 1586.428.00024.534.000
8MESO-MARKET358.433.00019.354.000
9MESO PROMET205.348.00019.014.000
10KOD MIŠE. NOVI BEOGRAD120.074.00017.024.000
11BUTIK MESA FAMOSO BEOGRAD (RAKOVICA)98.070.00016.962.000
12MESARA FILE DOO243.310.00016.110.000
13JASNA NIKOLIĆ PR PILEPROM NIKOLIĆ113.753.00013.808.000
14SR MESARA LAKI-S LAZIĆ SLOBODAN PR NEGOTIN96.536.00012.962.000
15TZR MESARA I PEČENJARA JOVANOVIĆ BEOGRAD (VOŽDOVAC)249.389.00012.298.000
16SIR I MESO – PLUS158.789.00011.408.000
17ALEN IBROVIĆ PR MEANDRI118.477.0009.072.000
18NEO MP d.o.o. Novi Sad405.689.0008.466.000
19SAMOSTALNA ZANATSKA TRGOVINSKA RADNJA DENKOVIĆ VELIKA PLANA229.156.0008.240.000
20ĆIRA NO1406.185.0008.041.000
21MESARA KOD MILA MILOMIR MILOŠEVIĆ PREDUZETNIK UŽICE155.753.0007.774.000
22SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA MESARA LJUBA BEOGRAD (VRAČAR)56.850.0007.685.000
23BEKON PROMET DOO BEOGRAD. LEŠTANE. GROCKA181.933.0007.638.000
24BILJANA VASIĆ PR MESARA BIVAS65.254.0007.584.000
25IVAN TERZIĆ PR. SAMOSTALNA TRGOVINSKA ZANATSKO UGOSTITELJSKA RADNJA KOD ĆIRA. GUČA (VAROŠICA)44.449.0007.499.000
26IZGUBLJENO JAGNJE MAXI JAGODINA124.266.0006.882.000
27NIKBIK85.864.0006.440.000
28ELJO 200346.957.0005.588.000
29SZTR MESARA GOGI GORAN MITROVIĆ PR BEOGRAD (ZVEZDARA)59.206.0005.489.000
30INDUSTRIJA MESA SLAVIJA DOO ŠABAC-MAJUR669.568.0005.371.000
31MESARA PRVI MAJ KRAGUJEVAC234.314.0005.149.000
32MILENA RAKIĆ PR MESNICA RAKIĆ PLUS63.658.0005.103.000
33TANJA DOO ĆUPRIJA173.935.0005.099.000
34STARI GRAD 4123.740.0005.090.000
35NN MITROVIĆ98.142.0005.081.000
36MIŠIĆ126.689.0004.540.000
37SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA VLADA BARIČ211.891.0004.538.000
38JANKO MARINKOVIĆ PR MESARA VARDENIK54.711.0004.528.000
39MESARA VUDRAGOVIĆ95.292.0004.498.000
40MESARA MILINKOVIĆ PLUS15.496.0004.471.000
41AKVARIJUM-MIŠKO132.819.0004.388.000
42Biće bolje plus doo257.267.0004.358.000
43JOVANOVIĆ STEK76.432.0004.260.000
44SRĐAN FILIPOVIĆ PR MESARA KOD NEŠE I SRKIJA78.788.0004.257.000
45MESARA IZGUBLJENO JAGNJE TIM80.518.0004.053.000
46UGOSTITELJSKO TRGOVINSKO USLUŽNA RADNJA MOMČILO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)34.505.0003.717.000
47STR BEBI BIF142.438.0003.713.000
48ZORAN MARKOVIĆ PR MESARA PETROVIĆ 011 BEOGRAD26.415.0003.562.000
49PROMES77.328.0003.447.000
50MESARA MARKOVIĆ77.333.0003.435.000
51TRGOVINA PROIZVODNJA RAKIJE I PRERADA MESA ŠMEK 037 KRUŠEVAC119.026.0003.432.000
52EKOMES DOO BEOGRAD100.881.0003.233.000
53RADULOVIĆ MD47.044.0003.194.000
54GALE72.013.0003.158.000
55SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA ŽIVKOVIĆ. MLADENOVAC (VAROŠ)377.044.0003.102.000
56MESARA MILAN91.622.0003.066.000
57TRGOVINA ŽIVINSKIM MESOM I PRERAĐEVINAMA I USLUGE JAGODINA31.598.0002.915.000
58MILORAD STEFANOVIĆ PR PILEMARKET214.081.0002.841.000
59IVOLAZ DOO UŽICE10.747.0002.777.000
60MARKO SUŠIĆ PR DOBAR ZALOGAJ MMM45.350.0002.644.000
61TRGOVINSKO-ZANATSKA MESARSKO-KOBASIČARSKA RADNJA ŠICKO BEOGRAD (VOŽDOVAC)270.910.0002.511.000
62SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA STEAK NOVI SAD44.892.0002.464.000
63SAMOSTALNA ZANATSKA TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA ARGENTINA RAČA49.395.0002.426.000
64MESARA ŽIVKOVIĆ JV38.824.0002.236.000
65SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA BOŠKO BEOGRAD (VRAČAR)64.411.0002.155.000
66Aleksandar Čugurović Preduzetnik Ambar plus71.220.0002.145.000
67DRAŽA19.302.0002.057.000
68SLAVIŠA POPOVIĆ PR MESARA POPOVIĆ SSS94.415.0002.056.000
69TRGOVINA MESOM PRERADA MESA I KLANICA SURČIN 2 SURČIN131.292.0001.988.000
70REBRO DOO ZEMUN46.018.0001.955.000
71PREMIER LUX NIŠ135.793.0001.919.000
72MESARA MILOŠ NBG70.200.0001.879.000
73NENAD STANIŠIĆ58.438.0001.870.000
74MOJ MALI ĆEVAP DOO59.961.0001.841.000
75TROJKA127.338.0001.816.000
76GORAN NIKOLIĆ PR MESARA DRAGANA PLUS35.788.0001.807.000
77NEBOJŠA ĐORĐEVIĆ PR BIG MESARA60.441.0001.747.000
78LJUBAV NA SEOSKI NAČIN DOO31.915.0001.651.000
79SAMOSTALNA ZANATSKA TRGOVINSKA UGOSTITELJSKA RADNJA IVANKOVIĆ. BARAJEVO126.146.0001.645.000
80SLAVONAC. BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)364.687.0001.635.000
81NOVA OBNOVA ARANĐELOVAC20.034.0001.631.000
82DANIJELA TODOROVIĆ PR TRGOVINA KOB79.248.0001.616.000
83MILOICA SARIĆ PR MILE-MS23.625.0001.519.000
84MESARA ROŠTILJ-CO LEBANE79.961.0001.509.000
85NEMANjA BUGARSKI PR BOKI-9818.454.0001.453.000
86BRANISLAV VARMEĐA PREDUZETNIK MESARA VARMEĐA37.392.0001.427.000
87TRGOVINA NA MALO MESOM I PROIZVODIMA OD MESA BEOGRAD7.899.0001.419.000
88MESARA KOD MARINKA58.343.0001.417.000
89SLOŽNA BRAĆA BEOGRAD (PALILULA)58.293.0001.415.000
90EKO TRIMES d.o.o.18.840.0001.412.000
91MESARA TRIFUNOVIĆ30.887.0001.407.000
92MIKI71.401.0001.358.000
93ALEKSANDAR ŽIVANOVIĆ PR MESARA KOD ACE5.501.0001.346.000
94NENAD MARKOVIĆ PR MESARA AS PLUS31.772.0001.340.000
95MESARA GRAM38.944.0001.334.000
96MILjAKOVAČKO SOKAČE DOO18.444.0001.330.000
97FLAMINGO70.444.0001.319.000
98ANJA25.980.0001.296.000
99MIŠKO & O12.417.0001.286.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.