Frigo Inox BB gradi poslovanje na poverenju klijenata

Kvalitet izrade, fleksibilnost i brza isporuka izdvajaju proizvođača profesionalne rashladne i termičke opreme

Firme u fokusuSrbija

16.10.2026 13:37 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0

Kvalitet izrade, fleksibilnost i brza isporuka izdvajaju proizvođača profesionalne rashladne i termičke opreme Kvalitet izrade, fleksibilnost i brza isporuka izdvajaju proizvođača profesionalne rashladne i termičke opreme
Proizvodnja profesionalne rashladne, termičke i ventilacione opreme za ugostiteljske objekte zahteva spoj tehničkog znanja, preciznosti i razumevanja potreba klijenata. Upravo na tim principima zasniva... Kvalitet izrade, fleksibilnost i brza isporuka izdvajaju proizvođača profesionalne rashladne i termičke opreme

Proizvodnja profesionalne rashladne, termičke i ventilacione opreme za ugostiteljske objekte zahteva spoj tehničkog znanja, preciznosti i razumevanja potreba klijenata. Upravo na tim principima zasniva se poslovanje kompanije Frigo Inox BB, koja svoje proizvode prilagođava dimenzijama i prostornim mogućnostima svakog kupca. Iako je u sadašnjem organizacionom sastavu na tržištu prisutna nepune tri godine, iskustvo u proizvodnji rashladnih i termičkih uređaja gradi duže od 15 godina.

Osnivač firme Boris Maričić ističe da su njihovi klijenti prvenstveno pekari, mesari i ugostitelji kojima je potrebna oprema prilagođena specifičnostima njihovog poslovanja. U ponudi su rashladne i tople vitrine, rashladni stolovi i ormari, kao i neutralni radni stolovi koji zaposlenima omogućavaju jednostavniji i efikasniji rad.

Preporuke zadovoljnih klijenata predstavljaju najvažniji kanal dolaska do novih kupaca. Deo poslovanja zasniva se na dugoročnim odnosima sa klijentima koji se kompaniji vraćaju godinama, što, prema Maričićevim rečima, potvrđuje značaj kvaliteta proizvoda i pouzdanosti u radu.

Kada govori o rezultatima ostvarenim tokom prethodne dve godine, Maričić u prvi plan ne stavlja pojedinačne poslovne pokazatelje, već zadovoljstvo kupaca. U ovoj fazi razvoja kompanije prioritet je kvalitet izrade proizvoda, uz kontinuirano proširenje baze klijenata.

Među važnijim pomacima izdvaja i formiranje stabilnog tima, kao i zapošljavanje dodatnih radnika. U proizvodnoj delatnosti, u kojoj konačan rezultat zavisi od znanja, iskustva i preciznosti zaposlenih, ljudi predstavljaju jedan od ključnih oslonaca poslovanja.

„Ljudi su ti koji čine firmu uspešnom“, naglašava Maričić.

Poslovanje u periodu ekonomskih izazova zahtevalo je od kompanije da pronađe način da odgovori na promenljive potrebe kupaca, ali i da očuva kvalitet proizvoda. Kao mikro preduzeće, Frigo Inox BB uspeo je da se pozicionira na tržištu oslanjajući se na fleksibilnost i personalizovanu proizvodnju.

Umesto standardizovanih rešenja, svaki uređaj izrađuje se prema zahtevima klijenta, uz uvažavanje dimenzija i karakteristika prostora u kojem će se koristiti. Takav pristup posebno je važan za pekare i mesare, gde raspored opreme i raspoloživa površina neposredno utiču na organizaciju rada.

Maričić ocenjuje da kupci sve više traže proizvode prilagođene sopstvenim potrebama, ali i brzu i efikasnu isporuku. Upravo su to zahtevi na koje je kompanija nastojala da odgovori, razvijajući poslovni model zasnovan na individualnom pristupu svakom klijentu.

Foto: Frigo Inox BB

Pored prilagođavanja proizvodnje, firma je unapredila i načine komunikacije sa tržištem. U prodaji koristi dostupne digitalne kanale, nastojeći da prati navike ciljne grupe i bude dostupna kupcima na način koji im najviše odgovara.

Za razliku od izazova koji se najčešće povezuju sa ekonomskim kretanjima, poput inflacije i rasta troškova, Maričić najveće prepreke u svakodnevnom radu pronalazi u samom proizvodnom procesu.

Svaki uređaj zahteva precizno merenje, prilagođavanje konkretnom prostoru i završnu ručnu obradu. Istovremeno, potrebno je uskladiti individualne zahteve kupaca sa rokovima isporuke, koji su često kratki. Takva organizacija rada stvara dodatni operativni pritisak na majstore, od kojih se očekuje da održe visok nivo preciznosti i istovremeno ispune dogovorene rokove.

Upravo zato, planiranje proizvodnje i dobra organizacija tima imaju važnu ulogu u održavanju kvaliteta i pouzdanosti prema kupcima.

Strategiju daljeg rasta Frigo Inox BB zasniva na praćenju tržišnih kretanja i zahteva klijenata. Umesto unapred zadatog pravca razvoja, kompanija poslovne odluke prilagođava potrebama koje prepoznaje kroz svakodnevnu komunikaciju sa kupcima.

Pitanja i zahtevi klijenata, kako objašnjava Maričić, predstavljaju važan pokazatelj u kom smeru treba razvijati poslovanje. Takav pristup omogućava firmi da prepozna potrebe tržišta i usmeri proizvodnju ka rešenjima koja kupcima donose konkretnu korist.

Kada sumira dosadašnje poslovanje, Maričić kao najveći razlog za zadovoljstvo izdvaja saradnju sa klijentima i zajedničke projekte. U njihovom razvoju vidi potvrdu da poslovni uspeh nije samo rezultat kvaliteta proizvoda već i odnosa koji se grade tokom vremena.

„Najponosniji smo na sve klijente i projekte koje smo zajedno napravili, jer bez njih zapravo ne bi bilo ni nas“, zaključuje osnivač kompanije Frigo Inox BB.

99 najuspešnijih preduzeća u proizvodnji rashladne i ventilacione opreme u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1WSL REFRIGERATION DOO3.389.597.000340.886.000
2d.o.o. Mayekawa SRB Smederevo3.556.229.000226.753.000
3PREDUZEĆE SARA – KOM DOO BEOGRAD447.954.00078.992.000
4FRIGO ŽIKA DOO RUMA1.252.420.00070.602.000
5EKO ELEKTROFRIGO1.006.780.00064.805.000
6KLIMA DOP DOO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)196.313.00064.586.000
7Modine SRB d.o.o. Sremska Mitrovica5.792.911.00058.329.000
8PREDUZEĆE ENERGY A.C.-INT DOO512.728.00057.224.000
9STDCOIL DOO1.069.496.00054.836.000
10ČIP DOO PROKUPLJE679.088.00045.011.000
11FRIGOVENT DOO MLADENOVAC393.412.00043.480.000
12INTERFRIGO DOO BEOGRAD408.563.00043.461.000
13FRIGOMAX1.084.623.00040.788.000
14SOKO INŽINJERING DOO NOVI BEOGRAD1.326.654.00036.646.000
15CABERO HEAT EXCHANGERS DOO914.768.00035.586.000
16HESSEN REFRIGERATION107.638.00035.346.000
17SMART ENERGY SAVING DOO BEOGRAD844.680.00032.482.000
18FRIGO ADV D.O.O. BEOGRAD624.390.00030.905.000
19MASTER FRIGO PROJEKT d.o.o. Beograd454.685.00029.865.000
20PREDUZEĆE ZA PROMET I USLUGE FRIGOMAX SERVICE DOO JELENČA460.657.00027.950.000
21MASTER FRIGO d.o.o.383.677.00027.866.000
22FRIGOCOM DOO177.608.00026.219.000
23GAJIĆ TEHNIKA D.O.O.116.305.00025.789.000
24STATUS-FRIGO445.414.00023.060.000
25FLY FRIGO 2008163.091.00023.054.000
26NITEHNOKLIMA DOO NIŠ395.361.00020.274.000
27TOPIZ DOO177.571.00019.005.000
28DEC INTERNATIONAL DOO STARA PAZOVA1.430.666.00018.826.000
29EURO HEAT PHE doo120.757.00016.475.000
30GASTRO PROFESSIONAL DOO228.491.00015.626.000
31FRIGO SOPRING D.O.O. STARA PAZOVA278.507.00015.226.000
32SZR ZA PROIZVODNJU I POPRAVKU RASHLADNIH I TERMIČKIH UREĐAJA SOLAROV MILOŠ SOLAROV PREDUZETNIK. TITEL103.014.00015.060.000
33UGOTEHNA 037 DOO KRUŠEVAC132.674.00014.944.000
34SENA DOO KRAGUJEVAC577.080.00014.747.000
35VOS-SYSTEM DOO ŽABALJ385.116.00013.937.000
36BELFRIGO DOO BEOGRAD41.672.00012.121.000
37DOO KLIMA SMEDEREVO354.333.00011.900.000
38MIFIMIENERGY DOO NIŠ45.880.00011.521.000
39EURO HEAT DOO KRAGUJEVAC236.793.00011.365.000
40REFKA199.031.0009.840.000
41VIS COMPANY DOO BEOGRAD131.701.0009.822.000
42POTEX DOO BEOGRAD62.678.0007.948.000
43TANJA VUKMANOVIĆ PR FRIGO-STAR 0133.569.0007.644.000
44DRAGAN SAVIĆ PR FRIGOTERM73.860.0007.276.000
45TRIUMF INSTAL doo182.156.0006.684.000
46FRIGOL DOO VRČIN52.658.0006.537.000
47TERMIKO DOO TRBUŠANI116.016.0006.114.000
48SISTEMI ZA HLAĐENJE115.749.0005.912.000
49SABAT18.210.0005.819.000
50MVP ZENIT ENGINEERING D.O.O.427.585.0005.541.000
51BEO-FRIGO DOO BEOGRAD55.947.0004.936.000
52FRIGO KV78.864.0004.541.000
53ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA BRĐONI BRDAR DRAGAN PREDUZETNIK. RUMA87.909.0004.522.000
54DOO FRIGO OPREMA KRUŠEVAC42.404.0004.217.000
55ALEKSANDAR RISTIĆ PREDUZETNIK. SZR FRIGO-LINE KRAGUJEVAC35.751.0004.014.000
56NENAD BLAGOJEVIĆ PREDUZETNIK PROIZVODNJA RASHLADNIH UREĐAJA FRIGOTERM NB ŽARKOVAC12.893.0003.706.000
57TERMOVENT-TERMOMETAL DOO KALUĐERICA44.451.0003.620.000
58FAST SERVIS12.678.0003.497.000
59FRIGO – EM77.926.0003.061.000
60TERM INSTALL68.002.0002.882.000
61MIROSLAV TORBICA PREDUZETNIK RADNJA ZA PROIZVODNJU RASHLADNIH I TERMIČKIH UREĐAJA I TRGOVINA FRIGO ALFA IRIG36.754.0002.743.000
62TUBEALL PRO DOO9.883.0002.722.000
63MILAN SUBAŠIĆ PR INOX PLUS 02226.559.0002.680.000
64BOŽIDAR ROGULJA PREDUZETNIK VILE-TERM41.334.0002.584.000
65MARTING 33 DOO BEOGRAD52.986.0002.568.000
66DOO AS FRIGO PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU USLUGE I TRGOVINU NA VELIKO I MALO EXPORT – IMPORT HORGOŠ30.850.0002.470.000
67FRIGOMEX DOO BEOGRAD – BORČA398.117.0002.264.000
68SREĆKO ČESTIĆ PR PROIZVODNO TRGOVINSKA RADNJA POLARIS DUO DS RUMA43.843.0002.245.000
69ĐURA SVILAREVIĆ PR PROIZVODNJA I PRODAJA RASHLADNE VENTILACIONE I TERMIČKE OPREME FRIGO SMM KALUĐERICA16.518.0002.130.000
70POTOK EUROPE18.635.0002.129.000
71PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU INŽENJERING PROJEKTOVANJE TRGOVINU I USLUGE „TERMOMETAL“ DOO BEOGRAD (ZVEZDARA)68.604.0001.955.000
72FRIGOINOXBB13.442.0001.874.000
73ZANATSKO-TRGOVINSKA RADNJA FRIGO-ELEKTRO DARKO ČALJKUŠIĆ PR RUMA61.922.0001.814.000
74Đorđe Gubić pr Rifini20.582.0001.759.000
75DOO TEHNOMAG-TECO NOVI SAD76.514.0001.658.000
76DOO FRIGO PLUS PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU RASHLADNIH I TERMIČKIH UREĐAJA.EKSPORT-IMPORT RUMA25.166.0001.621.000
77GORAN VUKOSAVLJEVIĆ PR PROIZVODNJA RASHLADNE I VENTILACIONE OPREME TIG VENT POCERSKI PRIČINOVIĆ18.929.0001.540.000
78SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA KLIMA-MONT SAŠA PAUNOVIĆ PR KNJAŽEVAC15.972.0001.472.000
79FRIGO MONTAŽA DOO Kragujevac94.638.0001.447.000
80Draško Rakić pr NIKOS 202423.491.0001.413.000
81VORTEX AIR d.o.o. Beograd15.101.0001.310.000
82ALFA KLIMA DOO KNJAŽEVAC58.943.0001.296.000
83S-FRIGO67.411.0001.282.000
84FRIGO SUN DOO KRUŠEVAC134.188.0001.262.000
85KLIMAMONT DOO BEOGRAD34.347.0001.248.000
86MARIJANA MIKOVIĆ PR PR. PRODAJA I SERV. RASHLADNE VENT. I TERM. OPREME FRIGOTERMIKA 022 RUMA31.065.0001.166.000
87KM-KOMERC 04 DOO PLATIČEVO9.344.0001.080.000
88RED LINE MG DOO27.110.0001.062.000
89INTERMEDIJA DOO NOVI SAD30.580.0001.047.000
90TERMO KLIMA SIMOVIĆ DOO65.017.0001.018.000
91ABS TERM DOO27.138.000996.000
92DEJAN TAMBURIĆ PR INTER FRIGO12.768.000962.000
93STEFAN MILOŠKOVIĆ PR PROFIVENT12.421.000944.000
94SION ELECTRONICS OD TRSTENIK13.001.000839.000
95RIFINI13.856.000805.000
96TERMOFRIZ DOO UMKA43.507.000754.000
97ALEKSANDAR BELIĆ PREDUZETNIK ZANATSKA RADNJA FRIGO-BEL RUMA30.782.000745.000
98ENERGETIKA PROIZVODNJA DOO BEOGRAD18.316.000741.000
99FROST CONTROL d.o.o.33.222.000739.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.