Deset godina poslovanja Libero Pizze

Kako je porodična picerija postala brend u Novom Sadu

Firme u fokusuSrbija

12.10.2026 09:53 Autor: Mirjana Vasić Adžić 1

Kako je porodična picerija postala brend u Novom Sadu Kako je porodična picerija postala brend u Novom Sadu
Kada su Mladen Bajić i njegova supruga Maja 2016. godine osnovali brend Libero Pizza, iza sebe su već imali iskustvo u ugostiteljstvu, stečeno i... Kako je porodična picerija postala brend u Novom Sadu

Kada su Mladen Bajić i njegova supruga Maja 2016. godine osnovali brend Libero Pizza, iza sebe su već imali iskustvo u ugostiteljstvu, stečeno i u Srbiji i u inostranstvu. Iako su tada bili u dvadesetim godinama, ideja o sopstvenom poslu za njih nije bila trenutni impuls, već poduhvat o kojem su dugo razmišljali i za koji su se godinama pripremali.

„Ja sam oduvek znao da ću biti preduzetnik. Samo je bilo pitanje vremena i trenutka kada će posao biti pokrenut“, kaže Bajić.

Odluka da to bude picerija bila je, između ostalog, logičan izbor. Njegova supruga Maja je profesionalni pizza majstor, dok je ulaganje u piceriju bilo znatno manje nego u klasičan restoran. Ipak, početak nije bio jednostavan. Supružnici su od prvog dana bili uključeni u gotovo svaki segment poslovanja – od pripreme lokala i nabavke do papirologije, zakonskih obaveza i rada u smenama.

„Radili smo od jutra do mraka. Bilo je mnogo odricanja, truda, rada i discipline. Deset godina kasnije vidimo da je taj trud dao rezultate“, navodi Bajić.

Za to vreme, Libero Pizza je izgradila stalnu bazu kupaca koja se postepeno širila. Od prvih komšija koji su podržali piceriju kada je počela da radi, do kupaca iz različitih delova Novog Sada, picerija je, prema Bajićevim rečima, rasla zahvaljujući kvalitetu koji nastoje da održe na istom nivou od prvog dana.

Jedan od najvažnijih koraka u razvoju posla bilo je otvaranje druge lokacije 2024. godine. Danas, kada gleda unazad, Bajić upravo širenje i opstanak na novoj lokaciji vidi kao najveći uspeh u prethodne dve godine.

„Kada iz ovog ugla sagledam situaciju, shvatam da je možda to bio najgori momenat za investiciju. Borbe koje smo vodili od prvog dana otvaranja nove lokacije da bismo opstali, naš su najveći uspeh u prethodne dve godine“, kaže on.

Upravljanje poslovanjem u tom periodu dodatno su otežavala stalna poskupljenja repromaterijala, energenata i drugih troškova. Promene cena, kao i šire ekonomske i geopolitičke okolnosti, unele su velike turbulencije i neizvesnost u poslovanje ugostitelja.

Libero Pizza je, kao i drugi ugostiteljski objekti, morala da koriguje cene, ali Bajić ističe da su nastojali da povećanja budu samo onolika koliko je neophodno da bi se zadržao kvalitet proizvoda.

„Da bismo zadržali kvalitet u vreme povećane inflacije, morali smo da pribegnemo nepopularnim merama i podigli smo cene, kao i svi. Međutim, dizali smo ih isključivo u meri u kojoj je bilo potrebno da nastavimo da nudimo ono na šta su naši kupci navikli“, objašnjava Bajić.

Troškovi poslovanja nisu jedini problem sa kojim se ugostitelji suočavaju. Bajić kao jedan od najvećih izazova danas izdvaja radnu snagu.

Prema njegovom iskustvu, sve je manje ljudi koji žele da rade u ugostiteljstvu, između ostalog zbog specifične prirode posla, rada vikendom i drugih zahteva koje ta delatnost nosi. Istovremeno, smatra da su se uslovi rada u ugostiteljstvu značajno poboljšali u odnosu na period kada je on počinjao da radi.

Foto: Libero Pizza

„Kada vratim film i setim se u kakvim se uslovima radilo pre 15 godina i kakvi su uslovi danas, razlika je zaista ogromna. To je veliki napredak za ovaj sektor“, kaže Bajić.

Uprkos tome, pronalaženje i zadržavanje zaposlenih ostaje važan deo poslovanja. Upravo ljude koji su prošli kroz Libero Pizzu navodi kao jedan od razloga zbog kojih je porodična picerija uspela da preraste u prepoznatljiv brend.

„Kada radite u istoj firmi i pod istim brendom punih deset godina, to možete samo kvalitetom. Jedino kvalitet ostaje i opstaje, a ljudi to prepoznaju“, ističe on.

Važnim smatra i poverenje koje se tokom godina gradi sa zaposlenima, dobavljačima, bankama i drugim partnerima. U takvom odnosu vidi jednu od osnova za rast prihoda i dugoročni opstanak na tržištu.

Konkurencija, međutim, postaje sve veća. Novi Sad ima oko 1.500 ugostiteljskih objekata, a tržište se neprestano menja – dok se jedni lokali zatvaraju, drugi se otvaraju.

Bajić smatra da oni  koji žele da rastu moraju da prate nove tehnologije i marketinške trendove i da ne prestaju da unapređuju način poslovanja.

Na pitanje na šta je najponosniji u svom dosadašnjem poslovanju, kaže da su to ljudi koji su učestvovali u razvijanju i stvaranju picerije.

Foto: Libero Pizza

„Najponosniji sam na ljude koji su bili i koji su trenutno deo našeg tima. Svako od njih je doprineo da od porodične picerije napravimo brend“, kaže on.

Posebno mesto u toj priči ima Marijana, koja je deo Libero Pizze već devet godina i danas je glavni pizza majstor.

„Slobodno mogu da kažem, i garantujem, da je u top pet majstora u Srbiji“, kaže Bajić.

Posle deset godina rada, dve lokacije i baze stalnih kupaca koja se kontinuirano širi, priča Libero Pizze je primer porodičnog posla koji je rast gradio postepeno – kvalitetom proizvoda, upornošću i timom koji je od porodične picerije napravio brend.

U nastavku pogledajte rangiranje 99 najuspešnijih mikro preduzeća u ovoj veoma brojnoj delatnosti. Podatke nam je ustupila bonitetna kuća CompanyWall:

99 najuspešnijih mikro preduzeća u delatnosti restorana i pokretnih ugostiteljskih objekta, po prihodima u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1SALAS MILER DOO BAJMOK259.494.000414.000
2Boriša Zekić pr AKUSTIK ZL160.893.0009.415.000
3ALLA LANTERNA150.205.0004.764.000
4DUSAN VIDEKANJIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA RESTORAN KOD DUCE VETERNIK130.685.0007.809.000
5BOHO BAR129.316.00013.457.000
6UGOSTITELJSKO TURISTICKO PREDUZECE SLOBODA DOO. NOVI SAD126.878.00085.620.000
7VLADIMIR JOVANOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA BALKAN KETERING BEOGRAD116.902.0008.967.000
8KVANTUM KAIROS DOO110.303.0003.016.000
9PRIVREDNO DRUSTVO ZA TRGOVINU. TURIZAM I USLUGE SLOW FOOD DOO BEOGRAD (ZEMUN)108.840.0004.285.000
10SRĐAN STOJANOVIĆ PREDUZETNIK UGOSTITELJKA RADNJA BOLJI ŽIVOT – HOTEL BAVKA GORNJI BUNIBROD102.834.00014.362.000
11KNEDLY101.587.00011.824.000
12ZORNIĆ I PRIJATELJI D.O.O. BEOGRAD-BAĆEVAC100.674.000683.000
13FoodHub NCR d.o.o.100.007.0007.172.000
14Avocado food DOO96.514.0001.349.000
15PRIVREDNO DRUSTVO FORTE PLUS DOO BEOGRAD95.569.0003.975.000
16INKOGNITO95.319.0007.669.000
17Miloš Mladenović PR LSM FOOD89.153.000628.000
18FOKA88.672.0001.268.000
19VIVA TEAM doo87.799.0002.401.000
20Milky 4 YOU doo87.421.0002.886.000
21KOD TANASKA87.077.0001.293.000
22MILAN LOJANICA PR UGOSTITELJSKA RADNJA KAFANA KOD LOJA BRANESCI86.373.000692.000
23RED&BAR BOEMSKI TEATAR d.o.o.86.049.0003.376.000
24L.A.B TIM DOO85.041.0007.688.000
25PONTA 01184.474.0005.250.000
26GLOBAL FRIENDLY PUB DOO NIS83.590.000356.000
27DUVA BURA d.o.o. Beograd83.580.000818.000
28CULINARIS82.712.00079.000
29PALIGO PALATA82.437.000393.000
30DEJAN CVETKOVIĆ PR DIT S COFFEE & RESTAURANT81.886.00014.335.000
31JELENA KOMAZEC PR UGOSTITELJSKO TRGOVINSKA RADNJA VIDA FOODS & COFFEE NOVI SAD81.857.00018.161.000
32HRANA I VINO81.605.00019.692.000
33PENSULO81.496.00035.248.000
34RESTORAN ARGUMENT MIRIJEVO DOO81.285.0002.931.000
35GORDANA TOMIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA CANZONA 021 NOVI SAD81.040.0007.368.000
36MATIJA MITROVIĆ PR PIZZA PLUS-PIZZA BAR VIDIK80.816.00027.084.000
37ZONA 20 PROJEKAT 2016 DOO80.572.000660.000
38DIANA RESIDENCE D.O.O. SREMSKA MITROVICA80.382.0001.815.000
39SAMOSTALNA RADNJA ZA UGOSTITELJSKE USLUGE DOMACE KUHINJE I KONACISTA MALI RAJ LUKA VUJOVIC PR BEOGRAD (P80.133.0009.762.000
40PREDUZECE ZA TRGOVINU I POSREDOVANJE I USLUGE INTER NMS GROUP DOO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)79.811.000179.000
41MARKO GAZIKALOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA PIKANT MARKET BEOGRAD79.790.00023.932.000
42NEDELJKO NIKODIJEVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA PICCA CLEMENZA BEOGRAD79.695.0001.170.000
43DOO ADRIJANA ZA PROIZVODNJU TRGOVINU I USLUGE NOVI SAD79.164.000423.000
44SAMIR HALITI PR SAMOSTALNA UGOSTITELJSKA RADNJA POSLASTICARNICA SPORT ZRENJANIN78.544.00015.830.000
45DISTRIKT & BRANDS78.543.000506.000
46J.A.N. Specialties d.o.o.78.374.0004.677.000
47DOSTAVLJAMO SVE78.222.000954.000
48FILIPOVIĆ77.933.00055.132.000
49ANJA RAKAZOV PR RESTORAN SIKI77.829.0004.701.000
50DRUSTVO SA OGRANICENOM ODGOVORNOSCU TRIMOMKA HOMA BEOGRAD-VRACAR77.729.0002.059.000
51VINOTEKA BAR&SHOP DOO BEOGRAD-VRACAR77.590.0004.132.000
52KAROLINA ZSIGMOND PREDUZETNIK RESTORAN ELIZABET L&A PALIC77.406.0004.814.000
53Taurus Meat MD DOO76.980.0001.008.000
54SMASHER76.967.0008.694.000
55SLOBODAN GAJIC PREDUZETNIK SUR RESTORAN KOD GAJE VALJEVO76.298.0002.429.000
56POMODORO HILL DOO76.224.0001.989.000
57EVENT CENTAR PJEVIĆ76.220.0001.512.000
58VLADIMIR MARINKOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA KIKLOP BEOGRAD76.088.000385.000
59DASH‘S RESTORAN75.958.0001.967.000
60SASA STOJANOVIC PR. UGOSTITELJSKO USLUZNA TRGOVINSKA DRAGSTOR RADNJA VIVA. VLADICIN HAN75.916.0001.284.000
61SALON 190575.697.000722.000
62Danić d.o.o.75.675.0009.930.000
63SASA ZIVKOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA ZLATNA RIBICA GOLUBAC75.551.0002.628.000
64ŠOLJICA.COM SPECIALTY COFFEE & TEA d.o.o. Beograd75.419.0001.419.000
65NIKOLA MACURA PR UGOSTITELJSKA RADNJA KEJ 95 STARI SLANKAMEN75.266.000790.000
66TWO PLATINUM DOO BEOGRAD-VOŽDOVAC74.919.0001.064.000
67FILIP ĐORĐEVIĆ PR CRYSTAL HALL74.723.0009.961.000
68Dejan Lale PR Red Kings 98774.710.000365.000
69Zorica Predragović pr Pivoteka74.562.000821.000
70SUPER DELI D.O.O. BEOGRAD-STARI GRAD74.387.000464.000
71LJUBISA PIRIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA ZAR SD SMEDEREVO74.379.000930.000
72STOJANOVIĆ DALBOR PREDUZETNIK UGOSTITELJSKA RADNJA CARAVAGGIO MLADENOVAC (VAROŠ)74.357.0002.105.000
73NACIONAL 202474.298.0003.287.000
74ALEKSANDAR MIHAJLOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA PUB CRAZY HORSE NIS74.186.000144.000
75JOVAN BERONjA PREDUZETNIK GIOVANNIS PIZZERIA74.157.0009.977.000
76SUR OZON GAVRILOVIC IVAN PREDUZETNIK BEOGRAD (VOZDOVAC)74.080.00015.976.000
77MIRKO DIMITRIJEVIC PREDUZETNIK SUR VAGONE-RISTORANTE UZICE73.994.00013.456.000
78ZAOKRET DOO73.671.000893.000
79RESTORAN ISTOK DRUSTVO SA OGRANICENOM ODGOVORNOSCU BEOGRAD-STARI GRAD73.569.000427.000
80SALAŠ STARA DUNjA73.187.0007.370.000
81LA-GODES PLUS73.163.000210.000
82Milan Lilić PR Milenijum MM73.133.0002.003.000
83MASTER GARA TEAM DOO. BEOGRAD (ZEMUN)73.072.0003.395.000
84MAKOS DOO. BEOGRAD (STARI GRAD)72.994.000350.000
85HLD SERVIS72.473.0002.615.000
86STARI TROUGAO72.180.0001.819.000
87GREEN RESTAURANT71.973.0002.980.000
88YUME SUSHI DOO71.681.000455.000
89NENAD MIHAJLOVIC PREDUZETNIK. UGOSTITELJSKA RADNJA KONAK KRUSEVAC71.641.000812.000
90MARICA CVETKOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA LESKOZAR-016 BEOGRAD71.406.0005.784.000
91MILANKO BEZAREVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA RESTORAN ROMANSA NA LIMU PRIJEPOLJE71.366.00015.864.000
92LAMOARA71.313.00017.161.000
93CONTI71.189.000448.000
94LIBERO PIZZA DOO71.014.0002.865.000
95BISTRO 27 DOO BOR70.799.0002.434.000
96PRIVREDNO DRUŠTVO GEZEN DOO DIMITROVGRAD70.525.000624.000
97ZVEZDAN MILANOVIC PR UGOSTITELJSKA RADNJA MALI RAJ GILE JAGODINA70.386.0005.442.000
98APA EFRO doo70.355.0001.192.000
99DOO RK DELI 06 GROUP NOVI SAD69.995.000151.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima
  • biksi

    12.10.2026 #1 Author

    Bravo za Mladena i Maju,pravi primer kako se radom i posvećenošću gradi prepoznatljiv brend.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.