Family danas ima dve prodavnice u centru Kraljeva

„Najveći uspeh je opstati na tržištu“

Firme u fokusuSrbija

14.10.2026 12:23 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0

„Najveći uspeh je opstati na tržištu“ „Najveći uspeh je opstati na tržištu“
Trgovina Family iz Kraljeva počela je da posluje 2010. godine, a danas ima dva prodajna objekta u tom gradu. Od samog početka, njen koncept... „Najveći uspeh je opstati na tržištu“

Trgovina Family iz Kraljeva počela je da posluje 2010. godine, a danas ima dva prodajna objekta u tom gradu. Od samog početka, njen koncept razlikovao se od ponude klasičnih prodavnica kućne hemije. Vlasnik Srđan Mladenović ideju je dobio još tokom studentskih dana, kada je poželeo da stvori prodajni prostor koji bi objedinio ponudu običnog marketa, parfimerije i drogerije, kakve su tada postojale na tržištu.

„Želeli smo da budemo drugačiji od obične trgovine kućnom hemijom i da, pored osnovnog asortimana, širimo ponudu na dekorativu, negu kose i lica, bebi-kozmetiku, program za decu, parfeme i druge proizvode“, kaže Mladenović.

Tako je nastao koncept koji se nalazi negde između klasične trgovine i parfimerije. Family danas, pored kozmetike i kućne hemije, ima i širok izbor deterdženata i drugih osnovnih proizvoda za domaćinstvo, što ga razlikuje od klasičnih drogerija.

Kao konkurenciju Mladenović izdvaja velike drogerijske lance poput Lilly Drogerie i dm drogerie markt, ali i lokalne trgovce koji imaju sličan koncept.

„Jesmo konkurencija, ali se dobro borimo sa njima. Oni imaju svoje marže, znaju šta rade, a mi smo uglavnom nešto povoljniji za kupce. S druge strane, na lokalnom nivou imamo konkurenciju koja je sličnija nama i koja nam je možda i veći konkurent od velikih drogerijskih lanaca“, objašnjava on.

Poslednje dve godine za Family nisu bile lake. Mladenović navodi da je poslovni rezultat u 2024. bio nešto bolji nego u 2025. godini, ali pad ne pripisuje jednoj grešci ili pogrešnoj poslovnoj odluci.

Konkurencija je u međuvremenu postala intenzivnija. U Kraljevu su se otvorili novi prodajni objekti, dok su veliki lanci proširili prisustvo – Lilly danas ima tri, a dm dve prodavnice.

„Najveći uspeh je sada ostati u igri, opstati na tržištu bez nekih velikih padova. Tržište je u jednom periodu bilo nestabilno, dešavale su se različite promene u svetu, ratovi i poremećaji, menjale su se nabavne cene, a samim tim i reakcije kupaca na naše cene“, kaže Mladenović.

Istovremeno, rastu i troškovi poslovanja – od goriva, transporta i električne energije do zarada i doprinosa zaposlenih.

Strategija Familyja zasniva se na tome da bude dostupan različitim kategorijama kupaca – od onih koji svrate po jednu sitnicu do kupaca koji naručuju veće količine robe. Kompanija sarađuje i sa pojedinim ustanovama koje kod njih nabavljaju sredstva za održavanje prostorija.

„Mislim da je recept za opstanak u ovim uslovima da budemo odgovorni, precizni, profesionalni i pristupačni ljudima sa kojima radimo. To je neka moja definicija“, kaže on.

Za razliku od mnogih poslodavaca koji se poslednjih godina suočavaju sa nedostatkom radne snage, Family taj problem nema. Deo zaposlenih je tu već godinama, a jedna radnica od prvog dana poslovanja.

„Imamo radnike koji rade deset, sedam, osam ili devet godina. To valjda znači da smo korektni poslodavci“, kaže Mladenović.

Firma je, dodaje, pružala šansu i mladim i neiskusnim radnicima, uz vreme potrebno za njihovu obuku i prilagođavanje načinu rada.

„Lako je kada imate ekipu na koju možete da se oslonite. To vam daje mogućnost da nekog novog obučavate dva-tri meseca i formirate ga kao radnika. Nismo imali problem da nam odjednom ode veći broj ljudi“, objašnjava.

Ako već nema problema sa zaposlenima, najveći izazov za Family Mladenović vidi na drugoj strani – u kupovnoj moći građana.

„Meni je najveći problem kupovna moć građana, koja vremenom, verovatno zbog inflacije, bude malo upitna. Za razliku od prethodnih godina, sada se oseća razlika između početka i kraja meseca“, kaže on.

Ipak, uprkos pritiscima na poslovanje, Mladenović ne smatra da je situacija dramatična. Za njega je uspeh upravo u tome što je firma uspela da opstane i izgradi prepoznatljivu poziciju na lokalnom tržištu.

Posle 16 godina poslovanja, kaže da je najponosniji upravo na činjenicu da je od malih prodajnih mesta napravio dve ozbiljne i reprezentativne prodavnice.

„Ponosan sam na to što smo svoji, što smo originalni i što smo ovde, na lokalu u Kraljevu, poznati, uspešni i ispravni. To me čini zadovoljnim. A uspeha i para nikad dosta – ko se bavi biznisom, to zna. Ciljevi mogu da budu veći i bolji, ali pitanje je po koju cenu“, kaže Mladenović.

Iako je Family mogao da preraste u mnogo veći sistem, vlasnik se ipak odlučio da ostane na dva prodajna mesta. Kako kaže, bilo je zainteresovanih za franšizni model i širenje poslovanja u druge gradove, ali je od toga odustao zbog složenosti kontrole velikog broja artikala i celog poslovnog sistema.

„Ljudi su me često pitali, kada nam je krenulo dobro, zašto ne idemo dalje, zašto ne napravimo lanac. Mogli smo da napravimo 22 prodajna mesta, ali u ovom poslu je jako teško iskontrolisati bezbednost robe, prodaju, tačnost i sve ostalo kada imate mnogo različitih artikala, zato smo ostali na ovom nivou koji je zadovoljavajući za nas i našu porodicu. Uostalom, zato se i zovemo Family – to je porodičan posao“, kaže Mladenović za kraj.

99 najuspešnijih malih preduzeća u trgovini na malo u nespecijalizovanim prodavnicama u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1FORUM SHOPPING CENTER DOO360.658.00095.913.000
2RAPID a.d. BEOGRAD618.839.00084.676.000
3DANIJELA BOJIĆ PR MB 93903.130.00068.494.000
4BRAVOSTORE doo Novi Sad362.518.00064.759.000
5MELINO RELAX DOO BEOGRAD326.178.00057.942.000
6NIKIANA DOO172.790.00053.479.000
7SIM MARKET 022 DOO LAĆARAK915.446.00047.949.000
8MELINO HOME DOO Beograd266.177.00039.932.000
9PRO FACTOR SOLUTION DOO104.055.00027.992.000
10ELEKTRO IN177.215.00026.895.000
11M&S VELIČKOVIĆ MILOŠEVAC302.119.00026.730.000
12SAVKOS ELEKTRO DOO200.435.00024.727.000
13SLAĐANA STANOJEVIĆ PREDUZETNIK TRGOVINSKA RADNJA ZLATNA TRUBA POGLED620.478.00024.627.000
14FOREVER LIVING PRODUCTS DOO BEOGRAD1.048.946.00023.965.000
15ŠVRĆA467.029.00023.460.000
16STR DAIDA DARKO TOJZAN PREDUZETNIK BEOČIN319.561.00023.212.000
17AGROGAS DOO BEOGRAD492.252.00022.945.000
18MILAN BOJIĆ PR MB 93 PLUS267.636.00022.694.000
19TRGOVINSKA RADNJA KOŠMAR ALEKSANDAR AĆIMOVIĆ PR SOMBOR438.403.00022.618.000
20ILIJA PETKOVIĆ PR GPS SVET84.547.00022.582.000
21KOMISIONO-TRGOVINSKA-SERVISNA RADNJA SPEKTAR TIKOMIR BUJOŠEVIĆ PR IVANJICA549.974.00022.206.000
22LA SORELLA SHOPPING MALL doo202.571.00022.163.000
23MARIJA STEVANOVIĆ-VULIĆEVIĆ PR KMN927.549.00022.086.000
24INVILLA DOO BEOGRAD318.001.00021.871.000
25TCMDEZ 4 D.O.O.477.023.00021.702.000
26IGOR JOVANOVIĆ PR GRAĐEVINSKO TRGOVINSKA USLUŽNA RADNJA BIG HOUSE MLADENOVAC (VAROŠ)401.816.00020.791.000
27MILICA ĆALIĆ PR KVANTALUX251.893.00020.726.000
28SETA-V d.o.o.125.878.00020.247.000
29DORAT MC DOO BEOGRAD282.880.00020.200.000
30SIBIRSKO ZDRAVLJE OGRANAK SIBERIAN HEALTH S.R.O. BEOGRAD-STARI GRAD711.491.00020.194.000
31GIGA SHOP106.090.00018.997.000
32NEBOJŠA VELJKOVIĆ PREDUZETNIK. SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKO USLUŽNA RADNJA ELEKTRO TREND PIROT146.960.00018.978.000
33VLADIMIR ŽIVKOVIĆ PR BEST VB332.146.00018.598.000
342 MAJ DOO NOVI PAZAR299.060.00017.497.000
35ŽINESA D.O.O.181.958.00017.154.000
36MILOŠ ARSENIJEVIĆ PR ARSENIJEVIĆ225.149.00016.380.000
37OLJA MARIČIĆ PR. SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA BLOK SHOP BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)410.320.00016.164.000
38VASO JANKOVIĆ PR POGLED589.775.00015.987.000
39VORTEKS&CO106.844.00015.782.000
40SVETOZAR ŠMIGIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA STEM 2016 KRAGUJEVAC325.732.00015.729.000
41ANROU PAN PR STAR MALL103.946.00015.716.000
42BORKO BLAGOJEVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA ROYAL LINE NOVI SAD300.698.00015.657.000
43DDA-KOMERC DOO LESKOVAC202.358.00015.323.000
44SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA SAN – MARKET JANJIĆ IVAN PREDUZETNIK BRESTOVAC192.165.00014.771.000
45IVAN MILOŠEVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA GRAPE DEVEL LAZAREVAC301.204.00014.742.000
46ALEKSANDAR LUKIĆ PR. SAMOSTALNA ZANATSKO-TRGOVINSKA RADNJA LUKIĆ MLADENOVAC (VAROŠ)187.847.00014.695.000
47VIVKO-M DOO VELIKO GRADIŠTE228.278.00014.573.000
48LIBAR HOME DOO MLADENOVAC395.648.00014.481.000
49AUTO TAG RAFAELO DOO696.425.00014.139.000
50VLADIMIR VUKOVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA ELKO TIM 014 VALJEVO96.574.00013.968.000
51HEM&CO200.506.00013.501.000
52METALKA-ALATI DOO192.949.00012.570.000
53JASMINA BOŽIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA ZVONČICA BM OBRENOVAC575.939.00012.222.000
54PLANA PROMET DOO302.426.00011.968.000
55BALEJA DOO VELIKO LAOLE247.257.00011.686.000
56GALAXY CODE DOO258.810.00011.463.000
57RADOMIR ŠKUNDRIĆ PR LAGER MARKET377.915.00011.008.000
58BEAUTIFUL DAY d.o.o. Kruševac97.818.00010.324.000
59STR AGRO-GRU GRUNČIĆ MIROSLAV PREDUZETNIK VETERNIK125.375.00010.119.000
60TEHNOMARKET NINA DOO140.947.00010.007.000
61DREAM CITY122.231.0009.920.000
62LMT ENTER GRUPA DOO BEOGRAD (ČUKARICA)105.234.0009.895.000
63MIRKOVIĆ JEWELRY STORE D.O.O.76.222.0009.762.000
64PROMART SUPER doo125.155.0009.702.000
65VIB LIPOLIST DOO LIPOLIST188.686.0009.514.000
66BIO HRANA PLUS193.488.0009.224.000
67KOD GRADE DOO VRANJE171.444.0009.204.000
68DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU FITING ZA METALOPRERADJIVAČKU DELATNOST PO. ŠID125.061.0009.122.000
69SAMOSTALNA TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA MARKET AS NENAD RAŠIĆ PREDUZETNIK VELIKI CRLJENI350.861.0008.766.000
70JOVANOVIĆ181.681.0008.626.000
71BOX DOO SUBOTICA218.106.0008.554.000
72ROMEL D.O.O. SENTA190.668.0008.544.000
73STKR JELOVA GORA DRAGAN KOVAČEVIĆ PREDUZETNIK UŽICE166.089.0008.516.000
74SRĐAN MLADENOVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA FAMILY KRALJEVO191.325.0008.489.000
75PODIUM RICH ACTIV DOO161.658.0008.487.000
76ŽIP DOO BEOGRAD211.005.0008.419.000
77KALISI DOO ČAČAK125.521.0008.215.000
78STZR AS TIGAR ADMIR KURTANOVIĆ PR TUTIN118.917.0008.058.000
79PANDA ČA BIG47.051.0007.829.000
80KANIKO DOO BEOGRAD526.185.0007.826.000
81SAMOSTALNA PROIZVODNO TRGOVINSKA RADNJA NOVOLES ZORAN CVETKOVIĆ PR LESKOVAC101.830.0007.775.000
82STUR MAKI MB MARKET IVOANA BLAGOJEVIĆ PREDUZETNIK BEOGRAD (ČUKARICA)166.190.0007.658.000
83SOLUNAC PHL253.079.0007.599.000
84TATJANA VUJOVIĆ PREDUZETNIK. STUR I MENJAČNICA NIŠ VT BOGOJEVO217.915.0007.551.000
85JOY CITY 2018 DOO139.640.0007.251.000
86PREDUZEĆE SJENICACOOP DOO SJENICA198.792.0007.194.000
87TD EMO SET DOO UŽICE120.731.0007.026.000
88CITY MOBILE DOO NOVI SAD150.103.0007.005.000
89VEGU-STAR DOO N.BEOGRAD246.205.0006.680.000
90BINGE DOO179.792.0006.630.000
91VILOTIĆ GROUP DOO107.416.0006.528.000
92DUĆAN-MD203.283.0006.240.000
93DOO SLM CEZAR COMPANY NOVI SAD127.891.0006.129.000
94SZTR BIHORAC RESAD BIHORAC PREDUZETNIK . MUR139.980.0005.884.000
95TKR FOX JASMINA VUKOJEVIĆ PREDUZETNIK KRUŠEVAC208.593.0005.734.000
96666 MART79.012.0005.566.000
97BB KOMERC DOO BAJINA BAŠTA121.018.0005.513.000
98DOO POPOVIĆ VIS PETROVARADIN201.656.0005.486.000
99„MADRAS“ DOO666.477.0005.481.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.