Cesare Concept širi poslovanje u Evropi, Austrija baza za nove projekte

Sertifikovani materijali, digitalni dizajn i kompletna ugradnja postaju ključni za zahtevne investitore

Firme u fokusuSrbija

19.10.2026 14:03 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0

Sertifikovani materijali, digitalni dizajn i kompletna ugradnja postaju ključni za zahtevne investitore Sertifikovani materijali, digitalni dizajn i kompletna ugradnja postaju ključni za zahtevne investitore
Rajko Marjanović, vlasnik kompanije Cesare Concept za Biznis.rs je govori o rastu potražnje za specijalizovanim podnim oblogama, primeni veštačke inteligencije u dizajnu i planovima... Sertifikovani materijali, digitalni dizajn i kompletna ugradnja postaju ključni za zahtevne investitore

Rajko Marjanović, vlasnik kompanije Cesare Concept za Biznis.rs je govori o rastu potražnje za specijalizovanim podnim oblogama, primeni veštačke inteligencije u dizajnu i planovima za međunarodno širenje. Kompanija se sve više usmerava na projektno opremanje hotela, kazina i drugih komercijalnih objekata, a naredni veliki korak je otvaranje ekskluzivnog salona u Austriji.

Od poslednjeg razgovora u februaru, kompanija Cesare Concept dodatno je učvrstila svoju poziciju na tržištu specijalizovanih podnih obloga, sa sve izraženijim fokusom na projektno opremanje komercijalnih objekata. Umesto kataloške prodaje, u središtu poslovanja su rešenja po meri investitora, koja objedinjuju dizajn, tehničke standarde, logistiku i profesionalnu ugradnju.

Rajko Marjanović, vlasnik kompanije, kaže da je najveći pomak ostvaren u segmentu visokoprohodnih, modularnih i sertifikovanih itisona, uz ponudu po sistemu „ključ u ruke“. Posebno se izdvajaju projekti opremanja kazina, hotela i svečanih sala, gde se od podnih obloga istovremeno zahtevaju izuzetna izdržljivost i visok estetski standard.

„Ti projekti najbolje oslikavaju naš pravac: beskompromisan kvalitet, vrhunski dizajn i kompletnu logističko-tehničku podršku, od ideje do završne ugradnje“, ističe Marjanović.

Upravo su unikatni dezeni, izrađeni prema zahtevima klijenata i poštovanje strogih tehničkih standarda bili važni za dobijanje poslova u zahtevnim komercijalnim prostorima. Takva specijalizacija, smatra naš sagovornik, predstavlja osnovu daljeg razvoja kompanije.

Potražnja za specijalizovanim podnim oblogama raste, ali se istovremeno menja i struktura zahteva kupaca. Investitori i arhitekte na tržištu Srbije i regiona sve više pažnje posvećuju tehničkim karakteristikama, dugovečnosti i sertifikatima proizvoda, a ne samo njihovom izgledu.

„Luksuz se danas ne definiše samo cenom, već funkcionalnošću i unikatnošću“, kaže Marjanović.

Rast izgradnje i renoviranja hotelskih i zabavnih kompleksa dodatno podstiče potražnju za premijum tekstilnim podovima. U objektima kroz koje svakodnevno prolazi nekoliko hiljada posetilaca, materijali moraju da zadrže izgled i oblik uprkos intenzivnoj upotrebi.

Zbog toga su hoteli, kazina i svečane sale glavni segmenti poslovanja kompanije Cesare Concept. Kontinuiran rast beleži se i u opremanju poslovnih prostora i korporativnih kancelarija, gde su modularne tepih-ploče posebno tražene zbog fleksibilnosti u primeni. U ponudi su i rešenja za rezidencijalne projekte visokog ranga, ali projektna prodaja i dalje predstavlja glavni pokretač poslovanja.

Sve značajnije mesto zauzima i održivost. Prema Marjanovićevim rečima ekološki zahtevi postepeno postaju standard, naročito kod međunarodnih investitora i velikih hotelskih lanaca koji primenjuju stroge protokole.

Kupci i arhitekte sve bolje prepoznaju značaj sertifikovanih materijala, uključujući antialergijska svojstva i klasifikaciju nezapaljivosti Bfl-s1. Ipak, cena ostaje važan faktor prilikom odlučivanja.

„Edukacijom klijenata ukazujemo na to da ekološki prihvatljiv i sertifikovan materijal dugoročno može da donese uštede kroz trajnost i da doprinese zdravijem okruženju. Svest o opravdanosti takve investicije vidno se popravlja“, navodi Marjanović.

Digitalizacija je postala sastavni deo poslovanja kompanije, od početnog osmišljavanja rešenja do planiranja isporuke i ugradnje. Marjanović posebno izdvaja primenu naprednih softvera za trodimenzionalnu vizuelizaciju i mapiranje prostora, koji klijentima omogućavaju da unapred vide kako će tepih ili itison izgledati u konkretnom enterijeru.

Digitalni alati koriste se i za kalkulacije, precizno uklapanje složenih geometrijskih dezena na velikim površinama i upravljanje logistikom. Na taj način smanjuje se prostor za greške, dok investitori i arhitekte dobijaju jasniju predstavu o konačnom izgledu projekta pre početka proizvodnje.

Marjanović ukazuje i na uticaj generacije Z, kako među klijentima tako i unutar poslovnih timova, čija je bliskost sa veštačkom inteligencijom i savremenim digitalnim alatima dodatno ubrzala prihvatanje novih tehnologija.

„AI i digitalizacija ne zamenjuju ljudsku kreativnost, ali joj daju brzinu, preciznost i estetiku koju nova, digitalno pismena generacija investitora i arhitekata ne samo da ceni, već i podrazumeva“, kaže on.

Uprkos tehnološkom napretku, stručnost zaposlenih ostaje jedan od ključnih faktora uspeha u ovoj industriji. Nedostatak kvalifikovane radne snage, posebno majstora koji poznaju specifičnosti ugradnje visokoprohodnih itisona i tehničke zahteve podloge, predstavlja izazov i u Srbiji i na evropskom tržištu.

Cesare Concept je, prema rečima vlasnika, odgovor pronašao u ulaganju u sopstvene timove i kontinuiranoj edukaciji. Kompanija insistira na upotrebi profesionalnih materijala za montažu, kao i na obezbeđivanju kvalitetne opreme i stabilnih uslova rada.

„Shvatili smo da je jedini način da zadržimo kvalitet ulaganje u sopstvene timove i kontinuirana edukacija. Kada majstorima obezbedite najbolje uslove, vrhunsku opremu i stabilnost, onda i oni ostaju lojalni firmi, a naši klijenti dobijaju garanciju da će ugradnja pratiti premijum kvalitet samog materijala“, ističe Marjanović.

Poslovanje dodatno opterećuju globalni i regionalni ekonomski pritisci, posebno rast cena transporta i sirovina. Kompanija je deo tih izazova ublažila optimizacijom logistike i uspostavljanjem direktnih, transparentnih odnosa sa proizvođačima, bez posrednika.

Stabilnosti doprinosi i finansijski model koji podrazumeva jasno definisan odnos avansnih uplata i ugovorenih obaveza prilikom isporuke robe. Cilj je da se očuva likvidnost, a istovremeno zadrže konkurentne cene.

„Profitabilnost ne posmatramo kroz kratkoročan profit na pojedinačnom projektu, već kroz obim i dugoročne ugovore sa investitorima koji cene stabilnost koju im garantujemo“, navodi naš sagovornik.

Kao jedan od problema na koje kompanija ne može u potpunosti da utiče izdvaja logističke i administrativne rokove. Uvoz i reeksport sertifikovanih materijala renomiranih stranih proizvođača podrazumevaju stroge procedure, dok carinski postupci i prekogranična administracija u regionu ponekad usporavaju realizaciju projekata.

„Mi imamo dizajn, imamo proizvodnju, imamo kupce i kapital, ali brzina transporta i prekograničnih procedura je nešto na šta ne možemo uvek direktno da utičemo. Trudimo se da te prepreke svedemo na minimum kroz dobro planiranje“, kaže Marjanović.

U narednom periodu kompanija očekuje još izraženiju personalizaciju projekata. Prema Marjanovićevim procenama, tipska rešenja i klasična kataloška prodaja sve će teže odgovarati zahtevima luksuznog segmenta, u kojem će arhitekte tražiti jedinstvene teksture, oblike i dezene prilagođene identitetu konkretnog hotela ili kazina.

Istovremeno, tehnički i ekološki kriterijumi postajaće sve stroži. Sertifikacija materijala, smatra on, sve češće će predstavljati uslov za učešće na tenderima, zbog čega će prednost imati kompanije koje mogu da ponude kompletno rešenje – od početnog crteža do završene ugradnje, uz odgovarajuću dokumentaciju i evropske sertifikate.

Upravo u takvom poslovnom okruženju Cesare Concept vidi prostor za dalji rast. Najvažniji strateški korak koji Marjanović najavljuje jeste zvanično širenje na evropsko tržište i otvaranje ekskluzivnog salona u Austriji.

Austrija bi trebalo da posluži kao polazna tačka i logističko-dizajnerski centar za dalji razvoj poslovanja u Centralnoj i Zapadnoj Evropi. Cilj je da kompanija u naredne tri godine izgradi snažnu međunarodnu mrežu i postane prepoznatljivo ime u projektnom opremanju podova velikih komercijalnih objekata.

„Voleo bih da kroz tri godine ime naše kompanije bude prva asocijacija za projektno opremanje podova velikih komercijalnih objekata – od hotela do kazina – ne samo na Balkanu već i širom Evropske unije“, kaže Marjanović.

Ambicija je da se postojeći pristup, zasnovan na dizajnu, tehničkoj preciznosti i podršci tokom celog projekta, prenese na znatno veće tržište. Otvaranje salona u Austriji trebalo bi da bude važan korak u tom procesu, dok će sposobnost da objedini personalizovan dizajn, sertifikovane materijale, stručnu ugradnju i pouzdanu logistiku ostati osnovna vrednost na kojoj kompanija gradi svoju budućnost.

Najuspešnija preduzeća u trgovini na veliko ostalim poluproizvodima u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1CENTUM DOO BEOGRAD443.508.000103.035.000
2EUROPAPIER DUNAV DOO BEOGRAD2.504.361.00059.208.000
3AFC DOO BEOGRAD375.188.00043.789.000
4CDM MCI DOO BEOGRAD401.445.00042.977.000
5AGS-GRAFIKA DOO BEOGRAD507.508.00038.907.000
6LZ RUBBER DOO164.110.00033.437.000
7BELGRAVIA DOO BEOGRAD435.052.00029.739.000
8Daper d.o.o.1.906.375.00029.261.000
9SARTOLAB DOO BEOGRAD111.923.00028.410.000
10INNO ZIT DOO BEOGRAD142.923.00027.418.000
11GLASMIK DOO BEOGRAD530.663.00026.607.000
12ULTRAPOLYMERS DOO1.362.130.00025.437.000
13POLYAL D.O.O. BEOGRAD579.196.00023.955.000
14COMES DOO BEOGRAD1.953.084.00023.262.000
15CESARE CONCEPT106.933.00022.195.000
16MINEM-CARGO PACK D.O.O. Vranje215.698.00021.322.000
17nakipol d.o.o.244.699.00020.966.000
18LM TRADE86 DOO DEDINA185.580.00017.897.000
19Privredno društvo za trgovinu i usluge EXTRA BEST Ltd doo Beograd-Voždovac410.275.00013.181.000
20BALESTRA DOO ČAČAK122.266.00013.043.000
21DIA-ELIT DOO BEOGRAD349.752.00012.362.000
22PEGASUS SRB DOO844.022.00012.038.000
23CVRLE DOO NOVI SAD88.587.00011.134.000
24„PNEUGROUP“ DOO136.994.0009.860.000
25GRAPEX PLUS D.O.O. BEOGRAD-VOŽDOVAC163.788.0008.634.000
26BLAŽIČ DOO210.891.0007.190.000
27PRIMA COMMERCE DOO BEOGRAD705.598.0005.865.000
28AGS – TRADE DOO. BEOGRAD91.515.0005.600.000
29IMPORT-TRADE DOO PROSEK86.618.0005.544.000
30BLUBIS DOO NOVI BEOGRAD118.266.0005.338.000
31IZOPLASTIKA d.o.o.176.337.0005.202.000
32PETROBUL DOO1.204.130.0004.324.000
33PACOMM DOO BEOGRAD7.450.0003.489.000
34WIR CON DOO BEOGRAD87.016.0003.473.000
35PORD DOO BEOGRAD134.120.0003.438.000
36LUKA-TERM DOO NOVI BEOGRAD107.044.0003.425.000
37QUERCUS107.348.0003.356.000
38DIGES INŽENJERING DOO BEOGRAD16.932.0003.283.000
39EURO LEATHER76.325.0002.969.000
40LIVEERNA INTERNATIONAL DOO SUBOTICA106.984.0002.951.000
41GENESIS DOO NOVA PAZOVA45.165.0002.492.000
42DOO DECHEM NIŠ75.779.0002.443.000
43CRVENA ZVEZDA – KOMERC DOO SMEDEREVO83.171.0002.213.000
44ICD GLASS DOO BEOGRAD75.316.0002.205.000
45FLORIDA DOO ZRENJANIN7.997.0002.154.000
46TARA POLYMERS DOO88.520.0002.092.000
47DOO NELE FUTOG52.525.0002.015.000
48TEHNOMARK DOO BEOGRAD (ČUKARICA)56.097.0001.840.000
49TRANSPORTBELT DOO71.323.0001.720.000
50DOO TEHNOTRONIK NOVI SAD46.714.0001.715.000
51TERRANOVA101.907.0001.667.000
52IDAS COMMERCE DOO BEOGRAD50.604.0001.557.000
53MARLO 1994 d.o.o.12.759.0001.493.000
54EXPORT-IMPORT MILENIUM DOO ČAČAK37.063.0001.263.000
55SOBEL DOO BEOGRAD74.160.0001.223.000
56DIN PROJECT DOO17.220.0001.131.000
57AINISTONE DOO4.396.0001.038.000
58ENERGODINAMIKA DOO NOVI SAD51.638.000957.000
59RADOVAN JEVTIĆ PR TRGOVINA NA VELIKO TEHNOTERM SOPOT7.926.000911.000
60EUROPLAST COMERCE 021 DOO. KAĆ35.139.000910.000
61ELMIL ELEKTRO DOO SOMBOR25.002.000628.000
62HJK PLASTIKA16.750.000628.000
63GROS INOX DOO NOVI SAD40.571.000579.000
64INGAP DOO32.099.000565.000
65WATRA HOME DOO11.864.000555.000
66ADRIA SMARTPLAST29.754.000510.000
67M.D. COMMERCE DOO BEOGRAD32.349.000509.000
68Mein Bruder DOO Beograd-Novi Beograd23.182.000481.000
69BANAT COP DOO KNIĆANIN5.836.000471.000
70SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA OGREV ZORAN TRIŠIĆ PREDUZETNIK LOZOVIK27.230.000393.000
71SIMBA SPIN DOO Beograd14.078.000392.000
72LUX OPTIKA DOO ŠID16.135.000386.000
73ŽELJKO PANOVIĆ PR TALDEM TRADE25.480.000376.000
74BUSSCOTRADE DOO BOR20.582.000332.000
75PRIMACORE LINE28.209.000307.000
76AUGUSTO DOO BEOGRAD (SAVSKI VENAC)9.417.000303.000
77ARIOFIL DOO BEOGRAD14.901.000302.000
78JTM PLAST D.O.O. Beograd17.896.000281.000
79NIZ COMERC DOO NIŠ3.242.000210.000
80ABRAZIVI DOO BEOGRAD40.380.000188.000
81Plastoplan plastika d.o.o.255.141.000187.000
82ARHEL DOO NOVI SAD20.069.000127.000
83JELTRADE DOO IVANJICA( PRILIKE)6.275.000123.000
84KAGIT DOO6.374.000114.000
85MASTERINK DOO ČAČAK10.880.000109.000
86LASSTVE DOO ZRENJIN4.556.000104.000
87EURO VITANJ DOO BEOGRAD28.686.00099.000
88VEXPORT DOO BEOGRAD11.526.00098.000
89DEPAR S DOO KRAGUJEVAC3.442.00097.000
90FUSION INTERNATIONAL DOO BEOGRAD7.240.00067.000
91METPOR DOO BEOGRAD33.354.00062.000
92DOO PLEXI TRADE PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU I TRGOVINU SENTA10.592.00045.000
93SDN-COMPANY DOO NOVI SAD7.179.00027.000
94SIDARTA DOO NOVI SAD3.011.00022.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.