Da li može da se proda nekretnina pod teretom plodouživanja?
2.6.2023 11:11 Autor: Ljiljana Begović 7
Pored svih izazova koje sa sobom nosi kupovina nekretnine, advokati napominju da je potrebno dodatno obratiti pažnju na to da li objekat koji želite da kupite ima neki od takozvanih „tereta“. Plodouživanje je jedan od takvih tereta koje pojedine nekretnine imaju iako su na prodaju.
Pravo plodouživanja ovlašćuje nekoga da upotrebljava tuđu stvar (da stanuje u stanu, koristi lokal, obrađuje zemlju i slično) i ubire njene plodove (uzima novac od zakupnine) bez smanjenja vrednosti same nekretnine i promene njene namene.
Pravo upotrebe zapravo je isto što i pravo plodouživanja, samo što onaj ko ima ovo pravo može da koristi nekretninu i ubire plod od nje samo za lične ili potrebe članova svoje porodice.
Prema rečima advokata agencije Cityexpert Aleksandre Andrejić, prodaja nepokretnosti na kojoj je ustanovljeno pravo plodouživanja u korist određenog lica je moguća.
“Međutim, šanse da ćete pronaći kupca koji će kupiti nepokretnost sa ovim teretom su gotovo ravne nuli. Zbog toga je preporuka da se plodouživanje obriše iz katastra nepokretnosti pre prodaje”, objašnjava Andrejić.
Plodouživanje je lični teret koji opterećuje vlasnika nepokretnosti, te je moguća prodaja i bez saglasnosti plodouživaoca koji će isto pravo uživati i kada se nepokretnost proda i drugo lice stekne pravo svojine. Često se dešava da je plodouživalac preminuo, a da u katastru nepokretnosti i dalje stoji upisano njegovo pravo plodouživanja. U takvoj situaciji, teret se u katastru nepokretnosti briše podnošenjem zahteva nadležnoj službi uz dostavljanje izvoda iz matične knjige umrlih za plodouživaoca i plaćanje takse.
Ukoliko plodouživalac nije preminuo neophodno je da kod notara overi izjavu o odricanju prava plodouživanja, nakon čega će notar tu izjavu dostaviti nadležnoj službi za katastar nepokretnosti radi brisanja tereta.
“Zato je neophodno da pre kupovine stana proverite da li na nepokretnosti koju želite da kupite postoje upisani tereti. Ukoliko se plodouživalac odrekne svog prava i taj teret obriše iz katastra nepokretnosti, možete odlučiti da kupite tu nepokretnost, započnete proces kupovine i na kraju bez brige uživate u vašem novom domu”, savetuje advokat Aleksandra Andrejić agencije Cityexpert.
Izdavanje nepokretnosti sa teretom
Kada je reč o davanju nekretnine u zakup u slučaju da postoji plodouživalac, on prema zakonu ima pravo da poslužnu stvar drži, da je upotrebljava i da pribira njene plodove. Budući da je zakupnina civilni plod nepokretnosti, to znači da plodouživalac ima pravo da nepokretnost koja je predmet plodouživanja daje u zakup, i to bez posebne saglasnosti njenog vlasnika.
Međutim, plodouživalac nema pravo raspolagnja, te ne može prodati nepokretnost koja je predmet plodouživanja.
Pročitajte još:
U slučaju nasledstva, ukoliko neko odluči da svoju imovinu raspodeli dok je još živ on može ugovorom o ustupanju i raspodeli imovine za života da za sebe, svog bračnog druga ili nekog trećeg zadrži pravo plodouživanja na svim ili nekim nekretninama.
Prilikom prodaje ili poklanjanja nekretnine dotadašnji vlasnik može ugovorom da zadrži pravo plodouživanja, upotrebe ili pravo stanovanja u svojoj bivšoj nekretnini, na određeno vreme ili doživotno. Ugovor mora biti sačinjen u pismenom obliku, sa potpisima overenim u sudu.
Pravna nesigurnost u vezi sa plodouživanjem
Ono što je interesantno za plodouživanje jeste činjenica da ova službenost nije regulisana pozitivnim (važećim) pravnim propisima. Naime, po završetku Drugog svetskog rata učesnici Narodnooslobodilačke borbe doneli su 1946. godine Zakon o nevažnosti pravnih propisa donetih pre 6. aprila 1941. godine i za vreme neprijateljske okupacije. Tim zakonom ukinut je celokupni pravni sistem Kraljevine Jugoslavije i prestali su da važe svi propisi koji su bili na snazi na dan 6. aprila 1941.
“Svi zakoni, uredbe, naredbe, pravilnici i drugo proglašeni su nepostojećim. Do današnjeg dana ovaj pravni institut nije ponovo pravno regulisan, te postoji velika pravna praznina. Građanskim zakonikom Republike Srbije, na čijoj se izradi intenzivno radi u proteklih nekoliko godina i čije se donošenje očekuje u skoroj budućnosti, ovaj važan institut biće ponovo regulisan. Iako se radi o važnom pravnom institutu, koji se u praksi primenjuje u velikoj meri, samovoljom jednog sistema on je ostao pravno neregulisan, što je u praksi stvorilo i veliki broj problema. Zbog toga svi sa nestrpljenjem očekujemo novu kodifikaciju građanskog prava”, zaključuje advokat Aleksandra Andrejić iz agencije Cityexpert.
Jj992
3.6.2023 #1 AuthorNormalno, ko bi razmisljao uopste sa tim teretom…
gagica
4.6.2023 #2 AuthorPa ili moze ili ne moze. Nema tu pitanja.
SEKTOR
21.7.2023 #3 AuthorJavni beležnici potvrđuju ugovore o prodaji nekretnina na kojima postoji pravo plodouživanja. Ukoliko vlasnik prodaje takvu nekretninu /slučaj – ćerka ljuta na oca koji prodaje kuću i ne želi da svojom izjavom izbriše pravo plodouživanja na kući u koju nikada nije niti ušla niti je koristi jer se nalazi u inostranstvu/ sud je doneo odluku o brisanju plodouživanja jer se isto pravo ne koristi neki period od strane polodouživaoca.
Grocka
11.6.2023 #4 AuthorSve moze uz dobrog advokata
mirjana
5.10.2023 #5 Authorukoliko je poklonodavac zadrzao pravo uzivanja na poklonjenom delu nekretnine….primer…poklonoprimac je preminuo…ostavio je testament u kojem je naveo decu iz prvog braka. Prilikom podele imovine je procenjena vrednost nekretnine. Za koliko se umanjuje vrednost nekretnine posto je poklonodavac zadrzao pravo uzivanja.
Valerija Vidaković Gujaš
12.10.2023 #6 AuthorTestamentom ostavljam suprugu kuću u vlasništvo posle moje smrti, ili suprug meni svoj deo u slučaju njegove smrti. Imamo tri sina, dvojica imaju porodicu i svoju kuću, treći živi sa nama, sam, nije ni u bračnoj niti vanbračnoj vezi, nema dece, želimo da ostavimo plodouživanje u njegovu korist, s ti m da ako do njegovee smrti ne osnuje brak i dobije potomke, tj. decu, kuća pripadne braći, odnosno njihovoj deci, a našim unucima.
Manda
12.7.2024 #7 Author1. Da li vlasnik može zaključiti ugovor o plodouživanju na period dok je vlasnik živ, na deo imovine i da li tim ugovorom može preneti sve obaveze koje opterećuju tu imovinu; porez na imovinu, struju, grejanje, infostan i dr. dok traje plodouživanje?
2. Da li vlasnik imovine može sačiniti ugovor o plodouživanju da traje dok je vlasnik živ iako je vlasnik uradio testament kojim je odredio naslednike posle njegove smrti?
3. Da li vlasnik imovine koji je uradio testament kojim je rasporedio šta ostavlja naslednicima, tek posle njegove smrti, može za života za neki deo nekretnine uraditi ugovor o doživotnom izdržavanju sa pojedincem koji bi vodio brigu o njemu dok je živ i da li bi taj deo ostao u vlasništvu izdržavaoca, izdvojen iz testamenta?