Utic Plus iz Prijepolja o poslovanju u oblasti jake i slabe struje na teritoriji cele Srbije

Ima posla za elektro struku

Firme u fokusuSrbija

28.5.2024 17:46 Autor: Mirjana Vasić Adžić 3

Ima posla za elektro struku Ima posla za elektro struku
Kojom god oblašću elektro struke da se bavite, posao u inostranstvu vam je zagarantovan. Ipak, i onima koji ostaju u zemlji takođe se otvaraju... Ima posla za elektro struku

Kojom god oblašću elektro struke da se bavite, posao u inostranstvu vam je zagarantovan. Ipak, i onima koji ostaju u zemlji takođe se otvaraju mogućnosti za velike poslovne izazove. Sanid Hadžalić iz Prijepolja je 2008. godine nakon završenih studija Elektotehnike, smer telekomunikacije, sa još nekoliko prijatelja pokrenuo sopstveni posao. Za Biznis.rs ispričao nam je više o delatnosti preduzeća Utic Plus, šta ga pokreće da ide napred i koji su projekti na koje je najponosniji.

„Moj tim čine elektroinženjeri, neko za elektoniku, neko za telekomunikacije, neko za IT. Mi smo iz istih obrazovnih profila, okupili smo se i dogovorili kako ćemo da radimo. Počeci poslovanja se vezuju za 2008, 2009. godinu, firma je prolazila kroz razne organizacione oblike i onda smo 2011. zvanično otvorili preduzeće Utic Plus”, priča Hadžalić.

Prema njegovim rečima, jedan segment poslovanja su telekomunikacije, rade prodaju telekomunikacionih usluga i multimedijalnih sadržaja, drugi deo poslovanja je prodaja svih vrsta opreme za slabu i jaku struju, opreme za telekomunikacione usluge i sigurnosne sisteme i opreme za dojavu požara. Pod sigurnosnim sistemom, pored video-nadzora, misli i na kontrolu pristupa (interfonski sistemi).

„Radimo prodaju svega navedenog, ali i montažu, projektovanje i izvođenje takvih sistema, a kada je reč o jakoj struji, u pitanju je rad na elektro instalacijama, s tim što ne projektujemo, već radimo samo prodaju i izvođenje. U poslu sa elektro instalacijama smo dugo i možemo se pohvaliti da to radimo veoma dobro. Odlični smo u projektovanju i izvođenju i tu imamo i najveće prihode”, kaže Hadžalić i dodaje da su prisutni širom Srbije. Iza njih su uspešni projekti na Kopaoniku i u Beogradu na vodi, kao i projekat u okviru Ministarstva telekomunikacija (Povezane škole).

U pitanju je bio projekat povezivanja preko 200 škola na teritoriji cele Srbije, nekada su radili direktno, a nekad kao podizvođači različitih firmi, objašnjava Hadžalić. Utic Plus je preko ćerke firme prisutan i na teritoriji Crne Gore, najviše na području opštine Bar i opštine Budva.

„Prema potrebi mi angažujemo najviše pet, a najmanje tri podizvođačke zanatske firme, koje za nas rade poslove izvođenja, mi samo nadgledamo posao”, kaže.

Sa sveprisutnim problemom pronalaska kvalifikovane radne snage susreće se i naš sagovornik, pa tako njegovo preduzeće uvek traga za ljudima koji bi postali deo Utic Plus tima.

„Kod nas je konkurs za prijem radnika konstantno otvoren, ali omladina u ovom delu Srbije pokušava da nađe sreću u inostrantvu”, otkriva.

Pandemija, a kasnije i inflacija koja je nastala kao posledica rusko-ukrajinske krize, pogodila je sve aktere na tržištu. U to vreme Utic Plus je radio manje objekte, nisu imali dugoročan posao koji traje dve, tri godine, već su to bili poslovi ugovoreni na period od nekoliko meseci.

„Nismo bili u situaciji da smo dali ponudu ranije, pa da nešto moramo da ugradimo za godinu dana, kada je roba poskupela i da budemo na gubitku. Novonastala situacija nas nije previše dotakla, mada vidim da ima firmi koje su se žalile. Imali smo sreću što nismo radili velike projekte”, objašnjava.

Ono što Hadžalića održava i motiviše u poslu je konstantna potreba sa usavršavanjem, pronalaskom novih rešenja i ulazak u nove projekte, a zarada dolazi kao posledica, a ne kao glavni cilj kome se teži.

„Novac nije ono što nam je donelo najveću satisfakciju, nego put koji smo prešli, iskustvo koje smo stekli, činjenica da su nam ozbiljne kompanije dale poverenje i da smo to poverenje opravdali, dokazali smo se na raznim projektima i to je ono što mi daje vetar u leđa da nastavimo istim tempom”, kaže Hadžalić i dodaje da u vreme kada nove tehnologije napreduju velikom brzinom, stvari se menjaju iz dana u dan i možete ostati na tržištu samo ako se ceo tim edukuje.

„Jednim rečju, uvek smo u tom neformalnom obrazovanju, jer formalno obrazovanje koje smo stekli nije dovoljno, konstantno usavršavanje nam pomaže da budemo u materiji, ljudi to prepoznaju i veruju nam”, konstatuje.

Kao projekat na koji je najponosniji je Beograd na vodi. To je posao koji je bio dobar u svakom smislu, a pre svega po pitanju saradnje koju su ostvarili sa drugim firmama, koje su bile angažovane.

„Voleo bih da se firma razvija u istom smeru kao do sada i da nas bude više. Takođe, voleo bih da mladi dolaze u većoj meri. Moogu da nam se jave i tehničari i inženjeri i monteri, apsolutno svi profili koji su bliski oblasti u kojoj delujemo. S obzirom na to da radimo na teritoriji cele Srbije i na delu Crne Gore, svi su dobrodošli”, kaže Hadžalić za kraj.

U nastavku pogledajte rangiranje najuspešnijih domaćih mikro preduzeća u delatnosti kablovskih telekomunikacija. Podatke nam je ustupila bonitetna kuća CompanyWall:

Najuspešnija mikro preduzeća koja se bave kablovskim telekomunikacijama, po prihodima
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.TEAMNET MEDIA DOO137.558.00019.313.000
2.TWINEL DOO NIŠ80.013.00031.484.000
3.ELITE-KLNET DOO KLADOVO79.325.00014.700.000
4.PROVIDUS73.850.000233.000
5.Turk Telekom International SRB d.o.o.67.914.00011.225.000
6.OPTIS DOO BEOGRAD66.591.0002.194.000
7.OPTICAL DOO KRUŠEVAC64.480.0001.583.000
8.Tele3 Infrastruktura doo54.787.000475.000
9.IDEOGRAM DOO BEOGRAD53.491.00041.361.000
10.DOO KODAL BOSILEGRAD53.076.0007.216.000
11.TELEMET DOO BEOGRAD51.256.0003.059.000
12.EXP NETWORKS DOO BEOGRAD (ZEMUN)44.443.0001.986.000
13.CRI DOMAINS DOO BEOGRAD43.887.0001.400.000
14.VELIMIR VARIĆAK PREDUZETNIK INFO-TEH43.841.0003.330.000
15.DP DOO43.732.00015.211.000
16.KABLINK D.O.O. Beograd42.756.000250.000
17.LASER-INTERNATIONAL DOO NOVI PAZAR41.599.0008.956.000
18.SIOL DOO BEOGRAD-PALILULA41.051.0002.813.000
19.SPACE HELLAS d.o.o. Beograd-Stari Grad40.244.00010.194.000
20.TELEHOME GROUP DOO38.910.0004.313.000
21.E-WAY DOO BEOGRAD38.326.000445.000
22.GMB WORLD D.O.O. BEOGRAD36.438.0003.803.000
23.HALL SYSTEMS BAČKA PALANKA36.380.000206.000
24.DRAS TEL DOO34.764.0001.396.000
25.EXA Infrastructure d.o.o.34.694.0001.781.000
26.EliteConnect d.o.o.33.333.000393.000
27.STREAM SYSTEM DOO JAGODINA31.329.0003.986.000
28.KDS-NET DOO VRŠAC30.049.000899.000
29.Gnet-Isp Group doo Mladenovac29.598.00077.000
30.ELTOSAN DOO SMEDEREVSKA PALANKA29.538.0001.008.000
31.NEXT FIBER DOO NOVI PAZAR29.244.000868.000
32.KATV DOO28.930.0001.038.000
33.BAU NETWORKS DOO TORNJOŠ28.411.0007.921.000
34.SELLEX TELECOM doo27.502.000352.000
35.HOME NETWORK ALEKSINAC26.652.0004.767.000
36.OMONIA doo26.334.00010.891.000
37.BOOM9326.212.0001.201.000
38.ENWO DOO BEOGRAD (STARI GRAD)25.789.000220.000
39.DOO UTIC PLUS, PRIJEPOLJE24.518.000922.000
40.INTERCOM COMPUTERS DOO ĆUPRIJA24.167.000652.000
41.DD NET TELECOMMUNICATION DOO BEOGRAD23.699.0002.169.000
42.ABAKUS DOO BAČKA PALANKA22.474.000219.000
43.DOO ALIMPIĆ BAČKA PALANKA22.446.00074.000
44.MAKSNET DOO BEOGRAD22.256.0002.034.000
45.DAT-CON DOO BEOGRAD21.128.0004.522.000
46.NORDNET DOO SUBOTICA20.797.000603.000
47.DOO SAT-SISTEM BELA CRKVA20.333.000923.000
48.EXCALIBUR NET DOO KRALJEVO20.256.000664.000
49.Arelion d.o.o.20.201.0001.303.000
50.TOTAL SAT-ANTENA20.158.000761.000
51.KINGSNET DOO RUMA19.683.0001.015.000
52.E-CAPS DOO NOVI SAD19.637.000408.000
53.JELENA BOGDANOVIĆ PR SR U-FORCE COMPUTERS19.572.0001.737.000
54.KDS SMILEY TV DOO BAČKA TOPOLA19.141.0001.427.000
55.ALTEKO DOO PETROVAC18.503.000376.000
56.SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA DOMBOŠ TV MALI IĐOŠ18.007.0004.733.000
57.DOTNET TEAM PLUS DOO17.123.0001.054.000
58.ZTR CITY-SERVIS RADOJKOVIĆ ZORAN PR BRUS16.803.000620.000
59.KTL NETWORK LOZNICA16.407.000519.000
60.INTERNET BLUENET DOO ČAČAK15.413.00055.000
61.TT.TV.ELEKTRO BEOGRAD (ČUKARICA)14.677.0002.459.000
62.SKATI TEL DOO13.505.000163.000
63.IBS13.189.000237.000
64.STARSOFT TELEKOM DOO NOVI SAD13.127.00032.000
65.SIP TELEKOMUNIKACIJE DOO Subotica12.341.000595.000
66.EURO-COMPUTERS DOO BUJANOVAC11.059.000389.000
67.SPEED NET DOO UGRINOVCI10.904.0001.630.000
68.DUŠAN SAVIĆ PR DSD-ELEKTRO10.641.000503.000
69.RTV PULS DOO GNJILANE10.065.00048.000
70.L&L GROUP9.953.0001.113.000
71.OPTICAL PLANNING D.O.O.9.868.00036.000
72.USLUŽNA RADNJA PRESHEVA ONLINE PREŠEVO9.752.000710.000
73.DOO BKnet plus telekomunikacije9.473.0004.000
74.SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA CAT KOVIN9.260.000628.000
75.SANDŽAK TELEVIZIJA DOO9.185.0002.807.000
76.MOST NET ISP DOO9.088.0001.338.000
77.PANELCATV DOO BEOGRAD8.987.0001.401.000
78.Upstream ICT Alliance d.o.o.8.744.000773.000
79.NETOPS DOO8.501.0002.006.000
80.PALLAS PRODUCTION DOO KIKINDA8.324.0001.557.000
81.ALFA SUPPORT DOO GORNJI MILANOVAC8.063.000706.000
82.Optel Telekom TIM D.O.O. Aranđelovac8.021.0001.369.000
83.MARIJA ŽUJEVIĆ PR OPTIKOM7.938.000794.000
84.IQ TEL DOO BEOGRAD7.792.0001.501.000
85.OK SKAY DOO BEOGRAD7.359.000530.000
86.VLADIMIR KRSTANOVIĆ PR SKYNET TELEKOMUNIKACIJE7.235.0001.440.000
87.MIODRAG FILIPOVIĆ PR NETTING7.013.0001.367.000
88.4GNS d.o.o.6.824.000888.000
89.TENDER SERVICE D.O.O. ZRENJANIN6.648.0001.202.000
90.Network and Communication d.o.o. Kragujevac6.547.000578.000
91.BIS-KOMERC DOO BEOGRAD5.337.000518.000
92.PROLINK SYSTEM DOO, POŽEGA5.304.0003.513.000
93.KDS INTERNET TV DOO4.409.0001.329.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima
  • SHALIMAR

    28.5.2024 #1 Author

    E ovo je firma za primer i uzor svima.Citam tekst i sam vlasnik na nacin kako predstavlja svoju firmu,projekte i ljude koji su u njegovom timu sve govori.Strucan,profesionalan,realan i iznad svega vlasnik koji ne hrli ka zaradi nego usavrsava sebe iz dana u dan,a rezultat se vidi i tek ce se videti.Svaka cast!

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    30.5.2024 #2 Author

    Mora tako da se radi ako misliš da napreduješ

    Odgovori

  • DUCA

    3.6.2024 #3 Author

    Ima posla za svakog ko hoće da radi.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...