Istraživanje portala Biznis.rs: investicije u inovacije u Srbiji i EU (1)

Inovativne kompanije prihodovale više od 57 milijardi dinara u 2022. godini

Hi-techInvesticijeIzdvajamoPoslovanjeSrbija

16.12.2023 08:01 Autor: Milica Rilak 0

Inovativne kompanije prihodovale više od 57 milijardi dinara u 2022. godini Inovativne kompanije prihodovale više od 57 milijardi dinara u 2022. godini
Republički zavod za statistiku nedavno je objavio da su u 2022. godini ukupni izdaci za naučno-istraživačku delatnost iznosili nešto više od 68 milijardi dinara.... Inovativne kompanije prihodovale više od 57 milijardi dinara u 2022. godini

Republički zavod za statistiku nedavno je objavio da su u 2022. godini ukupni izdaci za naučno-istraživačku delatnost iznosili nešto više od 68 milijardi dinara.

U toj godini su, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, kompanije registrovane za delatnost istraživanja i razvoja u prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama ostvarile ukupan prihod od 57,6 milijardi dinara, što je 11 milijardi više nego u 2021. godini.

CompanyWall je pobrojao i da su za delatnost istraživanja i razvoja u prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama registrovane 563 institucije i firme, dok taj broj raste na 725 ukoliko im pridodamo istraživačke organizacije i kompanije u oblasti biotehnologije, kao i u društvenim naukama, a državna statistika beleži da se na teritoriji Beograda nalazi najviše organizacija koje se bave istraživanjem i razvojem – ukupno 239 ili čak tri puta više nego na teritoriji Vojvodine.

Na sličan fenomen ukazuju i adrese kompanija koje su se našle na rang listi najuspešnijih u delatnosti istraživanja i razvoja u prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama, koju smo napravili prema prihodu ostvarenom u 2022. godini. Čak 15 od ukupno 20 je iz Beograda, ali je na čelu tabele ipak kompanija sa sedištem u Novom Sadu – TTTech Auto.

Radi se o firmi koja pravi softver i hardver za „vozila budućnosti“, uključujući i rešenja za autonomnu vožnju. Interesantno je da TTTech Auto već tri godine unazad knjiži sličan iznos prihoda na godišnjem nivou – od 3,4 milijarde dinara u 2020. do 3,8 milijardi u 2022. godini.

Image by Freepik

TTTech Auto ne bi zadržao prvo mesto da su kompanije rangirane prema neto dobiti u 2022. godini – u tom slučaju lider na tabeli bilo bi drugo novosadsko preduzeće – Građevinski institut CPL. Ova kompanija na svom portalu navodi da ima devet akreditovanih laboratorija za ispitivanje građevinskih materijala, kao i da se bavi projektovanjem puteva, aerodroma, železnica, mostova i ostalih građevinskih objekata.

Među inovativnim kompanijama našla se i jedna poznata najširoj javnosti – Inmold iz Požege, kao jedino preduzeće na listi van Beograda i Novog Sada.

Inmold je porodična kompanija specijalizovana za izradu alata za brizganje plastike, a poseduje i Razvojno-proizvodni centar. Upravo je 2022. godine Inmold objavio da im je dodeljena subvencija Fonda za inovacionu delatnost za projekat pod nazivom „Inmold labeling ultralightweight packaging mould“.

„Zajedno sa svojim timom, lider Radosav Joksimović, mašinski inženjer i dugogodišnji zaposleni u našoj kompaniji, razvio je najlakšu, tankozidnu, jednolitarsku kanticu na svetu. Kao rezultat projekta, težinu kantice smo sveli sa 36 na 24,5 grama“, istakao je Inmold u saopštenju.

Najuspešniji u delatnosti istraživanja i razvoja u ostalim prirodnim i tehničkim naukama
Naziv preduzećaUkupni prihodiNeto dobit
TTTech Auto DOO3.876.837.000280.367.000
INSTITUT MIHAJLO PUPIN DOO BEOGRAD3.562.813.00031.333.000
Syneos Health d.o.o.3.489.158.000118.530.000
INMOLD GROUP3.147.985.000269.671.000
EDEPRO DOO BEOGRAD2.940.400.00013.386.000
RT-RK DOO NOVI SAD2.639.083.00086.206.000
IMP-AUTOMATIKA DOO BEOGRAD2.489.818.00055.966.000
GI CPL DOO2.060.394.0001.051.207.000
HDL DESIGN HOUSE DOO BEOGRAD1.950.569.000109.443.000
PAREXEL INTERNATIONAL d.o.o.1.749.084.00077.466.000
AMSS-CMV DOO1.613.893.000124.616.000
JAROSLAV ČERNI1.415.555.00099.426.000
SYRMIA1.347.415.000220.119.000
INSTITUT IMS AD BEOGRAD1.319.314.00019.881.000
PPD SERBIA DOO1.271.141.00061.739.000
IQVIA RDS DOO BEOGRAD1.128.794.00050.247.000
SCIRENT CLINICAL RESEARCH AND SCIENCE D.O.O.926.138.000325.413.000
EVERSEEN d.o.o.817.810.00038.364.000
IMP – RAČUNARSKI SISTEMI DOO BEOGRAD764.386.00060.152.000
IRITEL729.519.00013.582.000
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Rang lista kompanija ukazuje i na to u kojim sve sektorima deluju inovativne kompanije i organizacije. Dok je Institut „Mihajlo Pupin“ specijalizovan za informatiku i komunikacione tehnologije, na listi su i Syneos Health, IQUVIA i Scirent koji posluju u oblasti zdravstva.

Tu su i „softveraši“ Syrmia“ kao i novosadska „fabrika“ uspešnih kompanija i pojedinaca, RT-RK. Pomenimo i EDePro, kao jedinu kompaniju na listi koja pripada namenskoj industriji, a specijalizovana je za pogonske sisteme za rakete na čvrsto gorivo, bespilotne letelice i vođene rakete sa turbo mlaznim pogonom

Među organizacijama poznatim i van naučnih krugova je i Institut Jaroslav Černi, koji je početkom 2022. godine privatizovan, tako da je u njegovo vlasništvo ušla i kompanija Milenijum tim.

Vlasnička struktura je, inače, takva da je 85,58 odsto kapitala u sopstvenim akcijama ovog instituta za vodoprivredu, 13,26 odsto akcija ima konzorcijum koji su prilikom privatizacionog procesa činili Milenijum tim i sedam tadašnjih rukovodilaca instituta, dok preostalih 0,47 odsto kapitala Milenijum tim drži samostalno.

Sutra: Članice EU izdvajaju više novca za istraživanja, Južna Koreja dominira u svetu

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *