Najveći poverilac je Beogradska banka u stečaju

Investbanka odlazi u istoriju – u toku završna deoba stečajne mase

BankeIzdvajamoSrbijaStečaj

25.12.2024 15:31 Autor: Milica Rilak 5

Investbanka odlazi u istoriju – u toku završna deoba stečajne mase Investbanka odlazi u istoriju – u toku završna deoba stečajne mase
Pre 22 godine četiri „velike banke“ otišle su u stečaj – Beogradska, Beobanka, Jugobanka i Investbanka. U tri su stečajni postupci još u toku,... Investbanka odlazi u istoriju – u toku završna deoba stečajne mase

Pre 22 godine četiri „velike banke“ otišle su u stečaj – Beogradska, Beobanka, Jugobanka i Investbanka. U tri su stečajni postupci još u toku, dok je Investbanka jedina među njima na korak od odlaska u istoriju, pošto je u toku završna deoba stečajne mase preostale posle okončanja stečaja 2020. godine.

U rešenju o završnoj deobi konstatuje se da ukupna stečajna masa Investbanke, zajedno sa očekivanim prilivima do kraja maja 2025. godine, iznosi 4,98 milijardi dinara, kao i da njen najvredniji deo čine novčana sredstva od 2,37 milijardi dinara i potraživanja od dužnika u iznosu od 2,17 milijardi dinara, a interesantno je da je najveći poverilac takođe velika banka u stečaju – Beogradska banka.

Beogradska banka, kako stoji u rešenju u koje je Biznis.rs imao uvid, namiriće se u visini od 9,92 odsto potraživanja, odnosno sa 1,46 milijardi dinara u novcu i prenosom nepokretne imovine vrednosti oko 25 miliona dinara. Iz stečajne mase joj sleduju i udeli i akcije koje poseduje Investbanka, i to u Holdingu Industrija kablova Jagodina, kao i u Gumoplastici iz Bujanovca.

Najvećem poveriocu prenosi se i deo potraživanja Investbanke od dužnika, ukupne procenjene vrednosti 2,17 milijardi dinara. Lista dužnika Investbanke je svojevrsni „ko je ko“ jugoslovenske privrede, pa su tako navedena potraživanja prema Jugobanci u stečaju, građevinskom preduzeću Rad (koje je iz stečaja kupila Delta Real Estate), zatim kompanija Internacional CG u koju je „prepakovan“ deo imovine nekadašnjeg Geneksa, a tu su i potraživanja prema Progresu AD, Viskozi iz Loznice, Impol Sevalu i drugima.

Drugi po veličini poverilac stečajne mase Investbanke je Ministarstvo finansija, koje se takođe namiruje u iznosu od 9,92 odsto potraživanja. To znači da će u novcu dobiti oko 200 miliona dinara, a sleduju mu i akcije preduzeća u kojima država godinama ostaje u vlasničkoj strukturi, između ostalog i kroz konverziju duga u kapital.

Tako će ministarstvo dobiti akcije Simpa i kompanije Yumco, potraživanja Investbanke prema preduzećima iz nekadašnjeg sistema Goša, kao i potraživanje prema ćerki banci Beogradske banke sa Kipra.

Sudija, čekić, dokumenta i vaga tas
Foto: Pexels

U periodu od zatvaranja stečaja u Investbanci 2020. godine i formiranja stečajne mase do kraja septembra ove godine naplaćena su potraživanja u iznosu od blizu dve miijarde dinaram a delimično je unovčena imovina u vrednosti od oko 20 miliona dinara, stoji u rešenju o završnoj deobi.

Dva poverioca u drugom isplatnom redu – Beogradska banka i Ministarstvo finansija – potraživali su čak 44 milijarde dinara od Investbanke, ali je za deobu preostalo 4,37 milijardi dinara, odnosno 9,92 odsto.

Ono što Investbanku izdvaja od ostalih velikih banaka u stečaju iz jugoslovenske ere je da je svoj imidž i poreklo početkom devedesetih vezala za osnivanje „Uprave fondova“, prve bankarske institucije u Srbiji koja je zaživela 1862. godine.

To bi značilo da je 2002. zatvorena u godini kada je obeležavala 140 godina rada.

Podsetimo da se, posle više od dve decenije, i stečaj u Jugobanci bliži kraju, a Nacrtom rešenja o deobi u koje je Biznis.rs imao uvid, poverioci će podeliti blizu 1,3 milijarde dinara, odnosno po 3,69 odsto u odnosu na svoja potraživanja.

Među poveriocima Jugobanke su, prema sudskim dokumentima, NIS i Energoprojekt – sa kojima su još u toku sporovi oko visine potraživanja, ali i banke, osiguravajuće kompanije, preduzeća, kao i fizička lica. Na novac iz stečajne mase čeka više od 1.800 poverilaca.

Prvi smo objavili i da je privredni sud u Novom Sadu zaključio stečaj nad Razvojnom bankom Vojvodine rešenjem od 18. januara ove godine, koje je postalo pravosnažno tek na kraju jula.

Agencija za osiguranje depozita trenutno vodi stečajeve ukupno deset banaka – a osim u Beogradskoj, Beobanci i Jugobanci, na tom spisku su i JIK banka, Kosovska, MB Union, Nova Agrobanka, Privredna, Univerzal banka, kao i International Investment Bank iz Beograda.

  • Jj992

    25.12.2024 #1 Author

    Ko zna samo sta je sve tu u pitanju.

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    25.12.2024 #2 Author

    Ma ovo ni stručnjaci ne znaju da objasne

    Odgovori

  • STEPA

    26.12.2024 #3 Author

    Ko zna šta se tu radi

    Odgovori

  • DOBRILA

    26.12.2024 #4 Author

    Sve ode u stecaj , samo oni znaju sta rade… 🤦

    Odgovori

  • SUNCE

    26.12.2024 #5 Author

    Da pitamo Dinkića koliko su dobili para sto su uništili 3 odlične banke koje ne mogu da se ugase ni posle 22 god.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.