Kako je Beogradska berza reagovala na sankcije NIS-u?
BerzaIzdvajamoPoslovanjeSrbija
13.1.2025 17:22 Autor: Milica Rilak 3
U petak, 10. januara za jednu akciju NIS-a plaćao se 761 dinar, dok je danas njena vrednost pala za 17 dinara, pa je trgovanje okončano na ceni od 744 dinara.
Podsetimo da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić upravo u petak popodne objavio detalje u vezi sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) domaćoj naftnoj kompaniji u kojoj je većinski prisutan ruski kapital.
Ako je suditi prema prvom danu trgovanja na berzi posle objave sankcija, izostala je panika, a cena kapitala NIS-a bila je niža za 2,2 odsto u odnosu na današnju cenu sa početka trgovanja.
Da je današnji „udarac“ na cenu akcije NIS-a relativno blag za Biznis.rs potvrđuje glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić.
„Akcije NIS-a na današnjem trgovanju očekivano su zabeležile veliki pritisak na strani prodaje, ali je izostala panika kao sredinom decembra kada je NIS na početku trgovanja pao maksimalno dozvoljenih 20 procenata. Danas je cena akcija pala 2,2 odsto na 744 dinara, ali je bila primetna suzdržanost kupaca. Promet je bio prilično skroman i iznosio je 1,9 miliona dinara“, rekao nam je Gujaničić.
Današnju situaciju možemo da uporedimo sa onom koja se odigrala tokom vikenda između 13. i 16. decembra.
U tom periodu je, kao što podseća i Gujaničić, akcija NIS-a izgubila 100 dinara na vrednosti, pa je sa 768 dinara „pala“ na 668, a posle Vučićeve izjave za Informer TV da SAD nameravaju da uvedu sankcije toj kompaniji.
Do okončanja berzanskog dana 19. decembra, kada je Biznis.rs objavio da je NIS ipak uspeo da uspešno plasira korporativnu obveznicu, akcijom NIS-a trgovalo se za 747 dinara, što znači da je gotovo povratila vrednost koju je imala pre informacije o potencijalnim sankcijama SAD.
Sada, kada je poznato da SAD insistiraju na tome da „ruski interes“ ne bude prisutan u NIS-u i kada je Srbija dobila rok od 45 dana da to sprovede u delo, pitali smo Gujaničića šta možemo zaključiti iz reakcije učesnika na berzi kada je reč o ponudi i tražnji za kapitalom NIS-a.
„Očigledno da tržište suzdržano gleda na dešavanja oko NIS-a, s obzirom na to da i dalje nema mnogo raspoloživih informacija, a čitava priča zavisi u velikoj meri od političkih faktora koji su prilično rastegljive prirode“, ocenio je Gujaničić u razgovoru za Biznis.rs.
Podsetimo da je Vučić u obraćanju građanima 10. januara precizirao da će NIS u narednih 45 dana moći da nastavi da posluje redovno, a da Srbija za sve operacije, uključujući i plan vlasničke transformacije koji mora da odobri vlada SAD, ima 45 kalendarskih dana, zaključno sa 25. februarom.
„Do tada, mi ne samo da moramo da završimo potpisivanje bilo kakvog dogovora ili ugovora sa ruskom stranom, već sve mora da bude gotovo. Jedino eventualna finansijska transakcija može da bude produžena još 15 dana, do 12. marta, ali i tu finansijsku transakciju mora da odobri OFAC, odeljenje u okviru ministarstva finansija vlade SAD“, kazao je Vučić, a prenela agencija Beta.
Pročitajte još:
Dan po tom obraćanju oglasio se i NIS porukom da se poslovanje te kompanije u ovom trenutku, nakon uvođenja američkih sankcija, odvija neometano.
„Snabdevenost lanca benzinskih stanica NIS-a je redovna i Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu rada, te na tržište isporučuje sve neophodne naftne derivate“, rekli su.
ELLA
13.1.2025 #1 AuthorSve će na kraju preko radnički leđa
DOBRILA
14.1.2025 #2 AuthorNaravno,kako drugacije…
SUNCE
14.1.2025 #3 AuthorOčekivana reakcija ,veoma komplikovana situacija,vide ce mo u kojoj meri ce uticati promena administracije koja ce se uskoro desiti.