Svi građani koji su bili punoletni 2007. vlasnici su sedam akcija AF

Kako posluje Akcionarski fond Srbije – institucija koja je suvlasnik 450 firmi

BerzaInvesticijePoslovanjeSrbija

5.7.2024 08:01 Autor: Milica Rilak 4

Kako posluje Akcionarski fond Srbije – institucija koja je suvlasnik 450 firmi Kako posluje Akcionarski fond Srbije – institucija koja je suvlasnik 450 firmi
Akcionarski fond Srbije osnovan je na osnovu Zakona o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, a mnogi... Kako posluje Akcionarski fond Srbije – institucija koja je suvlasnik 450 firmi

Akcionarski fond Srbije osnovan je na osnovu Zakona o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, a mnogi ga možda pamte po prvoj uplati od 1.700 dinara na ime raspodele dobiti od prodaje kapitala do tada privatizovanih firmi.

Do danas se malo zna o poslovanju fonda koji je na kraju 2023. godine posedovao akcije u 450 domaćih preduzeća, među kojima je 295 javnih akcionarskih društava, 56 nejavnih i 99 društava sa ograničenom odgovornošću – ali pažnju privlači podatak da, prema finansijskom izveštaju za 2023. godinu, vrednost njegovog kapitala iznosi čak 31,7 milijardi dinara.

Akcionarski fond, čiji su vlasnici svi građani Srbije koji su bili punoletni 31. decembra 2007. godine – a procenjuje se da ih je 4,8 miliona, odnosno isto koliko ih je ostvarilo pravo na besplatne akcije – uknjižio je u 2023. godini neto dobitak od 1,4 milijarde dinara, od kojih je 1,3 milijarde dinara dobit iz finansiranja, odnosno od kratkoročno oročene čak 22,1 milijarde dinara slobodnih finansijskih sredstava.

Inače, građani su vlasnici po sedam akcija Akcionarskog fonda, koji od 2010. nije isplaćivao dividendu ili naknadu na ime prihoda od privatizacije.

Mogućnost prodaje kapitala u 283 kompanije

U Akcionarskom fondu nalazi se kapital 450 firmi u vidu akcija i udela, a osnovan je kako bi upravljao i raspolagao tom imovinom. U Zakonu o pravu na besplatne akcije stoji i da se akcije Fonda mogu prodavati i van tržišta hartija od vrednosti metodom javnog prikupljanja ponuda sa javnim nadmetanjem.

Tu mogućnost u poslednje vreme koristi Ministarstvo privrede, pa je tako, primera radi, u martu raspisalo poziv za prodaju udela u 14 kompanija, i to veličine od 0,86 odsto do čak 25,1 odsto, dok je trenutno u toku poziv za prikupljanje ponuda za prodaju kapitala akcionarskog društva Prehrana iz Sombora.

U Akcionarskom fondu se, međutim, nalaze i akcije poznatijih kompanija. Prema podacima na portalu Ministarstva privrede u četvrtak 4. jula, Akcionarski fond je, primera radi, posedovao 746 akcija Telekoma Srbija, 32 akcije NIS-a, ali i 29,7 odsto kapitala Saobraćajnog preduzeća Lasta.

Sa druge strane, 160 akcija Messera, odnosno nekadašnjeg Tehnogasa, iz svog portfelja prodao je u aprilu, tokom trajanja javne ponude za preuzimanje, i to za ukupno četiri miliona dinara.

Pоrtfelj Akcionarskog fonda, osim poželjnih akcija poput 16,15 odsto kapitala Phillip Morris Operations (nekadašnje Fabrike duvana Niš) ili 15 odsto kapitala Impol Sevala, sadrži i vlasništvo u 167 kompanija koje su u postupku stečaja ili likvidacije, dok se procenjuje da kod 283 privredna društva postoji mogućnost prodaje kapitala.

Recimo i da je, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, Akcionarski fond u 2022. godini ostvario neto dobit od blizu 494 miliona dinara, dok je vrednost kapitala iznosila 29,5 milijardi dinara. Ova institucija nema zaposlenih, a funkciju predsednika Saveta Akcionarskog fonda trenutno obavlja Jelena Matejić, direktorka AD Elektromreža Srbije.

  • Sale

    5.7.2024 #1 Author

    Fond postoji, nema zaposlenih ,ostvaruje se dobit ,prodaju se akcije na berzi,sve to radi jedna osoba a niko ne vidi jedan jedini dinar od svega – koje je pvo zaludjivanje sirotinje …

    Odgovori

  • JEKSICA25

    7.7.2024 #2 Author

    Zanimljivo

    Odgovori

  • Branka

    12.8.2024 #3 Author

    Nejasan članak , o kakvoj pljački naroda se radi ?

    Odgovori

  • Melisa

    27.9.2024 #4 Author

    Interesting

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.