Proizvodi na plantažama širom sveta

Najuspešniji domaći rasadnici izvozom ostvaruju prihode veće od milijardu dinara

AgrobiznisPoslovanjeSrbija

23.4.2024 11:21 Autor: Ljiljana Begović 6

Najuspešniji domaći rasadnici izvozom ostvaruju prihode veće od milijardu dinara Najuspešniji domaći rasadnici izvozom ostvaruju prihode veće od milijardu dinara
Pri proizvodnji neke kulture jedan od najvažnijih koraka je nabavka kvalitetnog sadnog materijala. Sadni materijal trebalo bi nabavljati samo od renomiranog proizvođača sa višegodišnjom... Najuspešniji domaći rasadnici izvozom ostvaruju prihode veće od milijardu dinara

Pri proizvodnji neke kulture jedan od najvažnijih koraka je nabavka kvalitetnog sadnog materijala. Sadni materijal trebalo bi nabavljati samo od renomiranog proizvođača sa višegodišnjom uspešnom proizvodnjom, jer to predstavlja garant kvaliteta, kako u pogledu sortnosti, tako i u pogledu zdravstvenog stanja sadnog materijala.

Stručnjaci kažu da bi prilikom procesa proizvodnje sadnica trebalo primenjivati postupke koji će omogućiti maksimalan kvalitet sadnog materijala, što je preduslov za dobijanje zadovoljavajućih rezultata zasada.

Kvalitet i svežina sadnica značajno je određena njihovim vađenjem iz rastila.

“Ovaj postupak uglavnom je mehanizovan, ali može se, u manjem broju sadnica, obavljati i ručno. Pri samom odvajanju korena od zemlje u najvećem broju slučajeva dolazi do kidanja sitnih žila, ali neretko i slabijih skeletnih. Zato se u praksi posebna pažnja posvećuje ovom postupku, da ne bi dolazilo do osetnijih povreda korena, a samim tim slabijeg prijema sadnica i kasnije otežanih svih fizioloških procesa. Pri samom vađenju sve sadnice sa većim oštećenjima korena su lošijeg kvaliteta i ne bi ih trebalo koristiti u postavljanju voćnjaka”, navode naši sagovornici iz rasadnika Ivanjica.

Sertifikovane sadnice ili sejanci od sertifikovanog sadnog materijala proizvode se u rasadnicima.

Foto: Pixabay

Prema rečima naših sagovornika, rasadnik mora da ispunjava i određene zakonom propisane uslove. Pre svega, mora biti podignut u skladu sa propisima kojima se uređuje zaštita bilja na zemljištu na kome nisu gajene drvenaste voćne vrste najmanje dve godine. Zatim rasadnik mora biti homogen, jasno obeležen i da ima ivicu od najmanje dva metra koja je stalno obrađena i bez korova, ali i udaljen najmanje pet metara od drugog sadnog materijala niže kategorije.

Ako su u rasadniku u istom redu prisutne različite vrste, sorte ili klonovi, njihova međusobna udaljenost mora da bude najmanje jedan metar.

U Srbiji kao zemlji gde se gaji veliki broj različitih biljnih kultura postoji i srazmeran broj registrovanih rasadnika. Među njima je, prema prihodima u 2022. godini, najbolje bilo preduzeće iz Kule – Seveplant.

Seveplant d.o.o. je firma koja radi po uzoru na kompaniju Verbeek Boomkwerkerijen B.V. iz Holandije. Obe se bave proizvodnjom visokokvalitetnih sadnica jabuke, kruške, šljive i trešnje.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, uspešno preduzeće iz Kule je u 2022. godini ostvarilo prihode od 1,3 milijarde dinara. Za ovakav rezultat zaslužan je i izvoz sadnog materijala koji se nalazi na plantažama širom sveta, između ostalog na poljima Holandije, Velike Britanije, Rusije, Kine.

Najuspešnija preduzeća u delatnosti gajenje sadnog materijala u 2022. godini
Naziv preduzećaUkupna dobitUkupni prihodi
SEVEPLANT d.o.o. Kula239.656.0001.321.395.000
OZZ LESKA DOBRIĆ45.421.0001.009.385.000
GROF OFF MILUTOVAC DOO10.083.000489.931.000
VINO KALEM AD VELIKA DRENOVA19.713.000322.543.000
MILAN TOPALOVIĆ PR, RASADNIK TOPALOVIĆ, LIPOLIST15.558.000283.070.000
CVETNA DOLINA DOO2.546.000236.870.000
NED BOSKE3.791.000227.618.000
YAYLA D.O.O.10.368.000218.333.000
Fleunerra doo Šabac7.675.000211.660.000
FLORAKOM DOO KNJUH4.620.000186.595.000
DLV AGRAR TRADE DOO2.053.000180.756.000
ZZ EVRO-KALEM-TRADE MAČKOVAC6.842.000178.053.000
GVF Plants d.o.o.90.084.000168.522.000
FLORIVA DOO IVANJICA5.236.000158.028.000
FRUTI-KOMERC DOO KAMENARE, KRUŠEVAC4.613.000143.587.000
BRANKO NEŠOVANOVIĆ PREDUZETNIK TRGOVINSKO ZANATSKA RADNJA ZA PROIZVODNJU SADNOG MATERIJALA BANE IVANJICA1.353.000111.085.000
PRIME AGRO PRO d.o.o. Beograd3.072.00095.632.000
JASMINA LJUTOVAC PR VILJAMOVKA6.403.00085.768.000
DALIBOR GAJIĆ PR PROIZVODNJA I PROMET SADNOG MATERIJALA VOĆE KALEM GAJIĆ LJUBAVA6.189.00080.188.000
NINA RASADNIK DOO VELIKI ŠILJEGOVAC11.331.00063.526.000
MONTEAGRO DLM doo2.527.00060.757.000
MAX TRADE INTERNATIONAL DOO KRUŠEVAC14.967.00060.471.000
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

“Verbeek Boomkwerkerijen B.V. i Seveplant nude širok asortiman voćnih sadnica. Posebno ističemo sadnice jabuke, sorti Jonagold, Greny Smith i Gala, kao i sadnice kruške Conference i Wiliams. Pored sadnica jabuke i kruške, nudimo sadnice šljive i trešnje. Uz ponudu standardnih sorti, stalnim usavršavanjem i praćenjem inovacija u proizvodji sadnog materijala, možemo ponuditi kupcu i sve nove sorte koje su se tek pojavile na tržištu”, navode iz ovog preduzeća.

Prihod veći od milijardu dinara u 2022. godini ostvarila je u delatnosti gajenja sadnog materijala i kompanija OZZ Leska iz Šapca. Podaci bonitetne kuće CompanyWall pokazuju da je to nabolji rezultat u posednje tri godine za ovu firmu, pošto je u 2020. ostvaren prihod od 817.222.000 dinara, dok je u 2021. godini iznosio 809.299.000 dinara.

“Naš cilj je da kreiramo najkvalitetnije sorte leske, oraha i drugog izabranog voća, spajanjem nauke i tradicije kroz jedinstvenu tehnologiju sadnje. Sa druge strane, naša vizija koju je kreirao naš osnivač master inženjer poljoprivrede Janko Janković zajedno sa svojim profesorima davne 1993. godine jeste da razvojem nauke i tehnologije, okupljanjem najboljih stručnjaka u jednu veliku porodicu OZZ Leska razvijamo vrhunske kvalitetne proizvode – sadnice, klonove vrsta i plodove plemenitog voća lešnika i oraha, a samim tim i svetu ponudimo jedinstven kvalitet koji garantuje uspeh i napredak”, navode iz ove kompanije.

Asortiman proizvoda obuhvata 20 sorti i klonova lešnika i 11 sorti oraha.

Na trećem mestu liste kompanija koje su imale najveće prihode u delatnosti gajenja sadnog materijala u 2022. nalazi se preduzeće Grof of Milutovac. Ostvareni prihod od 489.931.000 dinara veći je od 2021. godine kada je iznosio 419.707.000 dinara.

Preduzeće je osnovano 1990. godine, a deo delatnosti odnosi se na proizvodnju loznih kalemova, voćnih sadnica i sadnica ruže. Rasadnik se prostire na površini od preko 100 hektara, na više lokacija u Srbiji.

“U toku jedne vegetativne godine naše preduzeće proizvede dva miliona loznih kalemova, 2,5 miliona voćnih sadnica i 500.000 sadnica ruža. Voćni sadni materijal se bazira na jednogodišnjoj, dvogodišnjoj i knip sadnici jagodičastog i bobičastog voća. Proizvođači smo sertifikovanih baznih podloga i kalem grančica. Svoje proizvode plasiramo širom Srbije uz mogućnost lične dostave. Naši najčešči naručioci iz drugih zemalja su: Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Severna Makedonija, Bugarska, Mađarska, Francuska, Holandija, Rusija, Ukrajna, Moldavija, Belorusija, Kirgistan, Kazahstan, Takidžistan”, navode iz preduzeća Grof of Milutovac.

  • LENA

    23.4.2024 #1 Author

    To pokazuje visok nivo kvaliteta i konkurentnosti njihovih proizvoda na međunarodnom tržištu.

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    23.4.2024 #2 Author

    I dalje mislim da je naša zemlja najbolji poljoprivrednik

    Odgovori

  • jevtić

    24.4.2024 #3 Author

    Bravo. Trud i rad se uvek isplati

    Odgovori

  • gagica

    28.4.2024 #4 Author

    Svako ko lepo radi treba da mu sevrati

    Odgovori

  • PIKSI

    28.4.2024 #5 Author

    Bitno da je isplativo

    Odgovori

  • BIJUTI27

    6.5.2024 #6 Author

    A izvoz mizeran, zbog veštačkog kursa dinara prema evru.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...