za sledeću godinu očekuje se manje zasejane soje

Nastavljen pad cena osnovnih poljoprivrednih proizvoda

AgrobiznisBiznisSrbija

18.11.2022 15:58 Autor: Redakcija Biznis.rs 5

Nastavljen pad cena osnovnih poljoprivrednih proizvoda Nastavljen pad cena osnovnih poljoprivrednih proizvoda
Tokom protekle nedelje je nastavljen pad cena berzanskih roba na domaćem tržištu. Nivo prometa na Produktnoj berzi u Novom Sadu je bio niži u... Nastavljen pad cena osnovnih poljoprivrednih proizvoda

Tokom protekle nedelje je nastavljen pad cena berzanskih roba na domaćem tržištu. Nivo prometa na Produktnoj berzi u Novom Sadu je bio niži u odnosu na prošlonedeljni i iznosio je 3.525 tona, što je pad za 11,2 odsto, dok je finansijska vrednost prometovane robe iznosila 165.139.750 dinara ili za 4,0 odsto manje nego prošle nedelje.

Na svetskom tržištu nije bilo značajnijih dešavanja, a produžen je dogovor oko koridora za izvoz žitarica iz Ukrajine.

Prema zvaničnom izveštaju, kukuruz je u trgovanju preko Produktne berze imao silazni trend. Njegova cena se kretala u rasponu od 34,00 do 35,00 dinara bez PDV-a. Zastupljenost u trgovanju ovom robom je značajno ispod proseka za ovo doba godine.

Ovonedeljni ponder je iznosio 34,67 din/kg bez PDV-a (38,13 din/kg sa PDV-om), što je za 1,92 odsto niža cena u odnosu na prethodnu nedelju.

Najviše se trgovalo pšenicom. Njena cena se kretala u opsegu od 38,00 do 38,50 dinara, što je zavisilo od kvaliteta i pariteta ugovorene robe. Na nedeljnom nivou cena pšenice je niža za 2,71 odsto, a ponder je iznosio 38,29 dinara (42,12 din/kg sa PDV-om).

Svi ugovori za soju novog roda su realizovani po jedinstvenoj ceni. Ova uljarica je nastavila silazni trend sa nedeljnim padom od 4,05 odsto, tako da je ovonedeljna cena iznosila 71,00 dinar (78,10 din/kg sa PDV-om).

Iako je suša desetkovala ovogodišnji rod soje, rekordni svetski prinosi, odnosno niža cena soje u regionu, kao i lošiji kvalitet domaćeg zrna, uz retrovegetaciju određenih površina, dodatno su zakomplikovali situaciju na domaćem tržištu i doprinose padu cene ove uljarice. Sve ovo navodi da će sledeće sezone soja pretrpeti najveći pad površina na kojima će biti zasejana.

  • VERA

    18.11.2022 #1 Author

    Sa otkupnom cenom ide i zasejana površina.

    Odgovori

  • GAGA

    19.11.2022 #2 Author

    Divota cena djubriva otisla u nebesa, cena nafte takodje, radne snage nema, a otkupna cena se smanjuje. Da li je to stimulativna politika za poljoprivredu? E tako je to kad taj sektor vode bankari

    Odgovori

  • Ika

    20.11.2022 #3 Author

    Oper najveci teret pada na proizvodjace

    Odgovori

  • Dzebac

    20.11.2022 #4 Author

    Sramota, proizvodjaci najgore prodju uvek

    Odgovori

  • Boba3

    20.11.2022 #5 Author

    Otkupne cene su manje, to nije dobro jer ce proizvodjacima biti losije

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.