Kašnjenje jedinstvene dozvole i nejasna obaveštenja samo neki od problema

Poslodavci se suočavaju sa brojnim izazovima prilikom zapošljavanja stranaca

Bolji posaoPoslovanjeSrbija

29.11.2024 13:48 Autor: Marija Jovanović 4

Poslodavci se suočavaju sa brojnim izazovima prilikom zapošljavanja stranaca Poslodavci se suočavaju sa brojnim izazovima prilikom zapošljavanja stranaca
Poslodavci sve teže dolaze do kvalifikovane radne snage, a situacija na tržištu rada pogoršava se iz godine u godinu. Prema podacima Ministarstva za rad,... Poslodavci se suočavaju sa brojnim izazovima prilikom zapošljavanja stranaca

Poslodavci sve teže dolaze do kvalifikovane radne snage, a situacija na tržištu rada pogoršava se iz godine u godinu. Prema podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u Srbiji je prošle godine stranim državljanima izdato 52.185 dozvola za rad, a samo tokom ove godine predato je oko 67.000 zahteva.

Zapošljavanje stranaca uređeno je Zakonom o zapošljavanju stranaca iz 2014. godine i Zakonom o strancima iz 2018. godine. Poslednje izmene i dopune oba zakona stupile su na snagu u avgustu 2023. godine, s tim da je primena najznačajnijih odredbi počela 1. februara 2024. godine, pošto su u januaru doneti podzakonski akti. Oba navedena zakona imaju cilj da pojednostave postupke pribavljanja odobrenja privremenog boravka i dozvole za rad.

Ipak, kako ukazuje Savet stranih investitora (FIC) u analizi u okviru ovogodišnjeg izdanja Bele knjige, određene prepreke i dalje postoje, pa je neretko zapošljavanje stranaca dodatni problem za poslodavce.

Jedinstvena dozvola, koja obuhvata nekadašnje odobrenje privremenog boravka i dozvolu za rad stranca, izdaje se na zahtev poslodavca ili stranca koji se podnosi putem portala eUprave i Welcometoserbia. U slučaju da Uprava za strance i Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) utvrde da su ispunjeni svi propisani uslovi odobriće jedinstvenu dozvolu.

Savet stranih investitora podseća da je zakonski rok za odlučivanje po zahtevu skraćen na 15 dana od podnošenja urednog zahteva i da je omogućeno prijavljivanje stranca u Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO) na osnovu potvrde o započetom procesu izdavanja kartice jedinstvene dozvole.

“Dodatno poboljšanje je predviđeno u sistemu eUprave da omogući započinjanje postupka pre planiranog stupanja na rad. Za očekivati je da će ovo biti rešenje za praktične potrebe procesa planiranja, budžetiranja i administriranja unutar grupacija ili među kompanijama, naročito u slučajevima upućivanja i kretanja u okviru privrednog društva ili podnošenja zahteva iz inostranstva”, navodi se u analizi.

Kancelarija
Foto: Unsplash

Ipak, Savet stranih investitora ocenjuje da bi izmenama i dopunama zakona trebalo ostvariti napredak posebno imajući u vidu da se test tržišta rada vrši na osnovu prijave potrebe za zapošljavanjem (PPZ) koju podnosi poslodavac samostalno ili kao sastavni deo zahteva za izdavanje jedinstvene dozvole, dok NSZ u roku od četiri dana daje svoju procenu.

“Jedinstvena dozvola izdaje se u trajanju do tri godine. Ostaje da praksa zauzme stav u slučajevima kada bilateralne konvencije propisuju kraći rok”, ističe FIC.

Stranci mogu da rade i po pribavljenoj Vizi D po osnovu zapošljavanja, bez obaveze da pribavljaju jedinstvenu dozvolu, za period do 180 dana. Ipak, iako je to u skladu sa zakonom, u praksi se javlja problem zbog nemogućnosti prijave na CROSO sa evidencijskim brojem koji stranac dobija.

Kako ukazuje Savet stranih investitora, pojedini poslodavci prijavljuju probleme u radu sa portalima kao što su nepristizanje obaveštenja u e-sanduče ili njihovo brisanje, nejasna obaveštenja o potrebi dopune dokumentacije, kašnjenje u izdavanju jedinstvene dozvole, nemogućnost ovlašćenog lica da ispred poslodavca podnese zahtev za jedinstvenu dozvolu na portalu za strance i slično.

Jedan od preostalih problema za poslodavce predstavlja i neusklađivanje podataka između Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO) i Nacionalne službe za zaspošljavanje.

Činjenica da poslodavac tri meseca pre podnošenja zahteva nije utvrđivao višak zaposlenih na poslovima za koje prijavljuje potrebu dokazuje se uverenjem koje izdaje CROSO.

Ukoliko je poslodavac sprovodio postupak viška u prethodnom periodu, mora uz to uverenje da podnese i izjavu da nije utvrđivao višak zaposlenih na predmetnim poslovima ili da, ako je utvrđivan višak zaposlenih u prethodnom periodu od tri meseca, dostavi sva rešenja o otkazu ugovora o radu kako bi se utvrdilo da se odnose na druga radna mesta.

Najavljeno je da će ovaj podatak NSZ pribavljati po službenoj dužnosti od CROSO, međutim, kako se podatak o radnom mestu na kojem je utvrđen višak zaposlenih ne unosi u odjavu, registar ne sadrži podatak o istom”, navodi se u analizi Saveta stranih investitora.

  • SHALIMAR

    29.11.2024 #1 Author

    To samo kod nas moze,da sluzbe nisu umrezene,da uvek ima neka nepravilnost,da poslodavci ne mogu da posalju jer sistem ima bag..

    Odgovori

  • Nikola

    30.11.2024 #2 Author

    Na zapadu se čeka 2-3 meseca za Termin, izvolite i Evropska prava, 😁

    Odgovori

  • BIJUTI27

    1.12.2024 #3 Author

    Znači za stranog radnika mora prijava radi staža, a… Za ( mnoge ) domaće radnike i ne mora.Pred penziju ljudi se čude gde je to moguće da godinama nisu im poslodavci
    nisu uplaćivali radni staž..

    Odgovori

  • SUNCICA

    1.12.2024 #4 Author

    Bas je tesko sa strancima oko papira

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.