Šta raditi ukoliko se desi saobraćajna nesreća izvan granica matične zemlje?

Prilikom udesa u inostranstvu obavezno pozvati policiju da obavi uviđaj

EUSrbijaU fokusu

6.7.2022 11:50 Autor: Stanislav Stanišić 7

Prilikom udesa u inostranstvu obavezno pozvati policiju da obavi uviđaj Prilikom udesa u inostranstvu obavezno pozvati policiju da obavi uviđaj
Pojačani saobraćaj u letnjoj sezoni na koji upozoravaju iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS) dovodi do veće opasnosti od saobraćajnih nezgoda. Planirani godišnji odmor u... Prilikom udesa u inostranstvu obavezno pozvati policiju da obavi uviđaj

Pojačani saobraćaj u letnjoj sezoni na koji upozoravaju iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS) dovodi do veće opasnosti od saobraćajnih nezgoda. Planirani godišnji odmor u inostranstvu na koji se putuje automobilom neplanirano se može iskomplikovati u slučaju udesa.

Osim što su ista pravila vezana za redosled radnji u obezbeđenju lica mesta, kao i spasavanju povređenih i pozivanju broja 112 (jedinstveni broj saobraćajne policije i Hitne pomoći u svim zemljama), u mnogim zemljama EU je zakonski dovoljno samo popuniti Evropski izveštaj i sva prava osiguranika će biti ispunjena. Međutim, obzirom na to da postoji verovatnoća da u nekim zemljama Evrope šteta u slučaju kada se samo popuni Evropski izveštaj neće biti nadoknađena strancu, savet je da svakako kada ste van Srbije, u slučaju saobraćajne nezgode obavezno pozovete na uviđaj policiju.

Na potrebne korake za Biznis.rs upozorava i savetnik za osiguranje portala Osiguranik.com Mladen Kuburović.

„Većina ljudi pre polaska na put ne razmišlja o tome koji su sve rizici i problemi mogući i kako da se izbore s njima. Ukoliko se desi saobraćajna nesreća u inostranstvu državljanima Srbije se preporučuje da pozovu policijske službenike kako bi se sačinio zapisnik i obavio uviđaj koji će dalje biti osnova za naplatu štete od osiguranja“, ističe Kuburović i dodaje da će saobraćajci obaviti uviđaj, sačiniti zapisnik, a oštećeni obavezno treba da zatraže kopiju.

Možda i najbitnije pitanje je ko isplaćuje štetu. Za taj posao zadužena je osiguravajuća kuća u zemlji gde se šteta dogodila, bez obzira na to da li je krivac za udes državljanin te zemlje ili stranac.

Ukoliko ste pretrpeli štetu za koju je odgovoran vozač vozila registarskih oznaka strane zemlje u kojoj ste boravili (npr. Grčka), zahtev za naknadu štete morate podneti osiguravaču vozila koje je izazvalo štetu – dakle u inostranstvu. Opšti princip za naknadu štete je primena prava zemlje u kojoj se šteta dogodila.

„Za prijavu štete se koristi standardna procedura koju rešava Služba za naknadu šteta sa elementom inostranosti“, navodi Kuburović.

Po povratku u svoju zemlju prijavljuje se šteta osiguravajućoj kući, radi se Zapisnik o oštećenju i ukoliko je šteta pravno osnovana, vozilo se popravlja. Ako je vozilo oštećeno i nepokretno, preporuka osiguraniku je da kontaktira osiguranje i da se sa ovlašćenim licem dogovori i obezbedi transport oštećenog vozila na određenu destinaciju u Srbiji. Pored uobičajene dokumentacije, osiguranik dostavlja Zapisnik policije zemlje u kojoj se dogodila saobraćajna nezgoda.

„Posebno treba istaći da oštećeni auto mora da se popravi u Srbiji. Ako vozilo nije u voznom stanju potrebno je da se ono šlepom doveze iz zemlje gde je nastao udes“, zaključio je Kuburović.

Naš sagovornik podseća da je našim državljanima za Severnu Makedoniju i Albaniju i dalje potreban Zeleni karton, dok je za ostale zemlje dovoljno osnovno auto-osiguranje za koje naglašava da pokriva štetu nastalu u inostranstvu.

Multilateralni sporazum kojim je Srbija postala član Podsistema registarske oznake stupio je na snagu 2012. godine. Od tada vozači iz Srbije mogu bez Zelenog kartona ući u 33 države, u pitanju su većinom države Evropske Unije. Severna Makedonija i Albanija (pored njih takođe i Rusija, Belorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Izrael, Iran, Tunis, Maroko) i dalje nisu potpisnice ovog sporazuma i to je u suštini razlog zašto je vozačima još uvek neophodan Zeleni karton.

  • JANA

    6.7.2022 #1 Author

    Nisam znala da se Evropski zapisnik ne vrednuje ,svasta …ili uostalom pozvati pokiciju

    Odgovori

  • Emilija

    6.7.2022 #2 Author

    Korisne informacije

    Odgovori

  • TATJANA

    6.7.2022 #3 Author

    Ne praviti pogresne korake

    Odgovori

  • MIŠKOVIĆ

    6.7.2022 #4 Author

    Veoma je teško naplatiti štetu u inostranstvu

    Odgovori

  • GOCA BG

    6.7.2022 #5 Author

    Samo da ne dodje do toga,da svako bezbedno ode i vrati se…

    Odgovori

  • Dunja5

    6.7.2022 #6 Author

    Definitivno treba reagovati ako se desi…

    Odgovori

  • BRANA19

    7.7.2022 #7 Author

    Samo da sto manje bude saobraćajnih nesreca

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.