u srbiji posluju 353 firme u ovoj delatnosti

Prodaja audio i video tehnike nije posustala u vreme krize

Firme u fokusuHi-techSrbija

14.4.2024 15:07 Autor: Miljan Paunović 13

Prodaja audio i video tehnike nije posustala u vreme krize Prodaja audio i video tehnike nije posustala u vreme krize
Firme koje se bave prodajom audio i video tehnike u Srbiji proteklih godina uglavnom beleže dobre poslovne rezultate.   Ukupni prihodi 353 preduzeća u... Prodaja audio i video tehnike nije posustala u vreme krize

Firme koje se bave prodajom audio i video tehnike u Srbiji proteklih godina uglavnom beleže dobre poslovne rezultate.  

Ukupni prihodi 353 preduzeća u 2022. godini iznosili su 35,4 milijarde dinara (35.405.340.000). Godinu dana ranije bili su nešto viši – 37.234.019.000 dinara, a u „pandemijskoj“ 2020. godini 34,5 milijardi dinara (34.513.941.000).

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, firma sa najvećim prihodima u ovoj delatnosti bila je Tehnomanija iz Beograda. Ova kompanija zabeležila je pad ukupnih prihoda u 2022. u odnosu na godinu dana ranije, pošto je u 2022. godini ostvarila prihod od 16,5 milijardi dinara (16.552.196.000). To je nešto više od pet milijardi dinara slabiji rezultat.

Uprkos padu ova firma je ostvarila ubedljivo najviše ukupne prihode, jer se iza nje nalazi Tehnomedia Centar iz Zaječara sa ukupnim prihodima od 9,4 milijardi dinara (9.405.282.000). To je rast u odnosu na godinu ranije za nešto manje od tri milijarde dinara. Prema finansijskom izveštaju iz 2023, ova firma je uvećala ukupne prihode na 11.072.247.000 dinara.

Iza ova dva velika preduzeća, koja zapošljavaju 1.285 radnika – Tehnomanija, odnosno 581 Tehnomedia, nalaze se firme koje su beležile ukupan prihod manji od milijardu dinara.

Top 20 preduzeća u trgovini na malo audio i video opremom u specijalizovanim prodavnicama, po prihodima
Ime preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanjaBroj zaposlenih
TEHNOMANIJA DOO BEOGRAD16.552.196.000-2.579.102.0001.285
TEHNOMEDIA CENTAR DOO ZAJEČAR9.405.282.000608.278.000591
ELBRACO GROUP DOO APATIN830.163.00032.669.00059
DOO KONDOR AS VRNJAČKA BANJA749.279.00042.861.00048
VITEZ&KOM DOO VRANJE705.726.00064.073.00027
IN-EXPORT DOO INĐIJA441.552.00025.517.00023
DOO MAGNOTRON-PROMET SUBOTICA426.324.00018.180.00021
ZOKA-PROMET DOO PETROVAC353.957.00015.236.00017
PINGVIN STUDIO DOO VRŠAC263.071.0005.416.00013
KMD TRGOVINA DOO PRIJEPOLJE132.138.0001.031.0007
AVC DOO BEOGRAD127.165.0003.993.0005
INTER-PROGRES DOO SMEDEREVO115.066.000349.00014
GORDANA ŠIJAKOVIĆ PR MUZIČKI CENTAR TOP TON105.081.0006.089.0001
STR TEHNA IVAN CVIJOVIĆ PREDUZETNIK UŽICE101.224.0002.788.0005
RADOVAN GNIP PREDUZETNIK, SZTR BELLTEL, ŠID99.761.0005.279.0002
STKR CITY SHOP 2 BRANKICA BAČKO PR ZRENJANIN94.381.0002.567.0004
Tehnocentar shop doo92.446.0005.414.0009
SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA BEOTEHNA ĐURIĆ ZORAN PR, LJIG92.304.0002.453.00011
METALELEKTRO91.962.0004.148.0005
TRGOVINSKA RADNJA TEHNOCENTAR AS GORAN LAZIĆ PR LAZAREVAC85.737.0005.832.0005
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Tako je na trećem mestu sa 830.163.000 dinara Elbraco Group iz Apatina, a sledi Kondor AS d.o.o. iz Vrnajčke Banje sa 749.279.000 dinara, sa rastom ukupnih prihoda u posmatranom trogodišnjem periodu. Na petom mestu je firma Vitez&Kom iz Vranja sa 705.726.000 dinara ukupnog prihoda iz 2022. godine, što je za oko 185 miliona dinara manje u odnosu na 2021. godinu.

Iz Tehnomedie su za Biznis.rs ranije rekli da inflacija može uticati na potrošačke navike, ali da pažljivo upravljaju cenama kako bi očuvali vrednost proizvoda.

„Naši kupci posebno traže proizvode koji kombinuju kvalitet, inovaciju i pristupačnost. Prilikom izbora primećujemo da im je važan brend i funkcionalnost uređaja ili aparata, kao i lep dizajn, dok istovremeno traže i vrednost za uložen novac. Nema jasnih pravila o tome da li skuplji proizvodi imaju i manju prodaju. Uspeh skupljih proizvoda zavisi od različitih faktora, uključujući ciljnu grupu, percepciju vrednosti, kvalitet uređaja ili aparata i marketinške strategije. Pravilan pristup tržištu i pružanje jasne vrednosti kupcima može rezultirati uspešnom prodajom i skupljih proizvoda“, rekli su iz ove firme.

Tehnomedia je ostvarila i najbolji poslovni rezultat u 2022. godini koji je iznosio nešto više od 608 miliona dinara (608.278.000), dok je daleko iza sa 64.073.000 dinara Vitez&Kom iz Vranja, a na trećem mestu Kondor AS iz Vrnjačke Banje sa 42.861.000 dinara.

  • Manja

    14.4.2024 #1 Author

    Prodaja audio i video tehnike nikad nece posustati…

    Odgovori

  • BLIZANAC

    14.4.2024 #2 Author

    Sreca pa nije posustala

    Odgovori

  • HEPO

    14.4.2024 #3 Author

    Pazi snima se

    Odgovori

  • LAV

    14.4.2024 #4 Author

    Bravo za najuspesnije.

    Odgovori

  • VALERIJA

    14.4.2024 #5 Author

    Mislil da ni u najtežim okolnistima neće posustati.

    Odgovori

  • ZVONČICA

    14.4.2024 #6 Author

    Za tim uvek ima potrebe

    Odgovori

  • mile

    14.4.2024 #7 Author

    Odlicno, to su dobre vesti

    Odgovori

  • NATI

    14.4.2024 #8 Author

    Vec duzi period je Tehnomanija medju prvima

    Odgovori

  • oblak67

    15.4.2024 #9 Author

    pa to je lepa vest

    Odgovori

  • Emilija

    15.4.2024 #10 Author

    Lepo

    Odgovori

  • AJA

    15.4.2024 #11 Author

    Za tim uvek ima potrebe, bravo za uspesne…

    Odgovori

  • MIKIMILE

    15.4.2024 #12 Author

    Sigurna investicija,to ce se uvek prodavati

    Odgovori

  • ELLA

    16.4.2024 #13 Author

    Prve dve su bez konkurencije po zastupljenosti na trzistu

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *