Sajber napadi i poslovanje po ESG standardima u fokusu poslovne zajednice
1.6.2023 13:05 Autor: Milica Rilak 2
Primećujemo porast broja incidenata iz sfere sajber bezbednosti koje su finansijske institucije prijavile Narodnoj banci Srbije (NBS) tokom prošle i ove godine, rekao je viceguverner Željko Jović na otvaranju konferencije „Rizici novog doba: Održivost i izdržljivost“, i ocenio da je neophodno konstantno raditi na očuvanju bezbednosti i inovacijama, kako bi se informaciono-komunikacioni sistemi zaštitili od svih novonastalih pretnji i potencijalnih incidenata.
U razgovoru sa novinarima uoči početka konferencije, viceguverner je skrenuo pažnju na ulogu NBS kada je reč o rizicima iz IT oblasti.
„Centralna banka je supervizor finansijskih institucija koje su u velikoj meri izložene toj vrsti rizika, pa propisuje standarde i sprovodi kontrole kako bi se obezbedio odgovarajući kvalitet upravljanja rizicima iz IT sfere“, rekao je Jović, koji je ukazao i na podatke Agencije EU za sajber bezbednost o rensomver (ransomware) napadima kao najmasovnijim.
Naglasio je i da NBS, kao operator platnih sistema, i sama može biti izložena rizicima iz domena sajber bezbednosti i da zato ima „jaku odbranu“.
Rukovodilac Službe za bezbednost informacija Udruženja banaka Srbije Darko Šehović rekao je da se najčešći rizici u finansijskom sektoru tiču fišing (phishing) napada – pokušaja krađe identiteta i zloupotrebe poverenja građana.
„Želimo da podignemo svest građana i privrede o tome, jer su obaveštenost i edukacija prva linija odbrane“, poručio je Šehović.
Značajan deo agende konferencije „Rizici novog doba: Održivost i izdržljivost“ rezervisan je za temu održivog poslovanja po ESG standardima.
Viceguverner Jović je podsetio da NBS upućuje upitnike finansijskim institucijama, i na osnovu njih zaključujuje kako one upravljaju ekološkim rizicima.
„Dobijamo potvrdu da postoje odgovarajući mehanizmi, procedure i politike kojim banke upravljaju, ali ćemo se svakako kao regulator u budućnosti baviti time, u smislu iznalaženja rešenja za različite pondere rizičnosti, a u zavisnosti od toga koliku zaštitu od ekoloških rizika nose transakcije“, izjavio je Jović.
Rukovoditeljka Centra za integraciju ciljeva održivog razvoja UNDP Jelena Manić Petronikolos ukazala je na rizike ignorisanja zahteva tržišta i neprimenjivanja ESG kriterijuma.
„Na prvom mestu je finansijski rizik, jer investitori sve više uzimaju u obzir izveštaje o ESG performansama pri donošenju odluke o ulaganju. Firme koje zanemaruju ove faktore mogu se suočiti sa smanjenim pristupom finansijskim izvorima, uključujući tu i razvojne kredite, kao i sa povećanim troškovima kapitala. U rizike sa kojima se suočavaju spadaju i ugrožavanje reputacije, potencijalno suočavanje sa kaznama i ograničenjima, kao i gubljenje tržišnog udela“, istakla je Petronikolos.
Pročitajte još:
Četvrtu regionalnu konferenciju „Rizici novog doba: Održivost i izdržljivost“ organizovala je platforma BeRiskProtected, a u beogradskom hotelu Hyatt okupili su predstavnike Udruženja banaka Srbije, Nacionalnog CERT-a, kompanija Bambi, A1, Marsh Mclennan, Horvath Adria, UNIQA, DDOR, Wiener Stadtische osiguranje, Abstract, advokatskih kancelarije Vuković&Partners i TSG i drugih kompanija i institucija.
SUNCE
2.6.2023 #1 AuthorSajber kriminal će biti sve važnija tema svih banki jer im mogu naneti ozbiljnu štetu.
SENSEI
2.6.2023 #2 AuthorSve je više i više ovih sajber napada. Treba odbraniti naše sisteme