Srbija i Afrika: Razmena vredna 700 miliona dolara koja raste 20 odsto godišnje
AnalizaBolji posaoIzdvajamoPoslovanjeSrbijaSvet
1.5.2023 12:48 Autor: Milica Rilak 2
Afrika već punu deceniju nosi titulu „kontinenta budućnosti“, uz projekcije da će se njena ionako izuzetno mlada populacija od oko 1,3 milijarde ljudi duplirati do 2050. godine. Uz to, u toku je sprovođenje „Agende 2063“, ambicioznog plana socijalno-ekonomske tranformacije kontinenta, koji sprovodi međudržavna organizacija Afrička unija, koja radi i na stvaranju jedinstvenog tržišta preko sporazuma o slobodnoj trgovini AfC FTA.
Politička i ekonomska saradnja sa afričkim zemljama sve više je u fokusu Srbije, pa je Biznis.rs istraživao kakva su iskustva domaćih firmi na tržištu Afrike, kako se kreće robna razmena i gde leže šanse za širenje saradnje.
Robna razmena između Srbije i afričkih zemalja u poslednjih nekoliko godina beleži rast koji se u proseku kreće oko 20 odsto na godišnjem nivou, pokazuju podaci Centra za Afriku i Bliski istok Privrede komore Srbije. Izuzetno brz rast, međutim, ukazuje na nisku „bazu“ – razmena sa afričkim zemljama je, kako za Biznis.rs ističu iz PKS, gotovo zanemariva u odnosu na ukupnu međunarodnu razmenu koju naša zemlja ostvari.
„Učešće ‘afričke’ razmene niže je od jedan odsto, što u ukupnom iznosu za 2022. godinu znači nešto više od 700 miliona dolara, daleko ispod mogućnosti i interesa obe strane“, ocenjuju iz PKS.
Srpsko-afrička mapa razmene
Najveći obim trgovinske saradnje ostvarujemo sa Alžirom, i to zahvaljujući – duvanu.
„Duvan je poslednjih godina doprineo izuzetnom rastu izvoza Srbije. U ukupnom izvozu Srbije u Afriku, izvoz duvana u Alžir ima učešće od skoro 44 odsto“, ističu iz PKS.
Značajniju saradnju po pitanju izvoza Srbija ostvaruje i sa Egiptom, a zatim slede Tunis i Maroko, gde nam je duvan opet jedan od glavnih izvoznih proizvoda.
Kada je u pitanju uvoz, Srbija najviše uvozi iz Južne Afrike, i to rude i koncentrate gvožđa, granit, citrusno voće, a zatim Egipat, iz kog uvozimo đubriva i komponente za đubriva, jestivo voće i orašaste plodove.
„Iako Srbija ostvaruje daleko veću međunarodnu saradnju sa ovim zemljama u odnosu na ostatak Afrike, ona je i dalje skromna, uz postojanje ogromnog prostora da se ta saradnja unapredi. Za izvoz proizvoda, posebno prehrambenih, postoje svi preduslovi, tako da se obim izvoza može intenzivirati, a uz naznake da će se sa Egiptom zaključiti Sporazum o slobodnoj trgovini ostvarili bi se značajni efekti po pitanju lakšeg izvoza robe, nižih troškova poslovanja i sveukupnog povećanja razmene“, kažu iz Centra za Afriku i Bliski istok PKS.
Srpske firme u Africi
Najskoriji primer iskoraka na tržište Afrike dala je kompanija Nelt, koja je krajem 2022. godine u glavnom gradu Angole, u saradnji sa lokalnom kompanijom Oxbow, otvorila fabriku slatkiša Candy Factory. U taj greenfield projekat koji je realizovan tri godine uloženo je 20 miliona evra, a pomoć su pružili i vlada i razvojne agencije Angole. Naša poznata distributersko-logistička grupacija u Angoli, Zambiji i Mozambiku posluje već 12 godina, gde zapošljava oko 400 radnika.
Kompanija Mozzart prisutna je u Keniji od 2017. godine, kada je otvoreno prvo uplatno-isplatno mesto u kladionici u Najrobiju. U međuvremenu su proširili poslovanje i na Nigeriju i Ganu.
Za ulazak na afričko tržište putem osnivanje zajedničke kompanije odlučila se i kompanija „Sigma“ iz Crvenke, koja je u julu prošle godine sa egipatskim partnerima potpisala memorandume o razumevanju o osnivanju zajedničkog preduzeća za proizvodnju ekoloških dezinfekcionih sredstava.
„Trenutno traju pripremne aktivnosti za osnivanje zajedničke kompanije u Egiptu. Poslovni partneri Technical Chemical Laboratories i Rampex sa svoje strane sprovode aktivnosti na izgradnji novog savremenog proizvodnog pogona u Egiptu, dok kompanija ‘Sigma’ radi na proizvodnji tehnološke opreme koja će biti instalirana u proizvodnom pogonu“, rekli su za Biznis.rs iz te domaće kompanije.
„Sigma“ je, inače, vlasnik tehnologije „Hlorogen“, poseduje C znak za opremu i jedina u zemlji ima EU sertifikat da je njihovo sredstvo efikasno protiv virusa Sars-CoV-2.
Pročitajte još:
„Zajednička kompanija će proizvoditi i distribuirati sredstva za dezinfekciju na bazi aktivnog hlora na teritoriji Arapske Republike Egipat, ali i na prostoru cele Afrike i zemalja Bliskog istoka“, rekli su nam u „Sigmi“.
U Centru za Afriku i Bliski istok PKS ističu da srpske kompanije koje žele da iskoriste mogućnosti koje pruža afričko tržište treba da budu spremne za suočavanje sa izazovima i različitostima kada je u pitanju poslovanje na tom kontinentu. Tome ćemo posvetiti pažnju u drugom delu istraživanja, u kome ćemo se podsetiti i istorijskog aspekta ekonomske i političke saradnje, u okviru Pokreta nesvrstanih.
Sutra: Jugoslovensko nasleđe značajan kapital Srbije na afričkom kontinentu
SENSEI
3.5.2023 #1 AuthorTreba sa svima sarađivati, pa i sa dalekim afričkim zemljama
SHALIMAR
6.5.2023 #2 AuthorZa svaku pohvalu za saradnju…