Srbija mora da insistira na brzom prijemu u EU
AnalizaBiznisIntervjuInvesticijeSrbija
30.4.2022 11:11 Autor: Stanislav Stanišić 14
Rat u Ukrajini imaće veći uticaj na Srbiju nego na većinu drugih zemalja istočne Evrope, zbog bliskih ekonomskih i političkih veza sa Rusijom, ocenjuju analitičari Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije u svom najnovijem prolećnom izveštaju. Oni smatraju da pravi izazovi za našu zemlju proizilaze upravo iz politike balansiranja između EU i Rusije.
Kao stručnjak za Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Srbiju, ekonomista Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović u razgovoru za Biznis.rs kaže da Srbija mora da insistira da dobije brzi prijem u EU, zajedno sa svim zemljama Zapadnog Balkana.
„Takođe, treba tražiti direktnu finansijsku podršku od EU, da bi se ublažili ekonomski gubici od skuplje energije i, generalno, od distanciranja od Rusije. Paralelno sa tim, treba raditi na smanjivanju energetske zavisnosti od Rusije. Kratkoročno, treba se razgovarati sa zemljama koje bi mogle zameniti ruski gas, kao što su neke arapske države sa kojima Srbija ima tradicionalno dobre odnose. Na duži rok, mora se investirati više u obnovljive izvore energije, za koje Srbija ima veliki potencijal“.
Da li su lošijim ekonomskim rezultatima Srbije na početku godine ugroženi infrastrukturni projekti?
„Mislim da još uvek nisu, jer su naše nove projekcije da će srpska ekonomija ipak rasti, i ove i naredne godine, oko 3,5 odsto. To jeste slabije nego što se ranije očekivalo, ali je ipak neki rast. Naravno, ako rat u Ukrajini eskalira i dođe do većih političkih turbulencija, Srbija bi mogla ući i u recesiju, i tada bi i infrastrukturni projekti usporili, zbog slabijih budžetskih prihoda. Ali to ipak nije naš primarni scenario.“
Kako će eventualno povećanje cene struje uticati na ekonomske tokove u Srbiji? Šta bi to značilo za privredu, a šta za potrošače?
„Poskupljenje struje bi u ovoj situaciji imalo ozbiljne negativne efekte. Inflacija bi se još više povećala, što bi još više smanjilo kupovnu moć ljudi, čime bi oni trošili manje, a to bi zaustavilo privrednu aktivnost. Takođe, povećala bi se i stopa siromaštva, jer poskupljenje struje, kao i hrane, više pogađa siromašne nego bogate. Kad su firme u pitanju, povećali bi se njihovi troškovi proizvodnje, što bi pogoršalo finansijske rezultate. To bi smanjilo investicije, a može dovesti i do zatvaranja pojedinih firmi. Zato je vrlo važno da se cena struje kontroliše u ovim uslovima, a ako već mora da se poveća da to bude minimalno i da država ponudi pomoć pogođenim ljudima i firmama.“
Uredbe o zamrznutim cenama osnovnih životnih namirnica i naftnih derivata još su na snazi. Šta će se desiti sa cenama kada pređu na tržišno formiranje?
„To zavisi od toga kakve će biti svetske cene u trenutku kada isteknu uredbe. Ako svetske cene budu visoke, odnosno više nego kad je došlo do zamrzavanja, nema dileme da će domaće cene skočiti nakon odmrzavanja. To se već videlo u nekim zemljama koje su prošle kroz ovo, kao Severna Makedonija. Makedonija je u martu odmrzla cene hrane i to je znatno povećalo cene, dovelo do panične kupovine i nestašica. Srbija bi trebalo da izvuče pouku iz makedonskog iskustva. Vlada mora držati cene zamrznute što duže, idealno dok se one ne spuste na svetskim tržištima, ili bar dok se domaća inflacija ne smiri. Ukoliko je to neizvodljivo, onda mora postupno povećavati cene, u periodu od nekoliko meseci, da ne bi došlo do naglog skoka, panike i nestašica.“
Ukoliko na globalnom nivou ne postoji optimizam za sledeću godinu za koju se predviđa da će biti još teža, kakva je onda projekcija za Srbiju?
„Naše projekcije su da će sledeća godina biti slična ovoj. Rast BDP-a Srbije sledeće godine bi bio 3.4 odsto, ove se očekuje da bude 3,6 odsto, što je manje-više isto. Inflacija bi se sledeće godine malo smanjila, očekujemo da bude oko šest odsto, a ove godine će biti oko 10 procenata.“
Pročitajte još:
Ogroman uticaj krize na sve zemlje u regionu pokazuje potrebu za povezivanjem. Da li je inicijativa Open Balkan dobra platforma za saradnju?
„Open Balkan je u suštini dobra ideja, jer teži smanjivanju barijera na Balkanu, što bi trebalo da poveća ekonomsku i kulturnu saradnju, i tako poboljša odnose. Međutim, trenutno su uključene samo tri ekonomije regiona – Srbija, Albanija i Severna Makedonija. Moraju se napraviti napori da se uključe i ostali – Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo. Bez toga ideja neće dati željene efekte, pa bi čak možda i mogla dovesti do podele regiona na dva dela, što nikome ne odgovara. Balkanski region ima veliki ekonomski potencijal, ali samo ako radi zajedno.“
Devizne rezerve stabilne
Narodna banka Srbije za sada drži pod kontrolom kurs dinara. Da li devizne rezerve mogu da odbrane vrednost domaće valute, imajući u vidu sve pritiske?
„Devizne rezerve su na prilično dobrom nivou, u februaru su bile 15,6 milijardi evra, što je oko 30 odsto BDP-a, a to je prilično visoka stopa. Jesu se malo smanjile od početka godine, za oko milijardu, ali su ipak za oko dve milijarde više nego pre pandemije, tako da ne treba imati nikakve dileme oko ovoga.“
Ivan
30.4.2022 #1 AuthorDa svakako Srbija treba tražiti financijsku pomoć EU, samo nisam siguran kako će im objasniti zašto u isto vrijeme troši 2 milijarde eura na oružje. Brzi ulazak u EU nikad nije postojao niti će, pa nije EU luda da po brzom postupku prima siromašne, korumpirane i nedemokratske države …
kaćica
30.4.2022 #2 AuthorNije nam lose ni bez EU.
VERA
30.4.2022 #3 AuthorRok za prijem u Eu se stalno odlaže, tako da će se ponovo pomerati.
DANIJELA
30.4.2022 #4 AuthorPa Srbija moze samo da insistira ali nazalost nas put ka EU je tako spor da sporiji ne moze biti.
GOCA BG
30.4.2022 #5 AuthorBrzi prijem u EU?!Tesko…
Pasparrtu
30.4.2022 #6 AuthorNa brzom prijemu.. Hah.. Pa nas „ulazak“ u EU traje vec godinama..
SRDJAN
1.5.2022 #7 AuthorZnaci sad je sansa da se stisne EU da nas prime u evropsku uniju 🙂
SANJA
1.5.2022 #8 AuthorTo se debatise duze vreme,zahtevi koji oni zele da ispunimo su nemoguci
VILENJAK
1.5.2022 #9 AuthorNe slažem se sa njim!
DEKSI
1.5.2022 #10 AuthorZa sve treba vremena.
JANA
1.5.2022 #11 AuthorNe bih se slozila ,nista nam ni ovako ne fali …zulazak u EU nam moze doneti dosta problema
SNEZANA
1.5.2022 #12 AuthorMislim da nam to nije potrebno.
LIMUN ŽUT
3.5.2022 #13 AuthorDanas govore ovako, sutra onako, ko bi znao šta se krčka.
DJORDJE1
4.5.2022 #14 AuthorPitanje je da li će nam članstvo u EU doneti neki boljitak…