Magnati iz sektora nekretnina nisu više na listama najbogatijih

Broj kineskih milijardera opao za trećinu

SvetU fokusuZanimljivosti

29.10.2024 15:41 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Broj kineskih milijardera opao za trećinu Broj kineskih milijardera opao za trećinu
Broj kineskih dolarskih milijardera opao je za više od trećine u poslednje tri godine, prema „listi bogatih“ koju je sastavila istraživačka grupa Hurun, jer... Broj kineskih milijardera opao za trećinu

Broj kineskih dolarskih milijardera opao je za više od trećine u poslednje tri godine, prema „listi bogatih“ koju je sastavila istraživačka grupa Hurun, jer su vladine akcije, slabost u delovima ekonomije i depresivna tržišta akcija uzeli svoj danak.

Nakon što je dostigao vrhunac od 1.185 milijardera u 2021. godini, Hurun je naveo da je broj milijardera opao na 753, pri čemu je pad od 36 procenata premašio pad vrednosti juana u odnosu na dolar od 10 procenata u istom periodu, prenosi Financial Times.

U protekloj godini, broj kineskih milijardera u dolarima smanjio se za 16 procenata, dok je juan devalvirao za 2,5 procenata u odnosu na dolar. Hurun je dodao da je lista brzo promenila sastav, pri čemu su stariji preduzetnici poput trgovaca nekretninama ustupili mesto novijim članovima, među kojima je Džang Jiming, direktor kompanije ByteDance.

Četrdesetjednogodišnji osnivač kompanije koja poseduje platformu za kratke video snimke TikTok i njen kineski ekvivalent Douyin, prvi put je postao najbogatija osoba u zemlji, sa bogatstvom od 49 milijardi dolara, uprkos tome što je njegova kompanija bila na meti američke vlade.

Džang je smenio „kralja flaširane vode“ Džonga Šanšana, koji je bio na vrhu liste prethodne tri godine, ali je njegova glavna kompanija Nongfu Spring zabeležila pad vrednosti akcija od 40 procenata nakon optužbi na društvenim mrežama da je „pro-japanska“.

Na listi su uključeni i preduzetnici iz Hong Konga, Makaa i Tajvana. Procenjene vrednosti bogatstva na listi pravljene su krajem avgusta i ne uzimaju u obzir oštar porast akcija u septembru nakon što je Kina najavila monetarni stimulativni paket.

Pad broja superbogatih dolazi u trenutku kada je stara garda bogatih magnata iz sektora nekretnina desetkovana kolapsom nekada snažnog tržišta nekretnina u Kini.

Kineski milijarderi iz sektora e-trgovine teško su pogođeni akcijama vlade, ali su se pokazali otpornijima. Poni Ma, osnivač kompanije Tencent, vlasnika aplikacije WeChat, zauzeo je treće mesto na listi. Osnivač Alibabe, Džek Ma, koji je bio na vrhu liste 2020. godine, ali je nestao iz javnosti nakon što je vlada otkazala IPO njegove finansijske grupe Alipay, ove godine zauzeo je deseto mesto.

Hurun je naveo da 15 procenata sa liste bogatih živi izvan kopnene Kine, u Hong Kongu, Makau ili Tajvanu, dok 30 članova živi u SAD i Singapuru, koji postaje sve popularnije utočište za kineske milijardere.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.