Leksikon 2024: Mihailo Đurđević

Godina u kojoj su izbori ljuljali tržišta, a Tramp i Mask izašli kao pobednici

BerzaEUHi-techInovacijeInvesticijeSvet

1.1.2025 11:47 Autor: Milica Rilak 1

Godina u kojoj su izbori ljuljali tržišta, a Tramp i Mask izašli kao pobednici Godina u kojoj su izbori ljuljali tržišta, a Tramp i Mask izašli kao pobednici
Mihailo Đurđević posvetio je čitavu deceniju učenju o tržištima kapitala i investiranju, a trenutno je angažovan kao analitičar i makro strateg u domaćoj kompaniji... Godina u kojoj su izbori ljuljali tržišta, a Tramp i Mask izašli kao pobednici

Mihailo Đurđević posvetio je čitavu deceniju učenju o tržištima kapitala i investiranju, a trenutno je angažovan kao analitičar i makro strateg u domaćoj kompaniji Senzal Capital. Stručnoj i široj javnosti poznat je i kao voditelj Senzal Market Report na YouTube, autor Senzal Newslettera, ali i kao kolumnista i sagovornik brojnih medija.

Diplomirao je na Beogradskoj bankarskoj akademiji, a na njegov investicioni stil su, kako kaže, najviše uticali Howard Marks, Paul Tudor Jones, Peter Lynch i Stanley Druckenmiller.

Pitali smo Mihaila Đurđevića, šta je po njegovom mišljenju obeležilo 2024. godinu?

Događaj godine

– Ova godina je bila specifična po velikom broju izbornih procesa – širom sveta održano je čak 70 izbora. Međutim, centralno mesto definitivno su zauzeli predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama. Mnogi analitičari i politički komentatori smatraju da su ovi izbori bili najznačajniji u novijoj istoriji, ponajviše zbog njihovog uticaja na geopolitiku, tržišta kapitala i ekonomsku politiku najveće svetske ekonomije.

Donald Tramp, kandidat Republikanaca, ostvario je ubedljivu pobedu, osvojivši ne samo ključne države već i „popular vote“ – što je retkost za republikanske kandidate. Republikanska pobeda nije se zaustavila samo na predsedničkoj funkciji – stranka je obezbedila većinu i u Senatu i u Predstavničkom domu, što im je omogućilo potpunu kontrolu Kongresa i otvaranje prostora za sprovođenje politike bez većih prepreka. Ovaj politički preokret izazvao je snažne reakcije na tržištima, pre svega zbog obećane ekonomske politike koja podrazumeva smanjenje poreza, produžetak raznih olakšica i deregulaciju. Bitcoin je od pobede zabeležio rast od čak 77 odsto, pa možemo reći da su bitcoin i tržište kriptovaluta ostvarili najveći benefit, prvenstveno zbog već najavljene smene Gerija Genslera, nekoga ko se zalagao za strogu regulaciju kripto tržišta. A tu su i Trampovi komentari, gde se on zalaže da SAD formiraju strateške rezerve u bitcoinu.

Kada su u pitanju berzanski indeksi u SAD, oni su takođe zabeležili solidan performans, prvenstveno diskrecioni sektor koji je od izbora porastao 17,6 odsto, a u okviru kog su Tesla i Amazon. Takođe, dolar je ojačao u odnosu na evro i druge glavne valute.

Ličnost godine

– Ličnost godine nesumnjivo je Donald Tramp. Iako je tokom predizborne kampanje preživeo atentat, Tramp je uspeo da iz te situacije izađe još jači i energičniji, mobilizujući svoju bazu birača kao nikada pre. Njegov izborni rezultat ocenjuje se kao istorijski, ne samo zbog ponovnog osvajanja predsedničke funkcije, već i zbog ujedinjenja Republikanske stranke u ključnim pitanjima ekonomske i spoljne politike. Ne treba zanemariti ni neizvesnost oko toga da li će biti osuđen ili ne za kriminalne optužbe sa kojima se suočavao tokom godine.

Trampova pobeda simbolizuje i povratak konzervativnih vrednosti na globalnu političku scenu, uz snažan fokus na nacionalni interes, reindustrijalizaciju Amerike i suzbijanje kineskog ekonomskog uticaja.

Najbolji poslovni potez godine

– Godina je bila puna odličnih poslovnih poteza, pa je teško izdvojiti samo jedan. Međutim, nekoliko primera zaslužuje posebnu pažnju. Ilon Mask (Elon Musk) je kao jedan od ključnih igrača u globalnoj ekonomiji „igrao“ na pobedu Donalda Trampa. Njegove značajne donacije i aktivizam u izbornom procesu pokazali su se kao dobra poslovna “opklada”. Akcije Tesle su od izbora porasle 90 odsto, a Maskova neto vrednost imovine je skočila više nego duplo u odnosu na prethodnu godinu.

Kompanija godine je bez dileme Nvidia. Ona je ne samo ispunila, već i nadmašila sva očekivanja, zacementirajući svoju poziciju lidera u razvoju veštačke inteligencije i visokih performansi u oblasti računarske infrastrukture. Akcije Nvidije zabeležile su rast koji je probio sve prognoze analitičara – čak 167 odsto u vrednosti od početka godine, što ju je stavilo u klub tri najveće kompanije po tržišnoj kapitalizaciji, uz Microsoft i Apple.

Promašaj godine

– Promašaj godine pripisuje se, pre svega, Evropskoj uniji i njenim neadekvatnim ekonomskim politikama. Unija se suočila sa nizom izazova, kao što su slaba ekonomska dinamika i izostanak efikasnih reformi, nespremnost da se odgovori na rastući energetski problem i geopolitičke tenzije, kao i rast populizma i unutrašnje podele, što dodatno oslabljuje kapacitet EU da donosi zajedničke odluke.

Kada su u pitanju kompanije, mora se pomenuti Super Micro Computer. Ova kompanija je beležila sjajan performans do marta kada je porasla čak 318 odsto od početka godine. Međutim, brojne optužbe, koje uključuju lažiranje finansijskih izveštaja, dovele su do toga da kompanija skoro u potpunosti anulira svoj celogodišnji performans. Pritom kompaniji i dalje preti delistiranje sa Nasdaq-a.

Očekivanja u 2025. godini

– Mislim da je teško dati bilo kakve projekcije za 2025. godinu, pre svega zbog velike neizvesnosti koja nam predstoji pri inauguraciji Donalda Trampa. Ono što je bilo u fokusu njegove predsedničke kampanje su definitivno – tarife. Tramp je pričao o uvođenje carina od 60 odsto ka Kini, zatim univerzalne carinske stope od 10 do 20 odsto, pa i carinskih stopa od 100 do 200 odsto za zemlje koje žele da formiraju alternativu dolaru, za Kanadu i Meksiko… Smatram da je sve to njegov način da ostvari bolje pregovaračke uslove u trgovinskim dogovorima kako bi smanjio značajan trgovinski deficit SAD. Međutim, postoji i scenario gde stvarno dolazi do uvođenja tarifa, što bi se negativno odrazilo na globalni privredni rast. Uz to, fokus će biti i na centralnim bankama koje nastavljaju svoju borbu protiv inflacije u zapadnim zemljama, dok možemo očekivati dalje stimulacije u Kini.

Očekuje se dalji razvoj veštačke inteligencije i kvantnog računarstva, pri čemu će kompanije kao što su Nvidia, Meta, Alphabet, Apple, Microsoft, Tesla i Amazon predvoditi inovacije. Za kraj, deluje da će ukoliko Tramp ispuni deo svojih obećanja kripto tržište nastaviti da raste, pre svega podstaknuto institucionalnim investitorima.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.