Novi Zeland postaje obećana zemlja za investitore u rizični kapital
Bolji posaoInovacijeInvesticijePreduzetnikSvet
25.12.2021 15:58 Autor: Redakcija Biznis.rs
Novi Zeland, zemlja sa nešto manje od pet miliona ljudi, dugo je bio van radara rizičnog kapitalizma. Ova geografski izolovana zemlja poznata po kulturi bezbrižnosti i ekonomije zasnovane na sirovinama se nije isticala među investitorima u azijsko-pacifičkom regionu, posebno uzimajući u obzir veća i privlačnija tržišta u Kini i jugoistočnoj Aziji.
Međutim, sada investitori vide Novi Zeland kao zemlju sa iskustvom u izgradnji kompanija sa globalnim izlascima na SaaS (Software as a Service, odnosno softver kao usluga), zdravstvenoj tehnologiji i “dubokoj tehnologiji (deep tech).
Značajne kompanije i izlazi kao što su Xero, Pushpay, Aroa Biosurgery, Vend, Seequent, Halter i Rocket Lab postavili su lokalne startape na mapu. Ipak, ovaj sektor je u Novom Zelandu još uvek nestabilan, pa će mu biti potrebno jasno usmerenje kako bi postao globalno konkurentan ekosistem.
I pored toga, postoje jasne indikacije da će tehnologija postati izvozna industrija Novog Zelanda, dok god se svi kreću u istom pravcu, piše Techcrunch.com.
„Veoma dugo, startapi na Novom Zelandu su vapili za kapitalom“, rekao je suosnivač i izvršni direktor tehnološkog inkubatora Outset Ventures Imči Fori (Imche Fourie).
Kako navodi, situacija se značajno promenila u poslednjih nekoliko godina delom i zato što je vlada pokrenula više inicijativa u privlačenje međunarodnog kapitala.
“Smešno je koliko se novca u ovom trenutku priliva u zemlju”, dodaje Fori.
Uprkos pandemiji, ulaganja startape i kompanije u ranoj fazi razvoja na Novom Zelandu dostižu rekordne vrednosti. U 2020. godini investicije rizičnog kapitala iznosile su oko 127,2 miliona novozelandskih dolara (86 miliona dolara), što je značajan pomak u odnosu na 112,2 novozelandskih dolara (76 miliona dolara) u 2019. godini. Broj transakcija u ovom periodu porastao je sa 46 na 92.
Kako se navodi u analizama na platformi Crunchbase, novčana sredstava koja su prikupili novozelandski startapi porasla su za 30 odsto, odnosno do milijardu u 2020. do 1,3 milijarde dolara u 2021. godini.
Pored toga, investitori su 2020. godine obezbedili i dodatni kapital, koji je veći za 56 odsto, odnosno 109 miliona novozelandskih dolara (79 miliona dolara), što ukazuje da su istrajni u pružanju podrške startapima do izlaska na berzu.
Pročitajte još:
Kako navode investitori sa Novog Zelanda, većina novca dolazi od međunarodnih (uglavnom američkih ili australijskih) ulagača u rizični kapital ili od vlade.
Prošlog marta, novozelandska vlada je pokrenula program Elevate NZ Venture Fund, vredan 300 miliona novozelandskih dolar (203 miliona dolara), koji ulaže u startape sa ciljem da premosti jaz između serija A i B kapitala za brzorastuće tehnološke kompanije na Novom Zelandu.