Nove mere zaštite od Kine i Rusije

SAD planiraju da ograniče izvoz visoke AI tehnologije

SvetU fokusu

9.5.2024 10:59 Autor: Vladimir Jokanović 0

SAD planiraju da ograniče izvoz visoke AI tehnologije SAD planiraju da ograniče izvoz visoke AI tehnologije
Američka administracija planira da otvori novi front u svojim naporima da zaštiti razvoj veštačke inteligencije od Kine i Rusije sa preliminarnim planovima da postavi... SAD planiraju da ograniče izvoz visoke AI tehnologije

Američka administracija planira da otvori novi front u svojim naporima da zaštiti razvoj veštačke inteligencije od Kine i Rusije sa preliminarnim planovima da postavi prepreke oko najnaprednijih modela, osnovnog softvera sistema veštačke inteligencije poput ChatGPT-a.

Ministarstvo trgovine razmatra novi regulatorni pritisak kako bi ograničilo izvoz patentiranog ili zatvorenog softvera veštačke inteligencije, čije funkcionisanje ili podaci na kojima se obučava ostaju tajni, rekle su tri osobe upoznate sa situacijom, prenosi Reuters.

Akcija bi se nadovezala na seriju mera koje su uvedene tokom poslednje dve godine kako bi se blokirao izvoz sofisticiranih AI čipova u Kinu u nastojanju da se uspori razvoj najnovije tehnologije u vojne svrhe. Ipak, regulatorima će biti teško da drže korak sa brzim razvojem industrije.

Ministarstvo trgovine je odbilo da komentariše, dok ruska ambasada u Vašingtonu nije odmah odgovorila na zahtev za komentarom. Kineska ambasada je opisala ovaj potez kao „tipičan čin ekonomske prinude i jednostranog nasilja, kojeg Kina oštro osuđuje“, dodavši da će preduzeti „neophodne mere“ da zaštiti svoje interese.

Trenutno, ništa ne sprečava gigante američke veštačke inteligencije poput kompanija Microsoft i Google sa OpenAI i DeepMind i konkurentske kompanije Anthropic, koji su razvili neke od najmoćnijih zatvorenih AI modela, da ih prodaju gotovo bilo kome u svetu bez nadzora vlade.

Vlada i istraživači iz privatnog sektora brinu da bi neprijatelji SAD mogli koristiti modele, koji pretražuju ogromne količine teksta i slika kako bi sumirali informacije i generisali sadržaj, kako bi izveli agresivne sajber napade ili čak stvorili potentna biološka oružja.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.