Evropske zemlje se suočavaju sa (ne)predviđenom inflacijom

Vrtoglav rast cena osnovnih životnih namirnica

BiznisEUNovacSvetVesti

17.3.2022 08:55 Autor: Redakcija Biznis.rs 14

Vrtoglav rast cena osnovnih životnih namirnica Vrtoglav rast cena osnovnih životnih namirnica
Amerika, Evropska unija i njihovi saveznici sve više pooštravaju sankcije prema Rusiji. Istovremeno, evropske zemlje pokušavaju da pronađu rešenja kojim bi smanjile zavisnost od... Vrtoglav rast cena osnovnih životnih namirnica

Amerika, Evropska unija i njihovi saveznici sve više pooštravaju sankcije prema Rusiji. Istovremeno, evropske zemlje pokušavaju da pronađu rešenja kojim bi smanjile zavisnost od ruskih proizvoda, pre svega nafte i gasa. U tom vrtlogu najgore prolaze potrošači. Poskupljuju energenti, a zbog njih i ostali proizvodi – osnovne životne namirnice.

Poslednje dve nedelje cene goriva na evropskim pumpama beleže rekordne vrednosti. Litar benzina u Nemačkoj, Italiji, Belgiji, Grčkoj košta od 2,2 do 2,5 evra, čime je probijena psihološka granica od dva evra. Na pumpama u Londonu cene goriva su pale u poslednja 24 sata, pred put premijera Borisa Džonsona u Saudijsku Arabiju. Benzin košta od 1,45 do 1,63 funte, pa se tamo gde je jeftinije stvaraju redovi, prenosi RTS.

„Pesimistični analitičari očekuju da cena raste do dve i po funte za benzin i čak tri funte za dizel. Inflacija iznosi 5,6 odsto i nadmašuje rast plata, a ekonomisti predviđaju da će inflacija do leta dostići sedam odsto, a zatim početi da pada. Proizvođači hrane se ne slažu sa ovom ocenom“, kaže Ivana Miloradović, dopisnica RTS iz Velike Britanije.

Giros čak četiri evra

Grke talas poskupljenja zapljuskuje još od prošle godine. Računi za struju su im veći čak pet puta, a posledice sukoba u Ukrajini odrazile su se na cene osnovnih životnih namirnica i tradicionalnih specijaliteta. Giros je u nekim gradovima poskupeo za više od 40 odsto, pa košta čak četiri evra.

„Prema izveštaju organizacije za kontrolu tržišta pri Ministarstvu finansija kupovna cena jagnjetine na veliko poslednjih dana porasla je za 30, a junetine za 10 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, što samo znači da će se trend povećanja cena nastaviti“, naglašava Ivana Apostolu, dopisnica RTS iz Grčke.

U Italiji poskupeli ulje, brašno, ali i struja

Italijane je vest o sukobu u Ukrajini podsetila na početak pandemije, pa su mnogi u prvi mah kupovali zalihe. Poskupeli su ulje, brašno, hleb.

„Hleb u ovom momentu ima dosta različitu cenu. U nekim gradovima košta čak i devet evra za kilogram, u Napulju je dva. Ja sam primetila poskupljenje svega, čak i onoga o čemu se ne priča. Meni lično je prošlog meseca došla struja 250 evra, to nije račun na koji sam ja navikla, jer je do sada bio oko 90 evra“, kaže Sanja Lučić, dopisnica RTS-a iz Italije.

U Nemačkoj očekuju najveće poskupljenje testenine

Praznih rafova za sada nema u Nemačkoj, osim kada je reč o suncokretovom ulju.

„Suncokretovo ulje košta sada oko 2,5 evra i to za flašu od 750 mililitara. Procene ovdašnjih analitičara je da će najviše ubuduće da poskupe testenine, inače, omiljene među Nemcima i da bi njihova cena mogla da se utrostruči“, ističe Nenad Radičević, dopisnik RTS-a iz Nemačke.

Krompirići u Belgiji skuplji 30 do 50 odsto

U Belgiji su prodavnice, za sada, uredno snabdevene, ali se i tu cenovnici češće menjaju.

„Za Belgijance je uvek važno koja je cena paketa krompirića. Ona je porasla 30 do 50 odsto i to je indikator osnovnih životnih namirnica. I ono o čemu se govori je nestašica suncokretovog ulja“, kazao je Dušan Gajić, dopisnik RTS iz Belgije.

U Austriji poskupljuju hotelske usluge

Visoke cene energenata povećavaju i troškove u ugostiteljstvu. Tako iz Austrije stižu najave poskupljenja hotelskih usluga za 10 do 15 odsto.

Da bi ublažile negativne posledice po ekonomiju i standard građana, vlade evropskih zemalja preduzimaju različite mere. U Belgiji je PDV na struju i gas smanjen sa 21 na šest odsto, a obezbeđena je i jednokratna pomoć za one koji se greju na mazut. Mere racionalizacije i pomoći privredi i domaćinstvima u narednim danima najavljuju i u Grčkoj i Italiji.

  • JOVANA

    17.3.2022 #1 Author

    Hrana i osnovne životne namirnice su skočile i po 20,30% sa cenom

    Odgovori

  • FRUIT04

    17.3.2022 #2 Author

    Sve je poskupelo zbog rata u Ukrajni

    Odgovori

  • TATJANA

    17.3.2022 #5 Author

    Do kad i koliko mozemo zaista da izdrzimo posledice ovog sukoba

    Odgovori

  • SNEZANA

    17.3.2022 #6 Author

    Poskupljenje ce tek biti

    Odgovori

  • MAJALG

    17.3.2022 #7 Author

    Sasvim ocekivano mislim da je ovo samo pocetak ako se produzi ovaj haos sa Ukrajinom.

    Odgovori

  • STRELAC

    17.3.2022 #8 Author

    Vec cujem nase koji se vracaju sa letovanja iz Grcke i kukaju da je sve skupo,a pogotovu giros od 4€!!!

    Odgovori

    • ZVE84

      17.3.2022 #9 Author

      Da, ako to letovanje ne spreči dugo najavljivan 3.svetski rat!

      Odgovori

  • ZVEZDICA01

    18.3.2022 #10 Author

    Za giros ću dati i duplo 😄

    Odgovori

    • MARE

      18.3.2022 #11 Author

      Sreca mi smo navikli na sve moguce ne-uslove za zivot.

      Odgovori

  • FRUIT04

    19.3.2022 #12 Author

    Sve je poskupelo I to prilicno. Nema situacije na koju se Srbi nisu navikli.

    Odgovori

  • Maša

    20.3.2022 #13 Author

    Cena skacu, plate iste

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.