Kineskim privrednicima predstavljeni veliki infrastrukturni planovi u Srbiji
26.9.2023 08:45 Autor: Redakcija Biznis.rs 1
Ideja za izgradnju tunela od hipodroma, odnosno Mosta na Adi do Autokomande, stara je kao i priča o mnogim drugim infrastrukturnim projektima koji decenijama postoje isključivo u planovima.
Pre sedam, osam godina, gradska vlast najavljivala je početak gradnje te tunelske veze za 2018. godinu, onda je usledilo zatišje uz nezvanične informacije da se od tog projekta do daljeg odustalo da bi posle sastanka sa delegacijom iz Šangaja u Starom dvoru, predsednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević napomenuo da je i taj tunel bio jedna od teme.
Na sastanku u Starom dvoru dogovoreno je da se kineskim privrednicima prezentuju planirani veliki infrastrukturni projekti.
“Očekuje nas izgradnja kompleksa za izložbu „Ekspo 2027“, kao i izgradnja nacionalnog stadiona. Takođe, poznato je da nas očekuje izgradnja tunela od Ekonomskog fakulteta do Pančevačkog mosta, jer deo saobraćaja moramo preseliti pod zemlju. Drugi tunel koji je u planovima povezao bi Most na Adi sa Autokomandom. U vezi sa tim već razgovaramo s određenim kineskim kompanijama i nadam se da sledeće godine možemo da počnemo sa njegovom realizacijom. Kada je zelena agenda u pitanju, trebalo bi da Beograd dobije fabriku za preradu otpadnih voda, kao i pet manjih za obodne delove grada. Za taj projekat će nam sigurno biti potrebna pomoć, kako tehnološka tako i finansijska”, rekao je Nikodijević koji je prisustvovao i otvaranju „Ekonomsko-trgovinskog foruma Šangaj–Srbija“ u prostorijama Privredne komore Srbije, piše eKapija.
Nikodijević je napomenuo da će saradnja sa kineskim partnerima biti važna, pre svega zbog izgradnje multifunkcionalnog drumsko-železničkog mosta preko Dunava kod Vinče.
Na forumu čiji je cilj unapređenje ekonomskih odnosa i investicione saradnje, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović kazao je da je cilj posete kineske delegacije, u kojoj su i predstavnici kompanije iz oblasti inovacija, nauke i tehnologije, biomedicine, obnovljivih izvora energije, veštačke inteligencije, trgovine i usluga, učvršćivanje prijateljstva između Šangaja i Srbije, posebno Beograda kao grada sa kojim Šangaj ima potpisan Sporazum o bratimljenju od 2018. godine, kao i unapređivanje privrednih odnosa dve zemlje.
On je naveo da delegaciju iz Kine čine predstavnici iz oblasti kojima Srbija stremi da bude jedan od evropskih centara, a to su moderne tehnologije. Ukazao je da je dodadašnja institucionalna saradnja dve zemlje bila odlična, navodeći kao dobar primer otvaranje predstavništva PKS u Šangaju.
Državni sekretar Ministarstva trgovine Srbije Stevan Nikčević naveo je da je Kina jedan od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera Srbije.
“U 2022. godini Kina je bila naš drugi spoljnotrgovinski partner. Vrednost ukupne spoljnotrgovinske razmene sa Kinom u poslednjih 10 godina uvećana je više od četiri puta. U 2012. iznosila je 1,4 milijarde dolara, a prošle 6,1 milijardu dolara. U poslednjih 10 godina Kina se pozicionirala među 10 najvećih investitora u Srbiji”, kazao je on napomenuvši da će dodatni impuls unapređenju odnosa dati i potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine koji se očekuje do kraja ove godine.
Pročitajte još:
“Na osnovu tog sporazuma će se srpskim proizvođačima pružiti prilika da plasiraju svoje proizvode na tržište od 1,3 milijardi ljudi i otvorile dodatne mogućnosti kineskim kompanijama da ulažu u Srbiji”, naglasio je Nikčević.
Predsednik Šangajskog komiteta Kineske narodne političke konsultativne konferencije Hu Venrong kazao je da kineska vlada promoviše liberalizaciju, olakšavanje trgovine i investicija, kao i izgradnju otvorene svetske ekonomije.
SABRINA
26.9.2023 #1 AuthorOd navedenih infrastrukturnih projekata, zaista je svaki bitan i hitan.