Koji sve objekti mogu biti oporezovani?

Do 15. avgusta rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu

NekretnineNovacPoreziPreduzetnik

9.8.2022 12:30 Autor: Ljiljana Begović 3

Do 15. avgusta rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu Do 15. avgusta rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu
Bez obzira na to što je veliki broj građana u ovom periodu na odmoru, do 15. avgusta ističe rok za plaćanje treće rate poreza... Do 15. avgusta rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu

Bez obzira na to što je veliki broj građana u ovom periodu na odmoru, do 15. avgusta ističe rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu. Ukoliko namet ne platite na vreme već od narednog dana počinje obračun zatezne kamate od skoro 0,2 odsto dnevno.

Osim kamate, vlasnicima nekretnina preti i naplata kazne za izbegavanje plaćanja poreza koja iznosi do 50 odsto utvrđenog poreza, ali ne manje od 5.000 dinara.

Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji definiše da je kamata za neblagovremeno plaćene javne prihode jednaka referentnoj kamatnoj stopi Narodne banke Srbije (NBS) plus 10 odsto. Ova kamata je veća za 10 procenata u odnosu na zateznu kamatu definisanu u Zakonu o zateznoj kamati, a koju NBS redovno ažurira na svom portalu.

Važno je istaći da je reč o ukupnoj godišnjoj kamatnoj stopi, dok obračunski period kamate može biti i kraći i odnositi se na jedan dan ili mesec u godini. Mesečna kamatna stopa iznosi 1/12 godišnje kamatne stope.

Prema zakonu obveznik poreza na imovinu je pravno i fizičko lice, koje je na nepokretnosti na teritoriji Republike Srbije imalac prava, korisnik ili držalac imovine koja je po zakonu o porezima veće vrednosti od 400.000 dinara i nije oslobođena plaćanja poreza, kao što su po posebnim članovima oslobođene crkve, diplomatska predstavništa, fondacije.

Pravna, fizička lica kao i preduzetnici u obavezi su da plaćaju porez na imovinu za sve nekretnine, čak i one u kojima je neuslovno živeti. Sve dok nekretnina postoji porez se plaća. Takođe, porez na imovinu neophodno je prijaviti i plaćati i za sve nelegalizovane objekte.

Ukoliko nekretnina ima više vlasnika, a udeli nisu određeni, za svrhu oporezivanja porezom na imovinu smatraće se da su jednaki.

Određivanje poreske osnovice

Kolika će biti osnovica poreza na imovinu utvrđuje organ jedinice lokalne samouprave koji je nadležan za utvrđivanje, naplatu i kontrolu izvornih prihoda jedinice lokalne samouprave.

Digitron, sveska, novac i kuća
Foto: Freepik.com

Takođe, prema rečima poreznika vrednost nekretnine može biti umanjena za amortizaciju po stopi do jedan odsto godišnje, a najviše do 40 procenata, počev od isteka svake kalendarske godine u odnosu na godinu u kojoj je izvršena izgradnja. Amortizacija se vrši na osnovu odluke skupštine jedinice lokalne samouprave o visini stope amortizacije koja važi na dan 15. decembra godine koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez na imovinu.

Ukoliko skupština jedinice lokalne samouprave ne utvrdi visinu stope amortizacije ili je utvrdi, a ne objavi u skladu sa zakonom, kod utvrđivanja poreza na imovinu vrednost nepokretnosti se ne umanjuje za amortizaciju.

Porez na imovinu plaća se kvartalno, i to u roku od 45 dana od početka tromesečja, tako da rate padaju uglavnom 15. u mesecu: februaru, maju, avgustu i novembru.

Sve poreske obaveze do kraja meseca

Osim isteka roka za plaćanje poreza na imovinu, obveznici do 15. avgusta moraju namiriti još nekoliko nameta.

Do 15. avgusta svi oni koji se bave samostalnom delatnošću moraju platiti akontacije poreza i doprinosa na prihode za prethodni mesec. Isti datum važi i za plaćanje doprinosa za prethodni mesec za sveštenike i verske službenike, domaće državljane zaposlene u inostranstvu, kao i za inostrane penzionere.

Iz Poreske uprave posebno apeluju na samostalne umetnike i poljoprivrednike da ne zaborave da u datom roku izmire svoje obaveze.

“Samostalni umetnici, kao i poljoprivrednici trebalo bi da plate doprinose za treći kvartal 2022. godine do 15. avgusta”, ističu iz Poreske uprave.

Na obrascu PP OD-O do sredine meseca podnosi se poreska prijava i plaćaju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje za osnivače, odnosno članove privrednog društva za prethodni mesec.

Prema Poreskom kalendaru 15. avgust je dan do kada je potrebno podneti obrazac PID PDV 1 za jul ako je ispunjen jedan od kriterijuma za sticanje statusa obveznika PDV koji pretežno vrši promet dobara u inostranstvo.

Isti datum je krajnji rok za plaćanje akontacije poreza na dobit pravnih lica za prethodni mesec, obračunate akcize za period od 16. do kraja prethodnog meseca, kao i za podnošenje poreske prijave za obračun akcize za prethodni mesec, na obrascu PP OA.

Sam kraj meseca, odnosno 31. avgust dan je do kada se plaćaju obračunate akcize za period od 1. do 15. dana u mesecu, ali i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje za neisplaćene zarade za jul 2022. godine.

Kako proveriti poreske obaveze?

Ukoliko poreski obveznici imaju nedoumice u vezi sa plaćanjem dugovanja, sve svoje poreske obaveze mogu proveriti i online ukoliko poseduju kvalifikovani elektronski sertifikat, i to putem portala ePorezi.

  • TATJANA

    9.8.2022 #1 Author

    Treba postovati rokove

    Odgovori

  • GOCA BG

    9.8.2022 #2 Author

    Bolje na vreme platiti,da kamate ne budu trostruko vece od iznosa…

    Odgovori

  • TINA

    27.8.2022 #3 Author

    Svi treba da postuju rokove

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...