Geoplin grupa prošle godine zabeležila neto gubitak od 28,4 miliona evra
7.7.2023 09:40 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Godine 2022. kada je tržište prirodnog gasa u Evropi doživelo istorijske potrese nakon ruskog napada na Ukrajinu, Geoplin grupa je skoro udvostručila svoj poslovni prihod. Rast je prvenstveno rezultat viših cena prirodnog gasa na berzama. Istovremeno, grupa je godinu završila sa neto gubitkom od 28,4 miliona evra.
Poslovni prihodi Geoplin grupe u 2022. godini iznosili su 1,4 milijarde evra, što je za 92,3 odsto više u odnosu na 2021. godinu, navodi se u rezimeu konsolidovanog godišnjeg izveštaja objavljenom na sajtu Geoplina, a prenosi SEEbiz.
Prihodi od prodaje na domaćem i inostranom tržištu povećani su za 79,6 odsto u odnosu na 2021. godinu na nešto više od 1,3 milijarde evra. Operativni gubitak iznosio je 33,8 miliona evra, a neto gubitak 28,4 miliona evra. Godinu ranije Geoplin je završio sa operativnim profitom od 15,1 milion evra i neto dobiti od 18,6 miliona evra.
Izazovnost tržišnih uslova, a pre svega nepredvidivost Gazpromovih količina snabdevanja i kontrakcija trgovinskih aktivnosti usled visokih cena i pada likvidnosti na tržištu prirodnog gasa, glavni su razlozi za ostvarene poslovne rezultate za 2022. godinu, istakao je predsednik Upravnog odbora Matija Bitenc i predsednik Upravnog odbora Jože Bajuk u izveštaju.
Geoplin procenjuje štetu zbog toga što im ruski Gazprom nije isporučio zakupljene količine prirodnog gasa 2022. godine na 140,3 miliona evra. Posle ruskog napada na Ukrajinu i naknadnog uvođenja sankcija, isporuke ruskog prirodnog gasa Evropi su postepeno opadale, što je Geoplin počeo da oseća sredinom juna, a 1. decembra je potpuno obustavio isporuke prirodnog gasa iz Rusije. On je 1. januara ove godine tada uspostavio snabdevanje iz Alžira.
Pročitajte još:
Geoplin grupa je prošle godine prodala 17,4 TWh prirodnog gasa, što je skoro upola manje nego godinu dana ranije. Kao razlog, kompanija uglavnom navodi smanjenje trgovinskih aktivnosti zbog visokih cena i pada likvidnosti na tržištu prirodnog gasa. Snabdevanje kupaca u posmatranom periodu bilo je nesmetano, dodaju.
„Godina 2022. je ponovo bila veoma zahtevna u oblasti upravljanja rizicima, jer smo početkom godine tek postepeno izlazili iz zdravstvene epidemije i sa izbijanjem rata u Ukrajini ušli u novi ozbiljan geopolitički rizik“, napisali su Bitenc i Bajuk u izveštaju. Očekuju da će rat u Ukrajini i dalje snažno uticati na cene energenata i, istovremeno, na snabdevanje Evrope prirodnim gasom.
Zbog teških uslova na tržištu, akcionari, od kojih je najveći Petrol sa 74,34 odsto, dok država ima 25,01 odsto, razmatrali su prošle jeseni dokapitalizaciju najvećeg slovenačkog trgovca gasom. Međutim, nakon što je u oktobru od Petrola dobio kredit za likvidnost, Geoplin je ocenio da dokapitalizacija nije neophodna.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.