uprkos pandemiji i prelasku na zelene energije potražnja će biti velika

Goldman Sachs predviđa cenu nafte od 100 dolara po barelu u 2023. godini

BerzaNovac

17.12.2021 09:43 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Goldman Sachs predviđa cenu nafte od 100 dolara po barelu u 2023. godini Goldman Sachs predviđa cenu nafte od 100 dolara po barelu u 2023. godini
Ne može se isključiti mogućnost da će nafta koštati 100 dolara po barelu u 2023. godini, jer se očekuje da će povećanje ponude biti... Goldman Sachs predviđa cenu nafte od 100 dolara po barelu u 2023. godini

Ne može se isključiti mogućnost da će nafta koštati 100 dolara po barelu u 2023. godini, jer se očekuje da će povećanje ponude biti presporo da bi se održala rekordna potražnja, tvrde analitičari Goldman Sachs Group.

Iako je osnovna prognoza banke da će Brent ostati oko 85 dolara sledeće godine i tokom 2023. godine, mogao bi da pređe trocifrenu vrednost ili zbog većih troškova za bušenja naftnih polja ili ako neočekivani nedostatak ponude primora cene da porastu dovoljno da unište potražnju, kaže Damjen Kurvalin (Damien Courvalin), rukovodilac istraživanja tržišta energetike.

Rizici rasta naglašavaju zašto Goldman Sachs ostaje „bikovski raspoložen“ po pitanju nafte čak i nakon što su cene porasle za više od 40 odsto ove godine. Banka vidi nedavnu rasprodaju kao preteranu zbog nepotrebnih zabrinutosti oko ograničenja vezanih za omikron soj Covid-19 virusa i očekuje da će investitori „prihvatiti“ pad cena kada menadžeri imovine preraspodele novac sledeće godine.
 
„Nema dovoljne ponude zbog velike potražnje“, rekao je Kurvalin u razgovoru sa novinarima u petak. „Cene nafte moraju biti veće da bi se prevazišli veći troškovi kapitala za finansiranje projekata“.

Nedavni pad od 10 dolara je ekvivalentan gubitku tražnje od pet miliona barela dnevno tokom tri meseca. To je verovatno preterana reakcija, rekao je Kurvalin, jer se čini da vlade reaguju na omikron sa više testiranja pre nego uvođenjem novih blokada i zaključavanja. 

Dugoročno, rast proizvodnje je pogođen izazovima, uključujući inflaciju troškova i skuplje finansiranje jer se investitori odlučuju da podrže sektore fokusirane na druge energente i čistije tehnologije, rekao je on. Ulaganja u naftne projekte dugog ciklusa su takođe smanjena zbog neizvesnosti oko energetske tranzicije i njenog uticaja na upotrebu goriva, piše Bloomberg.

Potražnja za svim proizvodima od nafte, od benzina, dizela i plastike, trenutno je na rekordnom nivou, a očekuje se da će potrošnja dostići nove maksimume 2022. i 2023. godine. Upotreba mlaznog goriva će i dalje kasniti zbog ograničenja putovanja vezanih za Covid-19, ali će se verovatno pojaviti određena zaostala potražnja kako se granice ponovo otvaraju.

Potražnja je podržana snažnim državnim kapitalnim izdacima, kako za podršku ekonomskom oporavku od pandemije, tako i za finansiranje energetske tranzicije potrebne za borbu protiv klimatskih promena. Povećani fokus na nejednakost prihoda će takođe podržati rast cena, pošto siromašniji ljudi imaju tendenciju da troše veći deo svog prihoda na robu i energiju.

Cene nafte mogle bi da idu i do 110 dolara po barelu ako ponuda ne bude u stanju da održi korak, a tržištu je potrebno uništavanje potražnje kako bi se balansiralo, rekao je glavni analitičar Goldman Sachsa.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...