Unilever, GlaxoSmithKline, Shell i Glencore pred pritiskom da promene poslovne strategije

Investitori aktivisti ciljaju britanske kompanije

BerzaBiznisInvesticijeNovac

25.1.2022 09:20 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Investitori aktivisti ciljaju britanske kompanije Investitori aktivisti ciljaju britanske kompanije
Kompanije koje se nalaze na Londonskoj berzi sa kombinovanom tržišnom kapitalizacijom od više od 500 milijardi dolara bile su na meti takozvanih investitora aktivista... Investitori aktivisti ciljaju britanske kompanije

Kompanije koje se nalaze na Londonskoj berzi sa kombinovanom tržišnom kapitalizacijom od više od 500 milijardi dolara bile su na meti takozvanih investitora aktivista u poslednjih nekoliko meseci, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.

Najnoviji primer predstavlja potez Trian Fund Management-a da prikupi udeo u Unileveru, čuvenom proizvođaču kućne hemije, izvršio je pritisak na izvršnog direktora Alana Jopa (Alan Jope) da ubrza ranije najavljenu rekonstrukciju kompanije, usled mnogobrojnih kritika.

Proizvođač lekova GlaxoSmithKline i energetski gigant Shell takođe su među članicama indeksa FTSE 100 koji su nedavno postali mete investitora aktivista.

Prošla godina je već bila teška za ovakve ulagače na britanskom tržištu, sa brojem kampanja koji je porastao za 48 odsto na najviši nivo u pet godina.

Investitori aktivisti kupovinom većeg udela u kompanijama koje su listirane na berzama žele da uzmu učešća u njihovom upravljanju, pa često i izmene čitavu poslovnu strategiju za nastup na tržištu.  

Ovakvi, nestrpljivi investitori u britanske firme će sve više želeti da kompanije isporučuju bolje prinose na kapital kako kamatne stope rastu, kaže Malkolm Makenzi (Malcolm McKenzie), direktor evropskih usluga korporativne transformacije u savetodavnoj firmi Alvarez & Marsal. Velika Britanija će biti bogato lovište za aktiviste tokom 2022. godine, rekao je Makenzi, prenosi Bloomberg.

„Relativno slabe performanse kompanija u Ujedinjenom Kraljevstvu u poređenju sa njihovim evropskim kolegama pomažu u pokretanju većeg aktivizma“, rekao je Makenzi. „U isto vreme, ekološki i društveni aktivizam nastavlja da se razvija, donoseći sve veću složenost izazovima sa kojima se suočavaju kompanije i njihovi odbori. Raspetljavanje ‘gordijevog čvora’ višestrukih zahteva neće biti lak podvig.”

Najmanje 21 britanska kompanija je u neposrednom riziku od “napada” investitora aktivista, napisali su Alvarez & Marsal u decembarskom izveštaju. Američki fondovi sve više gledaju na britanske kompanije.

Jedna od najistaknutijih kampanja do sada je uplivisanje fonda Elliott Investment Management u poslovanje GlaxoSmithKline, gde poziva ogromnog proizvođača lekova da više uloži u svoju farmaceutsku ekspertizu i dovodi u pitanje vođstvo izvršne direktorke Eme Volmsli (Emma Walmsley).

Još jedan veliki investitor aktivista pojavio se u naftnoj kompaniji Shell u oktobru, kada je izašlo na videlo da je Third Point u njoj izgradio udeo od 750 miliona dolara, kako bi podstakao promene. U međuvremenu, hedž fond Bluebell Capital Partners zahtevao je od trgovinskog giganta Glencore da odvoji svoje poslovanje sa termalnim ugljem, rekavši da je to postalo prepreka značajnijim investicijama.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...