Zatezna kamata za sve koji porez na imovinu ne plate do 14. februara
13.2.2023 08:01 Autor: Ljiljana Begović 9
Prva rata ovogodišnjeg poreza na imovinu mora da se plati do 14. februara, jer ukoliko poreski obveznici zakasne, već od sledećeg dana počinje da se obračunava zatezna kamata.
Poreski obveznici koji su već dobili rešenje o iznosu poreza za tekuću godinu trebalo bi ukupan godišnji iznos da podele na četiri jednaka dela i da ih uplaćuju u predviđenim kvartalnim rokovima.
Ukoliko vam poresko rešenje još uvek nije stiglo, predstavnici Uprave za javne prihode preporučuju da podelite prošlogodišnji iznos poreza na četiri dela, te da prvi deo uplatite u zakonski predviđenom roku, a kada vam stigne aktuelno rešenje uplatite eventualnu razliku.
Porez na imovinu plaća se kvartalno, i to u roku od 45 dana od dana početka tromesečja, tako da rate padaju uglavnom 15. u mesecu: februaru, maju, avgustu i novembru. Međutim, zbog državnog praznika rok za plaćanje prve rate ove godine pomeren je za 14. februar.
Poreznici ističu da je veoma važno da se ne kasni sa plaćanjem rate poreza na imovinu, s obzirom na to da svaki dan kasnije uplate nosi i visoke kamate, od skoro 0,2 odsto dnevno. Osim kamate, vlasnicima nekretnina preti i naplata kazne za izbegavanje plaćanja poreza koja iznosi do 50 odsto utvrđenog poreza, ali ne manje od 5.000 dinara.
Porez na imovinu plaća se za sve nekretnine, čak i one u kojima je neuslovno živeti. Sve dok nekretnina postoji porez se plaća, naglašavaju poreznici. Takođe, porez na imovinu neophodno je prijaviti i plaćati i za sve nelegalizovane objekte.
Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji definiše da je kamata za neblagovremeno plaćene javne prihode jednaka referentnoj kamatnoj stopi Narodne banke Srbije (NBS) plus 10 odsto. Ova kamata je veća za 10 procenata u odnosu na zateznu kamatu definisanu u Zakonu o zateznoj kamati, a koju NBS redovno ažurira na svom portalu.
Važno je istaći da je reč o ukupnoj godišnjoj kamatnoj stopi, dok obračunski period kamate može biti i kraći i odnositi se na jedan dan ili mesec u godini. Mesečna kamatna stopa iznosi 1/12 godišnje kamatne stope.
Umanjenje obaveza amortizacijom i poreski kredit
Kada je reč o smanjenju poreza na imovinu za fizička lica, građani na raspolaganju imaju dve opcije – umanjenje amortizacijom i takozvani poreski kredit.
Poreski advokat Minja Đokić ranije je objasnio za Biznis.rs da za građane kao poreske obveznike postoji zakonska amortizacija (otpis vrednosti) koja se priznaje po stopi od jedan odsto godišnje primenom proporcionalne metode, a najviše do 40 odsto.
Prema njegovim rečima, na visinu osnovice utiče i to da li je reč o građevinskom, poljoprivrednom ili šumskom zemljištu, stanu, kući za stanovanje, poslovnoj zgradi, garaži ili pomoćnim objektima kao što su bunari, bazeni, kotlarnice, podrumi…
“Možda najveći benefit za građane koji su vlasnici nepokretnosti je takozvani poreski kredit – iznos za koji se umanjuje poreska obaveza. Naime, utvrđeni porez na kuću za stanovanje ili stan u kojem stanuje obveznik i gde je prijavljeno njegovo prebivalište umanjuje se za 50 odsto, a najviše 20.000 dinara. Drugim rečima, ako dva lica, na primer mladi par, stanuje u jednom stanu, ali svako ima po jedan stan u svom vlasništvu, može se pokazati poreski optimalnim da imaju prijavljeno prebivalište svaki u svom stanu”, ističe Đokić.
Pročitajte još:
“U praksi se često prave greške kada je reč o tome šta građani smatraju da je momenat nastanka poreske obaveze, a šta je poreski relevantan trenutak. Osnovno pravilo je da obaveza po osnovu poreza na imovinu nastaje najranijim od sledećih dana: danom sticanja prava na koje se porez na imovinu plaća, danom uspostavljanja državine kad se porez plaća na državinu, danom početka korišćenja, danom osposobljavanja, danom izdavanja upotrebne dozvole, odnosno danom omogućavanja korišćenja imovine na drugi način”, objašnjava naš sagovornik.
Tako se, primera radi, kada je osnov sticanja ugovor o doživotnom izdržavanju danom sticanja smatra dan smrti primaoca izdržavanja. U slučaju pravnog posla, recimo ugovora o kupoprodaji, danom sticanja smatra se dan zaključenja bez obzira na to kada se vrši upis novog vlasnika u katastar nepokretnosti. Poreska prijava se podnosi u roku od 30 dana.
Tamara
13.2.2023 #1 AuthorKolika je kamata što Poreska još nema iznos koji treba da uplatim?! Sram vas bilo, pretite kamatama i kaznama a ne radite svoj deo posla. Ako zakon postoji ima da važi za sve pa tako za svaki dan vašeg kašnjenja moj porez se umanjuje.
Nikola
13.2.2023 #2 AuthorZanimljivo da ako država kasni za izvršenjem svoje obaveze prema građanima ne postoje nikakve sankcije niti postoji način da se žališ. Možeš da tužiš ali to će tek da traje. Isti model koriste i privatne firme da bi definisale kakve kazne snosiš ako kasniš sa uplatom i slično, ali ako one kasne sa isporukom čak ne možeš ni da ih tužiš jer nije definisano da snose bilo kakve posledice u tom slučaju.
miroslav
13.2.2023 #3 AuthorTamara, komentar Vam je potpuno na mestu.
Evo ja sam u pretplati više od pola godine, vrte moje pare, a meni kamata nula,,,
Mirko Jovicevic
13.2.2023 #4 AuthorMislim da je potpuno neprihvatljivo da resenje za porez na imovinu dobijate tek u Maju Junu za tekucu godinu. Za svoju obavezu moramo da znamo i od njih dobijemo najkasnije u Decembru za sledecu godinu. Ovko kko je sad mi treba da gatamo koliko cemo da platimo kada. Da ne pricam da uvedu da placamo mesecno , kvartalno ili odjednom i da onda i tu bude razlike u ceni. Kad kasnis oni zaracunavaju kamatu a kad platis unapred kazu nismo mi banka.
Za resavanje ovakvih stvari ne treba nam strani investitor i instrukcije iz inostranstva nego samo dobra politicka volja i kad se to jednom uradi posle sve ide opet tim pravim ritmom.
Dunja5
13.2.2023 #5 AuthorBas tako, kasni to resenje svake godine, ali ko nas obicne gradjane uopste pita bilo sta o tome…
Sasa
13.2.2023 #6 AuthorZa sve sto ovde pljuju poresku i drzavu uzmete resenje od prethodne godine imate iznos koliki vam je bio i uplatite za prvo tromesecije za 2023 i uvecajte za 10% i kada vam bude stiglo novo resenje umanjite sledecu ratu ako ste preplatili j mir u kuci – drzava zivi od poreza i zato i postoje rokovi placanja bez nerviranja samo pozz
Tina
13.2.2023 #7 AuthorZato uvek treba da bude jedan pravnik koji ce da nam blize objasni zasto je to tako I koji je cilj ovakve naplate poreza I sta sve treba da radimo
GOCA BG
13.2.2023 #8 AuthorVan svake pameti!Treba da platimo do sutra svi prvi deo koji ne znamo koliki je,a zasto nam nisu poslali to nije vazno,vazno je da ce nam kamata rasti svakim danom kasnjenja?!Kasne oni,ne mi!!!
STRAHINJA
18.2.2023 #9 AuthorU opstini kazu da tek aprila meseca rade resenja, znaci placamo napamet ,gde mi zivimo….