Srbija dugo može da brani stabilnost kursa, ali to nije dovoljno za privredni napredak
18.3.2022 10:40 Autor: Redakcija Biznis.rs 13
Srbija dugo može da brani kurs dinara, ali to zavisi i od toga koliki će biti priliv stranog kapitala u vidu direktnih stranih investicija, kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.
Kao komentar na podatak da je Narodna banka Srbije od početka godine potrošila skoro milijardu evra na odbranu dinara, Arsić je istakao da u dužem periodu naša država ima deficit u trgovini sa svetom i to rešava velikim prilivom stranih investicija, ali i zaduživanjem države u inostranstvu.
„Stabilnost kursa, međutim, nije dovoljna za privredni napredak, jer precenjene cene uključuju i precenjenu cenu rada“, rekao je Arsić gostujući na N1, prenosi agencija Beta.
Stabilan kurs dinara prema evru, po njegovoj oceni, može relativno dugo da se održava zahvaljujući visokim deviznim rezervama, koje su sada više od 15 milijadi evra, ali to je moguće i zato što se sa svakom prodajom deviza povlače dinari i smanjuje se količina dinara u opticaju.
„To, međutim, smanjuje likvidnost privrede i deluje recesiono. Dokaz da je valuta precenjena u odnosu na relativnu konkurentsku snagu privrede je da država u dužem periodu ima deficit u trgovini sa svetom, što se održava relativno velikim prilivom kapitala iz inostranstva“, ukazao je Arsić.
Posledice su, kako je ocenio, da privreda postaje manje konkurentna kad se ta precenjenost poveća što se upravo događa u Srbiji, jer je relativno visoka inflacija, a stabilan kurs.
„Imaćemo i relativno veliki deficit u razmeni sa svetom, koji je ranije finansiran zaduživanjem države i stranim kreditima. A, nije sigurno da će to uvek biti moguće“, pojasnio je Arsić.
Po njegovim rečima, alternativna mogućnost je da se Srbija odluči za sprovođenje monetarne politike kao neke susedne zemlje, poput Hrvatske, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, i tako bi kurs mogao trajno da ostane na istom nivou.
Pročitajte još:
„Ali, to bi značilo da odustajemo od važećeg modela i da usvojimo politiku fiksnog kursa koji ne obezbeđuje rast privrede. Precenjen kurs otežava privredni napredak. To je slučaj sa Hrvatskom koja 25 godina nije imala značajna ulaganja u industriju. Ima stabilnu valutu, bez značajnijeg privrednog rasta. Cene u Hrvatskoj su u evrima precenjene, uključujući i cenu rada“, rekao je Arsić.
MIŠKOVIĆ
18.3.2022 #1 Authorodličan tekst, veštačko održavanje kursa uvek više šteti nego što koristi
zaduživanje nije rešenje
Ika
18.3.2022 #2 AuthorTreba povecati proizvodnju, vestacki odrzavati kurs i na kraju potrositi sve devizne rezerve dovodi do propasti
GAGA
18.3.2022 #3 AuthorNe moze se kurs vestacki odrzavati u nedogled. Moze se sve srusiti kao kula od karata
DANIJELA
18.3.2022 #4 AuthorPa privredni razvoj jedne zemlje pogotovo jedne male zemlje, je jako vazno. Nadam se da cemo ici uzlaznom putanjom.
GOCA BG
18.3.2022 #5 AuthorNece moci jos dugo da se zadrzi vestacki kurs,onda ce biti tek problema…
LEPOSAVA
19.3.2022 #6 AuthorPa vestacko odrzavanje kursa nas je tu i dovelo
Vlada
19.3.2022 #7 AuthorPustanje kursa u slobodnom pravcu znaci da skokom istog dolazi do teskoce u otplati stambenih, potrosackih, auto kredita… 95 posto kredita je indeksirano u eurima. To je problem za zaduzene… Zato drzava vaga, ili pusta kurs i imate pucanje gradjevinskog sektora ili stagnaciju privrede. Neko ce biti zrtva….
ZVEZDICA01
20.3.2022 #8 AuthorBaš tako
MARA
19.3.2022 #9 AuthorŠta god da urade, neko će da ispašta..
ZVE84
20.3.2022 #10 AuthorNeopravdano zaduživanje od strane države
VILENJAK
20.3.2022 #11 AuthorI tako već godinama… Ali smo ekonomski tigrovi! 😆
LEPOSAVA
20.3.2022 #12 AuthorNadju oni opravdanje za sve
BOJANA
21.3.2022 #13 AuthorVeštačko održavanje kursa će nam se obiti o novčanik.