Toshiba se deli na dve kompanije umesto na tri
7.2.2022 09:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 1
Japanska kompanija Toshiba saopštila je da sada ima za cilj da se podeli na dve kompanije umesto na tri, a takođe je predstavila veliki podsticaj očekivanim prinosima akcionara u pokušaju da smiri pojedine ljute investitore.
Ipak, očekuje se da će se ovaj revidirani plan suočiti sa velikim odbijanjem stranih hedž fondova, od kojih su mnogi bili protiv bilo kakve vrste podele i više bi voleli da poznati konglomerat opterećen skandalima ne izlazi u izmenjenom stanju na berzu.
Prema novom restrukturiranju, Toshiba će samo odvojiti svoje poslovanje sa uređajima, uključujući i jedinicu za napajanja računara i fleš memorije. Raniji plan podele u tri kompanije podrazumevao je jednu za energiju i infrastrukturu, drugu za uređaje i treću za memorije i napajanja, piše Reuters.
Toshiba takođe namerava da poveća prinos akcionara na 300 milijardi jena (2,6 milijardi dolara) u naredne dve godine, što je tri puta više u poređenju sa ranijim ciljem za prinos od 100 milijardi jena. Akcije industrijskog konglomerata porasle su za 1,6 odsto nakon objave ove vesti.
U saopštenju je objašnjeno da je novi plan restrukturiranja jednostavniji, da bi uštedio troškove i da bi olakšao ostvarivanje saveza sa strateškim partnerima. „Nismo promenili plan da izbegnemo konfrontaciju sa akcionarima“, rekao je izvršni direktor Satoši Cunakava na u svom obraćanju.
On je rekao da će revidirano restrukturiranje biti stavljeno na glasanje akcionara na vanrednoj skupštini u martu sa pragom odobrenja koji je postavljen na prostu većinu iznad 50 odsto.
Neki investitori su rekli da sumnjaju da je novi plan osmišljen da omogući kompaniji da izbegne glasanje akcionara za koje bi bilo potrebno uobičajeno dvotrećinsko odobrenje.
Pročitajte još:
Zvaničnik jednog od 15 najvećih akcionara, koji je odbio da bude identifikovan, rekao je za agenciju Reuters da veruje upravo da je menadžment promenio plan kako bi „sam sebi odgovarao“.
Pravni stručnjaci kažu da je za razdvajanje potrebna podrška dve trećine akcionara kada knjigovodstvena vrednost imovine koja se izdvaja čini više od petine ukupne imovine. S druge strane, predstavnici Toshibe su rekli da čak ni za trostruko razdvajanje ne bi trebalo dvotrećinsko odobrenje prema nedavno revidiranom zakonu.
Toshiba je imala spornu istoriju sa svojim stranim akcionarima, koji zajedno poseduju skoro 30 odsto kompanije.
Prošle godine je istraga koju su naručili deoničari otkrila da je konglomerat bio u dosluhu sa japanskim ministarstvom trgovine – koje vidi Toshibu kao strateško bogatstvo zbog nuklearnog reaktora i odbrambene tehnologije – da bi sprečio inostrane investitore da steknu uticaj na sastanku akcionara 2020. godine.
Toshiba je takođe zatražila da Kioxia, kompanija za proizvodnju memorijskih čipova u kojoj ima 40,6 odsto udela, sprovede IPO što je pre moguće. Takođe razmatra potencijalnu prodaju svog udela u ovoj kompaniji.
ZVE84
7.2.2022 #1 AuthorNakon velike katastrofe u Japanu kompanija Toshiba je izgubila na kvalitetu, tako da će trebati dosta vode da proteče kako bi se vratila na prvo mesto.