Zbog jačanja dolara skuplji uvoz nafte
15.7.2022 08:01 Autor: Stanislav Stanišić 5
„Logično je da će na ekonomije u razvoju, koje su uvoznici roba, poseban uticaj imati cena energenata u dolarima. Imamo kotaciju nafte u dolarima, i u tom smislu ljudi smatraju da kada cena crnog zlata na svetskoj berzi padne za 10 odsto da će se sniziti i cena goriva na pumpama. Ali to se neće desiti upravo zbog jakog dolara. Neto efekat pada cene nafte u dolarima na svetskoj berzi za nas će biti manji nego za dolarske zemlje“, objašnjava u razgovoru za Biznis.rs ekonomista Aleksandar Stevanović.
Na svetskim berzama vrednost nafte je u četvrtak bila oko 97 dolara, dok je početkom juna iznosila 124 dolara.
Dolar je prvi put u dvadeset godina dostigao vrednost evra, tako da će nam biti skuplji uvoz onoga što se kotira u dolarima, a to je pre svega nafta.
„Kada pogledamo nacionalne račune, moraćemo više da izvozimo u evrima da bismo kupili istu količinu roba koja se prodaje u dolarima“, objašnjava Stevanović.
Sadašnja vrednost dolara i njegov uticaj na cenu gasa videće se tek u narednom periodu.
„Za gas imamo naftnu formulu koja se izračunava u odnosu na cenu nafte na svetskom tržištu. S obzirom na to da se ona izračunava na nivou prosečne cene u poslednjih devet meseci, tek će analize pokazati uticaj jačeg dolara na cenu gasa“, ocenjuje naš sagovornik.
Jak dolar predstavlja problem za zemlje koje moraju da servisiraju dug u američkoj valuti. Za Srbiju to neće biti veliko opterećenje jer je nivo javnog duga u dolarima sveden na nivo onoga koliko izvozimo u zemlje koje dominantno koriste dolar u međunarodnim tokovima.
Pročitajte još:
„U sadašnjem odnosu, gde je dolar ojačao za 10 odsto, u odnosu na dolarsko učešće u javnom dugu od 11 odsto to povećava osnovicu za otprilike jedan procenat. Nama se javlja mnogo veći problem što je na svetskom tržištu došlo do rasta kamata, a to nam ograničava emitovanje obveznica, barem na evrotržištima gde teško da možemo da ih ponudimo ispod četiri odsto. To znači da je skočila cena refinansiranja našeg duga. Dobro je što nismo i dalje prezadužena zemlja i što javnim dugom upravljamo tako da je on u mnogo boljem stanju u odnosu na pojedine zemlje Evropske unije“, zaključuje Aleksandar Stevanović.
Dragana
15.7.2022 #1 AuthorPa ako oni tako procenjuju…
TINA
15.7.2022 #2 AuthorAko je takva situacija sto se tice naseg duga, onda je to dobro
TATJANA
16.7.2022 #3 AuthorNekada nama te analize nisu bas najjasnije
GOCA BG
17.7.2022 #4 AuthorZnaci da za sada nismo prezaduzeni i da cemo moci jos malo da guramo…
TEA02
4.8.2022 #5 AuthorPa mislim da nije samo zbog jacanja dolara uvoz nafte skuplji