SRBIJA ZA SADA DOBRO PODNOSI EKONOMSKU KRIZU Pad BDP mogao bi da bude manji od 3 odsto, procena je Kvartalnog monitora

AnalizaU fokusu

25.9.2020 15:37 Autor: Ljiljana Begović 0

SRBIJA ZA SADA DOBRO PODNOSI EKONOMSKU KRIZU Pad BDP mogao bi da bude manji od 3 odsto, procena je Kvartalnog monitora SRBIJA ZA SADA DOBRO PODNOSI EKONOMSKU KRIZU Pad BDP mogao bi da bude manji od 3 odsto, procena je Kvartalnog monitora
Urednik Kvartalnog monitora Ekonomskog fakulteta dr. Milojko Arsić kaže da je Srbija u drugom kvartalu ove godine zabeležila značajan pad BDP od 6,4 odsto.... SRBIJA ZA SADA DOBRO PODNOSI EKONOMSKU KRIZU Pad BDP mogao bi da bude manji od 3 odsto, procena je Kvartalnog monitora

Urednik Kvartalnog monitora Ekonomskog fakulteta dr. Milojko Arsić kaže da je Srbija u drugom kvartalu ove godine zabeležila značajan pad BDP od 6,4 odsto. Takođe strane investicije smanjene su za oko 35 procenata, a povećani su i javni dug i deficit budžeta.

Arsić je istakao da je manji pad srpske ekonomije u odnosu na druge zemlje posledica činjenice da je Srbija u aktuelnu krizu ušla sa većom stopom rasta. Takođe jedan od razloga je i to da u strukturi srpske ekonomije veće učešće ima proizvodnja egzistencijalnih proizvoda, dok je manje učešće trajnih potrošnih dobara, kao i turizma.

„Autori Kvartalnog monitora su ostali pri proceni da bi Srbija u ovoj godini mogla da zabeleži pad BDP od oko 3 odsto. Najnoviji podaci pokazuju da bi rezultat mogao da bude i bolji, iako će to zavisiti od epidemiološke situacije do kraja godine“, navodi Arsić.

On dodaje da je za Srbiju veoma značajan nešto brži oporavak nemačke ekonomije, ali i drugih zemalja EU, jer bi to moglo da ubrza i oporavak domaće privrede.

Foto:Printscreen/youtube

Arsić ipak naglašava da će aktuelna ekonomska kriza, čak i ako bude kratkotrajna, ostaviti ozbiljne negativne posledice na većinu privreda, što će se manifestovati u rastu javnog duga. U Srbiji bi, prema procenama, javni dug mogao da dostigne nivo od 60 odsto BDP, dok će u drugim zemljama biti i znato veći.

Urednik Kvartalnog monitora Ekonomskog fakulteta upozorava da će doći i do rasta procenta loših kredita, što je do sada bilo odloženo kroz moratorijume.

„Očekujem da će dugoročno doći i do povećanja stope nezaposlenosti, iako će i to zavisiti od brzine oporavka evropskih ekonomija“, zaključuje dr. Milojko Arsić.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...