Crno voće dobro rodilo, prinosi se kreću oko 12 tona po hektaru

Cena kupina u otkupu veća tri do četiri puta nego ranijih godina

AgrobiznisBiznisSrbijaVesti

11.8.2021 11:38 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Cena kupina u otkupu veća tri do četiri puta nego ranijih godina Cena kupina u otkupu veća tri do četiri puta nego ranijih godina
Berba kupina u Pomoravskom okrugu na oko 600 hektara je u punom jeku, kupine su kvalitetne, pune šećera i suve materije, a otkupna cena... Cena kupina u otkupu veća tri do četiri puta nego ranijih godina

Berba kupina u Pomoravskom okrugu na oko 600 hektara je u punom jeku, kupine su kvalitetne, pune šećera i suve materije, a otkupna cena je oko tri do četiri puta veća nego prošlih godina, kada su mnogi kupinjaci u ovom kraju posečeni zbog niske otkupne cene.

To vraća nadu uzgajivačima da će kupina postati rentabilna, da će otplatiti troškove proizvodnje i ostvariti „neku zaradu“, i da će prestati krčenje njenih zasda, ocenili su danas za Tanjug uzgajivači u ovom delu Srbije. Oni očekuju da će cena „još malo porasti“, a sada je hladnjačari plaćaju oko 200 dinara za kilogram, zavisno od kvaliteta i sorte.

Radiša Petrović iz Sekuriča, u opštini Rekovac, koji plantažu kupina ima kraj starog puta Jagodina-Kragujevac, izjavio je da je otkupna cena prošle godine bila 50 i 60 dinara za kilogram i „sa takvom cenom, zbog velikih i skupih ulaganja, kao i cene berača, proizvođačima nije ostajalo ništa od zarade“.

U Levču i opštini Rekovac, izrazito voćarsko-vinogradarskom kraju, kupinom je zasađeno oko 400 hektara, a zbog niske cene prošlih godina, mnogi poljoprivrednici su svoje plantaže kupina iskrčili. Uzgajivači dodaju da je bilo godina kada kupinu nisu ni brali, jer bi otišli u još veće gubitke.

Mnogi, zato, beru sami, ali je problem što je ovaj kraj sa izrazito staračkim domaćinstvima, sela su pusta, i nema ljudi za rad, nekima pomažu rođaci koji dolaze iz drugih gradova, ali su problem i visoke temperture koje ne prijaju ni kupinama ni beračima, tvrde oni.

Kupinari podsećaju da su potrebne tri godine da se zasad kupina podigne, da se održava, đubri mineralnim đubrivima, hemijski tretira, što je skupo i da je cena ispod 100 i 150 dinara za kupinu niska.

U ovom kraju dominira sorta „čačanska bestrna“ koja je posebno dobro rodila, ali je dosta zasađena i „ton fri“, „tripl kraun“ i „loh nes“.

Prinosi se kreću oko 12 tona, ali ima površina na kojima se prinos procenjuje i na više tona po hektaru.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...