Farmeri se suočavaju sa padom broja zaposlenih

Manji gubici ne znače oporavak: Prihodi uzgajivača muznih krava pali na 10,5 milijardi dinara

AgrobiznisAnalizaEUPoslovanjeSrbija

30.10.2026 16:35 Autor: Miljan Paunović 2

Manji gubici ne znače oporavak: Prihodi uzgajivača muznih krava pali na 10,5 milijardi dinara Manji gubici ne znače oporavak: Prihodi uzgajivača muznih krava pali na 10,5 milijardi dinara
Muzne krave u Srbiji su tokom proteklih godina u sve većem deficitu, a negativan trend pokazuju i rezultati njihovih uzgajivača. Naime, delatnost uzgoja muznih... Manji gubici ne znače oporavak: Prihodi uzgajivača muznih krava pali na 10,5 milijardi dinara

Muzne krave u Srbiji su tokom proteklih godina u sve većem deficitu, a negativan trend pokazuju i rezultati njihovih uzgajivača. Naime, delatnost uzgoja muznih krava u Srbiji je u 2025. godini zabeležila značajno smanjenje ukupnog gubitka, ali uz istovremeni pad prihoda i nastavak snižavanja broja zaposlenih.

Preduzeća iz ove delatnosti ostvarila su ukupne prihode od 10,49 milijardi dinara, što je za 12,3 odsto manje nego 2024. godine, kada su prihodi iznosili 11,96 milijardi dinara.

U 2023. godini ukupni prihodi dostigli su 10,72 milijarde dinara, pokazuju podaci bonitetne kuće CompanyWall.

I pored smanjenja prihoda, finansijski rezultat delatnosti znatno je poboljšan. Ukupan gubitak smanjen je sa 3,40 milijardi dinara u 2023. na 1,95 milijardi dinara u 2024. godini, da bi u 2025. iznosio 362,8 miliona dinara. To predstavlja smanjenje gubitka od oko 81,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Ovakvo kretanje ukazuje na znatno poboljšanje ukupnog finansijskog rezultata, mada je gubitak još uvek prisutan. To je i logično, jer su proteklih godina mnogi manji farmeri bili prinuđeni da prodaju svoja grla pošto nisu mogli da im obezbede hranu.

O tome je više puta pisao i Biznis.rs, pa je, uprkos poboljšanju, očigledno da je ovaj sektor i dalje u problemu.

Top 10 sa najvećom dobiti u 2025.
Ime preduzećaPrihodiDobitZaposleni2025
PK ZLATIBOR d.o.o.1.261.158.00094.611.00099
POSLOVNI SISTEM GLOBAL SEED DOO ČURUG1.433.844.00026.683.000102
POLJOPRIVREDNO DOBRO DMN313.676.00022.184.00018
KATALIN TOT PR UZGOJ MUZNIH KRAVA UTRINE87.766.0008.567.0004
VAHALI FARM DOO78.334.0004.461.00012
ZORAN JOVANOVSKI PR BELLA OAZA15.908.0001.746.0003
TREBIŠNJICA69.101.0001.325.00011
BIOELECTRIC ENERGY47.938.000467.00011
FARMSTEAD DOO PRIŠTINA2.079.000434.0000
ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA PETROVIĆ GORNJE KRAJINCE8.015.000388.0001
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Istovremeno, farmeri se suočavaju sa smanjenjem broja zaposlenih. U 2023. godini bilo ih je 1.142, godinu dana kasnije 873, dok je u 2025. broj zaposlenih pao na 864.

To je za 24,3 odsto manje nego 2023. godine, dok je u odnosu na 2024. zabeležen pad od oko jedan odsto.

Među preduzećima koja su ostvarila dobit izdvaja se PK Zlatibor, čija je dobit u 2025. godini iznosila 94,6 miliona dinara, prema 60,8 miliona dinara godinu ranije. Poslovni sistem Global Seed iz Čuruga prešao je iz gubitka od 2,8 miliona dinara u 2024. u dobit od 26,7 miliona dinara u 2025. godini.

Nasuprot tome, Poljoprivredno dobro DMN ostvarilo je dobit od 22,2 miliona dinara, što je znatno manje od 41,2 miliona dinara iz 2024. godine.

Podaci za period od 2023. do 2025. pokazuju da se finansijski položaj delatnosti uzgoja muznih krava značajno popravio kada je reč o ukupnom rezultatu, ali da taj pomak nije praćen rastom prihoda niti povećanjem broja zaposlenih.

U Srbiji je, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, 2024. godine evidentirano oko 339.000 grla mlečnih goveda, uz 1,31 milijardu litara pomuženog kravljeg mleka. Prosečna količina mleka po grlu porasla je sa 3.788 litara u 2023. na 3.860 litara u 2024. godini.

U Evropskoj uniji je tokom 2024. bilo oko 19,2 miliona muznih krava, a prosečna proizvodnja dostizala je približno 7.929 kilograma mleka po kravi godišnje.

Ukupna proizvodnja sirovog mleka iznosila je 161,8 miliona tona, što je za 0,6 odsto više nego prethodne godine.

Ovi pokazatelji ukazuju na značaj produktivnosti, ali i na potrebu da se, pored broja grla, prate ulaganja u proizvodnju, troškovi i ekonomska održivost farmi.

U 600 sela u Srbiji nijedne krave

Podaci Republičkog zavoda za statistiku su zabrinjavajući jer pokazuju da je od oko 4.720 sela, koliko ih ima u Srbiji, u fazi nestajanja 1.200 onih koji imaju manje od 100 stanovnika, rekao je početkom godine za Biznis.rs agroekonomski analitičar Branislav Gulan.

“I ministra i sve ostale koji kreiraju agroekonomsku politiku zemlje mora da zabrine što u zemlji gde trenutno postoji oko 4.720 sela, čak u 600 njih nema više nijedne krave. U poslednjih deset godina ugašeno je 62.000 farmi, a pad stočnog fonda na najniži nivo u poslednjih 100 godina – sa svega 698.871 grla goveda – posledica je dugogodišnjih loših agroekonomskih politika”, zaključuje Gulan.

  • PAVLE-2005

    30.10.2026 #1 Author

    To je unakazen sektor i tesko ce ga oporaviti

    Odgovori

  • ACA K

    30.10.2026 #2 Author

    Ovo nije dobra situacija sa našim mlekarstvom. Lično mislim da moramo da imamo veću bazu muznih krava .

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.