potražnja uglavnom zavisi od robne marke

Dobit proizvođača testenina u opadanju

AgrobiznisPoslovanjeSrbija

11.9.2026 16:44 Autor: Miljan Paunović 12

Dobit proizvođača testenina u opadanju Dobit proizvođača testenina u opadanju
Potražnja za testeninama u Srbiji najviše zavisi od robnih marki, ali po potrošnji naša zemlja nije ni blizu Italiji. Naprotiv, i dalje su hleb... Dobit proizvođača testenina u opadanju

Potražnja za testeninama u Srbiji najviše zavisi od robnih marki, ali po potrošnji naša zemlja nije ni blizu Italiji. Naprotiv, i dalje su hleb i krompir popularniji od proizvoda od testa, navode zaposleni u ovoj delatnosti.

Proizvodnja makarona, rezanaca i sličnih proizvoda od brašna u Srbiji prošle godine zabeležila je rast prihoda i zaposlenosti, ali je ukupna dobit sektora bila manja nego godinu ranije.

Kompanije registrovane u ovoj delatnosti ostvarile su u 2025. godini ukupne prihode od oko 10,53 milijarde dinara, što je nešto više nego 2024, dok je ukupna dobit pala na 831,3 miliona dinara, pokazuju podaci bonitetne kuće CompanyWall.

Najveću dobit ostvario je Indoadriatic Industry iz Inđije, sa 364,5 miliona dinara (364.504.000), uz ukupne prihode od 5,60 milijardi dinara.

Samo ovo preduzeće je tako ostvarilo gotovo 44 odsto ukupne dobiti cele delatnosti. Međutim, njena dobit je u padu već treću godinu zaredom.

Najuspešniji proizvođači makarona, rezanaca i sličnih proizvoda od brašna po dobiti u 2025.
Naziv preduzećaPrihodiDobitBroj zaposlenih
Indoadriatic Industry d.o.o. Inđija5.602.614.000364.504.000340
„MARA“ DOO ZA PROIZVODNJU SMRZNOTOG TESTA,OBLATNI I TESTANIH KORA SOMBOR1.367.103.000247.115.000148
STANIĆ COMPANY-2019 d.o.o. Aranđelovac766.555.00085.224.000144
ILLI COMPANY DOO239.292.00028.409.00023
MLINOTEST-S DOO RUMA123.975.00022.487.0005
DOO BORZAL SUBOTICA156.505.00015.101.00034
MITSIDES POINT D.O.O. SREMSKA MITROVICA474.085.00011.080.00038
ZR NEVEN NIKOLIĆ SAŠA PR TRSTENIK DONJI RIBNIK62.889.0004.746.0003
ANA KORE11.808.0003.115.0002
MB218.311.0002.603.00060
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Na drugom mestu bila je Mara iz Sombora, proizvođač smrznutog testa, oblatni i testanih kora, sa dobiti od 247,1 milion dinara (247.115.000) i prihodima od 1,37 milijardi dinara. Prema dostupnim finansijskim podacima, Mara je i pored blagog pada dobiti u odnosu na 2024. povećala prihode sa 1,26 na 1,37 milijardi dinara.

Treći po dobiti bio je Stanić Company-2019 iz Aranđelovca, sa 85,2 miliona dinara dobiti i prihodima od 766,6 miliona dinara. Oni su povećali dobit za oko 90 odsto u odnosu na godinu dana ranije, i uzlazni trend traje tri godine.

Tri najprofitabilnije kompanije zajedno su ostvarile oko 696,8 miliona dinara, odnosno približno 84 odsto ukupne dobiti delatnosti. To pokazuje koliko je rezultat ovog sektora koncentrisan kod nekoliko najvećih proizvođača.

Posebno se izdvaja Indoadriatic Industry, koji je sa 5,6 milijardi dinara prihoda ujedno bio najveća kompanija u ovoj delatnosti po tom kriterijumu, dok je prema podacima za 2025. imao 340 zaposlenih.

Ukupan rezultat delatnosti pokazuje određeni pritisak na profitabilnost: iako je tržište ostvarilo nešto veći prihod i zaposlilo više ljudi, zarada koja je ostala kompanijama nakon svih troškova bila je manja nego 2024. godine. Drugim rečima, rast obima poslovanja nije bio dovoljan da nadoknadi pritisak na profitnu maržu.

Kada je ova delatnost u pitanju, upravo kvalitet i cena sirovine predstavljaju jedan od važnih faktora za proizvođače. Durum pšenica koristi se za proizvodnju testenine sa boljom strukturom i otpornošću pri kuvanju, dok se testenine proizvode i od obične pšenice, kao i od drugih žitarica.

Za proizvođače je zanimljiv i trend diverzifikacije ponude, jer tržište više nije ograničeno samo na standardne proizvode od pšenice. Propisi predviđaju i testenine od pirinča, heljde, kukuruza, raži, ovsa i drugih skrobom bogatih sirovina, kao i integralne proizvode i testenine sa različitim dodacima.

Podaci za 2025. zato pokazuju dvostruku sliku ove delatnosti: broj proizvođača raste, a tržište uspeva da poveća prihod, ali se istovremeno ukupna zarada smanjuje. To sugeriše da je konkurencija u proizvodnji testenina sve izraženija i da rast prodaje sam po sebi više nije dovoljan za povećanje dobiti.

Kada je u pitanju pomenuti broj zaposlenih, ukupna cifra u 2025, iznosila je 1.130 radnika, i ona je u porastu jer je u ovom sektoru 2023. radilo 1.088 ljudi.

  • PAVLE-2005

    11.9.2026 #1 Author

    Nisam protivnik testenine na tanjiru ali ne moze svaki dan

    Odgovori

  • BIJUTI27

    11.9.2026 #2 Author

    ključno je smanjiti troškove proizvodnje i povećati efikasnost kako bi se profitabilnost stabilizovala..

    Odgovori

  • LIKI

    11.9.2026 #3 Author

    Izgleda da se podigla svest ljudi da je zdrava hrana najbolja to svakako na listi istih nisu testenine!

    Odgovori

  • Tomo

    11.9.2026 #4 Author

    20 godina se bavim delatnosću o kojoj ste napisali članak,vi trenutno imate u tom sektoru ozbiljan monopol pre svega gde su trgovine fakticki odlucile koja ce biti marza i ko će biti prisutan na policama i naravno uz dogovor sa velikim proizvodjacima.od tuda i situacija da par proizvodjaca deli profit cele industrije.situacija je vrlo nepovoljna nisam siguran da postoji interesovanje da se ti problemi resavaju.

    Odgovori

  • natty

    11.9.2026 #5 Author

    Rast i ostalih kompanija ne samo za testenine nikad ne garantuje veći prihod

    Odgovori

  • Ana

    12.9.2026 #6 Author

    Nutritivno siromašno, puno glutena, logično. Volim je ali ljudi preteruju

    Odgovori

  • Sveta12

    12.9.2026 #7 Author

    Ljude se okrecu zdravijoj hrani, to je ocekivano.

    Odgovori

  • Emilija

    12.9.2026 #8 Author

    Ljudi se zdravije hrane.

    Odgovori

  • NATI

    13.9.2026 #9 Author

    Nikada i ne mozemo biti blizu Italije

    Odgovori

  • KIMCHI

    13.9.2026 #10 Author

    Veci troskovi proizvodnje dok se strani proizvodjaci bore za prednost na rafovima

    Odgovori

  • Jeca

    13.9.2026 #11 Author

    Ne mozemo vise da oslanjamo na to ako je veca kompanija da nikada nece biti na gubitku. Naprotiv ,sve se okrene preko noci.

    Odgovori

  • Brana

    13.9.2026 #12 Author

    Kvalitet i cena su najbitije

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.