Sweet Home rast gradi na dugoročnim odnosima sa kupcima

Porodična kompanija posluje gotovo 30 godina i izvozi zamrznuto voće na evropsko tržište

Firme u fokusuSrbija

1.11.2026 10:17 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0

Porodična kompanija posluje gotovo 30 godina i izvozi zamrznuto voće na evropsko tržište Porodična kompanija posluje gotovo 30 godina i izvozi zamrznuto voće na evropsko tržište
Kompanija Sweet Home naredne godine obeležava 30 godina od osnivanja. Ova porodična firma bavi se preradom voća u različitim oblicima, u zavisnosti od potreba... Porodična kompanija posluje gotovo 30 godina i izvozi zamrznuto voće na evropsko tržište

Kompanija Sweet Home naredne godine obeležava 30 godina od osnivanja. Ova porodična firma bavi se preradom voća u različitim oblicima, u zavisnosti od potreba kupaca, a okosnicu poslovanja čine proizvodi od zamrznutog bobičastog voća. Pored toga, kompanija proizvodi i domaći ajvar od paprike pečene na drva, koji se uglavnom plasira kroz privatne robne marke velikih maloprodajnih lanaca.

Direktor kompanije Nemanja Miljković kaže da zamrznuto voće uglavnom izvoze na evropsko tržište, gde sarađuju sa velikim industrijskim kupcima, distributerima zamrznute hrane i trgovcima voćnih prerađevina. Ajvar je, s druge strane, namenjen pre svega domaćem tržištu, a Sweet Home ga proizvodi za privatne robne marke pojedinih velikih trgovinskih lanaca, među kojima su Metro Chef i Ukusi moga kraja.

„Trudimo se da gradimo dugoročne odnose sa partnerima kroz različite oblike saradnje i uvek smo spremni za nove partnere koji dele sličnu filozofiju poslovanja. Trebalo je puno vremena da izgradimo odnose sa našim partnerima, pa bih rekao da je mnogo bitnije od pronalaženja klijenata način na koji negujete odnos sa njima kroz vreme, jednom kada vam ukažu priliku za saradnju“, kaže Miljković.

Kada je reč o B2B poslovanju, kompanije do potencijalnih partnera mogu doći na različite načine – od međunarodnih sajmova i baza podataka do internet alata i društvenih mreža. Ipak, kako navodi, u potrazi za pravim kupcem potrebno je biti uporan i istrajan.

U prethodne dve godine Sweet Home se pre svega fokusirao na interni razvoj. Kompanija je izgradila novi objekat za skladištenje i preradu voća, dok je istovremeno radila na unapređenju internih procesa, organizacione strukture i pronalaženju adekvatnih kadrova za odgovorne pozicije.

Miljković posebno ističe značaj ulaganja u zaposlene, jer smatra da se toj temi u njihovoj grani ne posvećuje dovoljno pažnje.

„Smatram da se ne poklanja dovoljno pažnje ljudskom kadru, a da je kvalitetan kadar najoskudniji resurs i da daje najveći doprinos dugoročno“, ističe on.

Jedan od najvećih problema sa kojima se kompanija suočava jeste nedostatak radne snage. Inflatorni pritisci dodatno otežavaju poslovanje, dok nedostatak radnika i, kako kaže Miljković, nespremnost mladih na trajno radno angažovanje primoravaju kompaniju da se oslanja na migrantsku radnu snagu.

„Zahvaljujući stranoj radnoj snazi uspeli smo da održimo poslovanje na visokom nivou. Da nema uvozne radne snage, bili bismo primorani da smanjimo obim poslovanja, nažalost“, ističe Miljković.

Istovremeno, kompanija traži mogućnosti za automatizaciju procesa u preradi, svuda gde je to izvodljivo.

Nedostatak radne snage Miljković izdvaja kao trenutno najizraženiji problem u voćarstvu i sektorima koji su sa njim usko povezani. Međutim, za Sweet Home dodatni problem predstavlja kurs dinara.

„Jak kurs dinara u odnosu na evro nam značajno smanjuje konkurentnost na izvoznom tržištu gde plasiramo 90 odsto svojih proizvoda“, navodi Miljković.

U takvim uslovima kompanija nastoji da strategiju razvoja zasniva na praćenju trendova i globalnog tržišta. Cilj je da se što ranije prepozna pravac u kojem će se kretati tražnja za njihovim tipom proizvoda i da se tome prilagodi poslovanje.

„Za pravilan razvoj morate imati viziju gde želite da budete za deset godina od sada. Zvuči kao floskula, ali je to zapravo mnogo važnije nego što se čini na prvi pogled“, kaže Miljković.

Posle gotovo tri decenije poslovanja, najveći ponos kompanije nije samo u proizvodima ili tržištima na koja je uspela da se plasira. Za Miljkovića je posebno važno to što je Sweet Home uspešno prošao kroz jednu od najosetljivijih faza porodičnog biznisa – prenos upravljanja sa prve na drugu generaciju.

„Najponosniji smo na to što skoro 30 godina uspešno odolevamo izazovima u našem sektoru i što smo uspešno izvršili prenos upravljanja sa prve na drugu generaciju u porodičnom biznisu. To je verovatno bio najveći izazov“, kaže on.

Kako dodaje, važnu ulogu u tome imala je odluka roditelja da se na vreme povuku iz svakodnevnog upravljanja kompanijom, ali da istovremeno ostanu dostupni za savet i podršku novoj generaciji.

„Imali smo sreće da su roditelji bili spremni da se penzionišu na vreme i da nam prepuste upravljanje dok su još u godinama kada mogu kvalitetno da nas savetuju“, zaključuje na kraju Miljković.

99 najuspešnijih malih preduzeća u delatnosti ostale prerade i konzervisanja voća i povrća, u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1PROIZVODNO PREDUZEĆE S D DOO MARTONOŠ525.894.00082.263.000
2ZZ MORAVAC LESKOVAC337.226.00081.741.000
3AGRANELA DOO VALJEVO648.084.00078.255.000
4JEZDIMIROVIĆ DOO LOZNICA745.457.00072.999.000
5DOO SWEET HOME BRUS762.959.00066.313.000
6COJA-PROMET DOO ALEKSINAC606.182.00058.093.000
7TRGO AGENT DOO UŽICE748.367.00055.682.000
8ROSA DOO ALEKSANDROVAC. PLEŠ437.551.00049.567.000
9RSV-TRGOVINA DOO NOVI SAD794.627.00043.615.000
10DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU ZA PROIZVODNJU I TRGOVINU MILSA NIŠ394.084.00041.716.000
11JOVANOVIĆ VOĆE DOO OSEČINA265.518.00039.523.000
12VULE – KOMERC DOO ŠIŠINCE-LESKOVAC560.369.00039.277.000
13PREDUZEĆE DRENOVAC DOO590.971.00039.160.000
14NANDRA DOO VRBAS617.677.00038.984.000
15MASTER FOOD DOO UŽICE606.813.00037.047.000
16AGRO-SUNCOKRET DOO UŽICE813.105.00034.200.000
17Agro Bel System d.o.o. Sopot842.459.00033.566.000
18DOO ZRNEKS TIM SUBOTICA379.512.00032.854.000
19GLOBAL SISTEM KOOPERATIVA DOO TRSTENIK518.391.00031.005.000
20„FRIGO-PAUN“ DOO881.724.00030.018.000
21GORAN ŽIVANOVIĆ PR PROIZVODNJA I PRERADA VOĆA I POVRĆA MOĆ PLANINE BRUS-GRAŠEVCI442.550.00029.082.000
22PRIVREDNO DRUŠTVO ZA PROIZVODNJU TRGOVINU NA VELIKO I MALO I USLUGE JR TEMPO FOODS DOO. PLANINICA302.929.00028.650.000
23Privredno društvo BIOFOODEX doo Štulac215.938.00028.619.000
24VOĆAR S&M DOO SMEDEREVSKA PALANKA433.735.00027.696.000
25KOPYFOOD doo Budilovina185.217.00027.395.000
26Miker produkt d.o.o. Boturići468.120.00026.850.000
27JELENA JOVANOVIĆ PR ZANATSKO USLUŽNA RADNJA BIO FIL KOVIN226.151.00026.193.000
28DOO ZA PROIZVODNJU USLUGE I PROMET PANIĆI BRUS162.336.00026.101.000
29ABD-PROM DOO JEVREMOVAC277.618.00025.869.000
30POBEDA395.568.00025.148.000
31SB KOMERC DOO VLADIČIN HAN407.338.00025.001.000
32CLAS -COMERC DOO ČEPURE. PARAĆIN236.451.00024.811.000
33BANJONI 021 DOO TEMERIN491.389.00024.327.000
34TRADITIONAL FOOD DOO177.144.00023.474.000
35RADOSAV ĆURČIĆ PR. USLUŽNA RADNJA ZA OTKUP I PRERADU VOĆA I POVRĆA NERAĐE OSREDCI210.815.00023.261.000
36MS NOVAKOVIĆ DOO ARILJE410.723.00023.129.000
37Carl Kuehne d.o.o.783.511.00022.637.000
38JEKA FRUIT d.o.o. Prokuplje805.718.00022.583.000
39MAGIC BERRY FRUITS211.140.00022.052.000
40PREDUZEĆE MI-MI DOO BLACE248.031.00021.271.000
41SB BRAVA DOO Čačak567.099.00020.070.000
42PODGORINA-VOĆE DOO371.404.00019.507.000
43DRAGANA ČOLOVIĆ PR PRERADA I KONZERVISANJE VOĆA I POVRĆA BRAĆA ČOLOVIĆ LAZAC199.127.00019.387.000
44Kuzmić d.o.o. Lipolist189.241.00019.358.000
45Mitrović Commerce 2021 doo247.853.00018.460.000
46ŽILEKS-TRGOVINA DOO VALJEVO. STAVE389.615.00018.185.000
47POLJO-FLORA255.363.00017.961.000
48GREEN GARDEN DOO ORLJANE251.105.00017.696.000
49AROMA ZAČINI D.O.O. FUTOG231.885.00017.616.000
50MARKO MIHAILOVIĆ PR LOGISTIC FOOD112.515.00017.457.000
51JANJA DOO ZA PROIZVODNJU.TRGOVINU I USLUGE FUTOG PO. FUTOG102.204.00017.390.000
52GOOD FRUIT & FOOD95.083.00017.129.000
53IVICA PETROVIĆ PR PETAR I ALEKSA158.785.00016.594.000
54KOELEMAN FOODS PRODUCTS DOO SVILAJNAC – VELIKO POLJE646.127.00015.714.000
55DELIKATES S & P DOO MARTONOŠ200.873.00015.570.000
56AGRO MILOVANOVIĆ d.o.o.552.933.00015.171.000
57ČOLIĆI PLUS DOO270.710.00014.969.000
58AGIONI DOO338.429.00014.709.000
59PRODAN-COM DOO ARILJE643.112.00014.218.000
60PEKLA PLANTS ESMA doo265.732.00014.216.000
61FRU COM PLUS490.535.00013.947.000
62MILORAD MAJKIĆ PR FUTOG158.493.00012.500.000
63MAG MIL KOMERC 2009160.585.00012.332.000
64ABC FOOD157.909.00012.135.000
65EATFRUIT DOO ŠABAC45.892.00012.085.000
66FRUIT MALINA DOO GUNJACI233.689.00011.876.000
67NATURA TOP D.O.O. Velika Kopašnica748.314.00011.643.000
68Frigo Home DOO Čačak188.520.00011.119.000
69MINAR FRUCHT DOO ŠLJIVOVO. ALEKSANDROVAC404.515.00011.110.000
70LAZAR ZDRAVKOVIĆ PR PRERADA I KONZERVIRANJE VOĆA I POVRĆA LASTA COM PERTATE242.587.00010.851.000
71PAVLE TOMOVIĆ PR OSTALA PRERADA I KONZERVISANJE VOĆA I POVRĆA HLADNJACA TOMOVIĆ KOŠTUNIĆI402.226.00010.791.000
72DALIBOR POPOVIĆ PR PRERADA I KONZERVISANJE VOĆA I POVRĆA „UNITED BROTHERS“ VELIKA VRBNICA171.955.00010.643.000
73SVETLANA DAVIDOVIĆ PR RADNJA ZA PRERADU VOĆA I POVRĆA. PROIZVODNJU. TRGOVINU I USLUGE FRIGO DAVID LUČANI511.555.00010.630.000
74VOĆE BAZIĆ121.113.00010.609.000
75DOBRA ZEMLJA FRUIT333.474.00010.596.000
76BERRY IMPEX DOO235.406.00010.393.000
77DRUŠTVO ZA PROIZVODNJU .PROMET .USLUGE I POSREDOVANJE EXPORT-IMPORT SITI DOO PRELJINA308.938.00010.337.000
78AGRO MITROVIĆ DOO ARILJE138.992.00010.144.000
79MARELLA NATURAL125.174.00010.121.000
80DOO EUROHORIZONT PRIJEPOLJE231.862.0009.995.000
81GRIN INTERNATIONAL DOO KNJAŽEVAC370.818.0009.437.000
82PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU. TRGOVINU. TURIZAM I USLUGE BIMIX DOO SOLOTUŠA149.327.0009.432.000
83MALINA-BB COMPANY426.493.0009.321.000
84ZOM PROM D.O.O. PROKUPLJE-MALA PLANA226.004.0009.147.000
85DOO MAKS MEĐUHANA271.446.0008.632.000
86PREDUZEĆE POLJOPROMET DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU ZA PROIZVODNJU. UNUTRAŠNJU I SPOLJNU TRGOVINU DRAŽINOVIĆI112.473.0008.564.000
87BMD DOO ARILJE235.900.0008.526.000
88BILJIĆ-COMPANI DOO STRMOVO509.579.0007.984.000
89INTERFOOD 20 DOO LJIG491.616.0007.951.000
90LASTING DOO459.295.0007.921.000
91H&S FRUITS DOO ARILJE679.798.0007.756.000
92SUBMARINE DOO BEOGRAD88.715.0007.640.000
93PREDUZEĆE AGRO-NIK DOO ARILJE103.003.0007.625.000
94BONTA ITALIANE DOO LESKOVAC351.008.0007.585.000
95TWINS NIK98.941.0007.270.000
96PREDUZEĆE ZA PROIZVODNJU I PROMET RACIO DOO ZAJEČAR271.921.0007.265.000
97MK & MK FRUIT COMPANY DOO IVANJICA437.138.0007.229.000
98DANIJELA LUKIĆ PR FRIGO LUKIĆ STUPČEVIĆI103.713.0007.165.000
99JELENA ĐORĐEVIĆ PREDUZETNIK RADNJA ZA PRERADU I KONZERVISANJE VOĆA I POVRĆA SARA FROST-FRUIT BELI POTOK162.410.0007.151.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.