Kako je Sintex iz Sombora izgradio 27 godina poslovanja u zahtevnoj branši?

Slabija tražnja i sezonalnost otežavaju poslovanje trgovaca podnim oblogama

Firme u fokusuSrbija

23.10.2026 12:53 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0

Slabija tražnja i sezonalnost otežavaju poslovanje trgovaca podnim oblogama Slabija tražnja i sezonalnost otežavaju poslovanje trgovaca podnim oblogama
Firma Sintex iz Sombora već 27 godina posluje na tržištu podnih obloga, oslanjajući se na dugoročnu saradnju sa dobavljačima, poznavanje potreba kupaca i prilagođavanje... Slabija tražnja i sezonalnost otežavaju poslovanje trgovaca podnim oblogama

Firma Sintex iz Sombora već 27 godina posluje na tržištu podnih obloga, oslanjajući se na dugoročnu saradnju sa dobavljačima, poznavanje potreba kupaca i prilagođavanje promenama u potražnji. Kompanija pokriva područje Zapadne Bačke i deo Južne Bačke, uključujući Sombor, Kulu, Vrbas i Temerin, a poslovanje u poslednjim godinama obeležavaju smanjena tražnja i izražena sezonalnost prodaje.

Branko Kljajić, vlasnik i direktor firme, ističe da je trgovina podnim oblogama zahtevna delatnost u kojoj je, osim ponude i odnosa sa kupcima, važno održati stabilnost poslovanja tokom cele godine. Jedan od značajnih koraka u razvoju kompanije bilo je proširenje asortimana zidnim oblogama, koje su uvedene 2025. godine i predstavljaju novu kategoriju proizvoda u ponudi.

Sintex sarađuje sa domaćim proizvođačima podnih obloga i veleprodavcima, a među najznačajnijim partnerima Kljajić izdvaja kompaniju Tarkett iz Bačke Palanke, sa kojom imaju višedecenijsku saradnju. Kupci su fizička lica, ali i vlasnici poslovnih prostora na području na kojem firma posluje.

Uvođenje zidnih obloga predstavlja odgovor na razvoj ponude i promene u interesovanju kupaca. Na taj način kompanija je proširila asortiman i otvorila prostor za prodaju proizvoda iz srodnog segmenta, uz zadržavanje osnovne delatnosti.

Jedan od najvećih izazova za Sintex jeste neravnomerna raspodela prometa tokom godine. Prema Kljajićevim rečima, prva polovina godine uglavnom donosi slabiju prodaju, dok je druga polovina znatno povoljnija. Oko 40 odsto godišnjeg prometa ostvari se u prvih šest meseci, a preostalih 60 odsto u drugoj polovini godine.

Takav raspored prihoda otežava održavanje tekuće likvidnosti i redovno izmirivanje svakodnevnih obaveza. Ipak, firma je do sada uspevala da očuva finansijsku stabilnost i uredno podmiruje troškove poslovanja, obaveze prema državi, bankama i dobavljačima, kao i zarade zaposlenih.

„U našoj branši nije lako održati kontinuitet poslovanja tokom cele godine“, navodi Kljajić, ističući da je važno organizovati poslovanje tako da može da odgovori na sezonske oscilacije u prodaji.

Pored sezonalnosti, kompanija se poslednjih godina suočava i sa smanjenjem potražnje za podnim oblogama na tržištu koje pokriva. Za poslovanje Sintexa posebno je važna poljoprivreda, jer se veliki deo kupaca nalazi u sredinama u kojima je poljoprivredna proizvodnja značajna privredna aktivnost.

Problemi sa kojima se suočavaju poljoprivrednici, uključujući nepovoljne vremenske uslove, slabije prinose i neizvesnost u pogledu otkupnih cena, odražavaju se i na druge delatnosti. Kada su prihodi poljoprivrednih domaćinstava pod pritiskom, smanjuje se i njihova mogućnost da troše na opremanje i renoviranje prostora, što posredno utiče na potražnju za podnim oblogama.

Kljajić upravo smanjenu tražnju smatra jednim od najvećih izazova sa kojima se firma suočava poslednjih godina.

U okolnostima slabije potražnje, Sintex se opredelio za racionalizaciju poslovanja. Prema Kljajićevim rečima, prioritet je smanjenje troškova koji ne ugrožavaju osnovne poslovne aktivnosti, a takav pristup trebalo bi da ostane važan deo strategije i u narednom periodu.

Za kompaniju koja posluje gotovo tri decenije, očuvanje kontinuiteta rada podrazumeva pažljivo upravljanje raspoloživim sredstvima i prilagođavanje tržišnim okolnostima. Umesto širenja koje bi donelo dodatne troškove, naglasak je na održavanju stabilnosti i očuvanju sposobnosti da se redovno izmiruju obaveze.

Kada govori o dosadašnjim rezultatima, Kljajić kao najveći uspeh izdvaja upravo dugovečnost firme. U branši koja zavisi od kretanja tražnje i potrošačkih mogućnosti, smatra da je opstanak tokom 27 godina poslovanja značajan rezultat sam po sebi.

„Kao veliki ponos u dosadašnjem poslovanju vidimo istrajnost u višedecenijskom trajanju i radu u ovoj branši. To u ovo novo vreme nije baš lako, ali verujemo u sebe i istrajavamo“, poručuje Kljajić.

Za Sintex će, prema tome, i u narednom periodu biti važno da sačuva stabilnost, kontroliše troškove i nastavi da se prilagođava potrebama kupaca, oslanjajući se na iskustvo stečeno tokom gotovo decenija rada.

Najuspešnija preduzeća u trgovini na malo tepisima, zidnim i podnim oblogama u specijalizovanim prodavnicama, po prihodima u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1GALERIJA PODOVA DOO2.913.732.00016.968.000
2GREEN OIL SOLUTION d.o.o. Beograd313.864.00014.695.000
3ALEKSANDRA MUTLAK PR MAXI PODOVI151.553.0008.692.000
4PREDUZEĆE ZA PROMET NA VELIKO I MALO „SINTEX“ DOO SOMBOR132.883.0006.835.000
5MINPRO DOO BEOGRAD89.597.0009.177.000
6BOJAN DRAŠKOVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA LAMINAT MB BEOGRAD (VOŽDOVAC)83.301.0001.288.000
7AMBIJENT PODOVI DOO81.174.00032.000
8ATLANTIS ADVERTISING73.175.0002.845.000
9ALFA POD ASS DOO71.898.0003.021.000
10FLOOR STILL63.542.0001.100.000
11SENOTEX58.537.0003.606.000
12UZTR NA VELIKO I MALO ALO-ŠER56.925.0005.120.000
13MILAN RADOVANOVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA IZVOR COM SMEDEREVSKA PALANKA46.169.0001.300.000
14STEP TEAM DOO41.415.000889.000
15KARNEVAL TEPIH DOO39.470.0005.356.000
16NOVAK PEKOVIĆ PR TRGOVINA NA MALO TEPIH CENTAR MIX NIŠ37.645.0003.481.000
17KUPATILA STOJKOVIC D.O.O. Lajkovac37.459.000700.000
18GLOBAL TEPISI DOO35.822.0005.559.000
19ATINA CARPET34.936.0006.428.000
20MILORAD BOŽIĆ PR ZAN.TG.RADNJA ZA PRODAJU I POSTAVLJANJE ZIDNIH I PODNIH OBLOGA EXCLUSIVE AMBIJENT33.534.0006.082.000
21MIROSLAV DUNJIĆ PREDUZETNIK TRGOVINSKO PREVOZNIČKA RADNJA TOTTI PLUS ŠTULAC27.032.000687.000
22ADRIATIC GROUP DOO25.086.0007.411.000
23ŠEAT DOO BEOGRAD24.672.000603.000
24FLOOR INVEST DOO Smederevska Palanka22.891.000509.000
25VIKTOR NIKOLIĆ PREDUZETNIK DEZEN21.414.0002.901.000
26JOVANA LUKIĆ PR TRGOVINA DOMAKS21.145.0001.810.000
27Stevica Patarica PR GREENLUX20.163.0002.639.000
28BRANISLAV STANIŠIĆ PREDUZETNIK. SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA FLOOR DECOR PLUS KIKINDA19.580.0001.688.000
29ANA VUKELIĆ PR MCS MEGA-CENTAR18.606.0001.036.000
30DALIBOR AJDER PR NS PODOVI MD17.399.000451.000
31SANJA ŠULOVIĆ PR S.O.B.A. decor16.798.0001.773.000
32DIS LAMINATI DOO15.930.0001.027.000
33RKSTRADE DOO BAČKA PALANKA14.578.000845.000
34LJUBINKO BJELIĆ PR. SAMOSTALNA USLUŽNA TRGOVINSKA RADNJA AMBIJENT. PRIBOJ13.837.000546.000
35ZORAN ILIĆ PR ĆILIM – KUĆA PODOVA13.085.0001.046.000
36LAMINATI PLUS12.262.000635.000
37DUŠKO ŽDERO PR LAMINATING11.804.0006.000
38MOJ TEPIH DOO ŠABAC10.702.000331.000
39IVAN MILIČIĆ PR TRGOVINSKO USLUŽNA RADNJA AMBIENT PODNE OBLOGE KRALJEVO9.698.00062.000
40MARKO PETKOVIĆ PREDUZETNIK TRGOVINSKA RADNJA MARCONY TELAN LEBANE7.872.000418.000
41DIAMOND 2010 DOO SUBOTICA7.709.000377.000
42MILJA JOVANOVIĆ PR MILJA-LAMINATI7.691.0001.210.000
43MARIJA MLADENOVIĆ PREDUZETNIK TRGOVINSKA RADNJA MEDEJA AMB BOJNIK7.575.000393.000
44DEKORA doo Beograd-Novi Beograd7.310.000169.000
45SER GILLES ZAVESE7.056.000137.000
46MN FLOORING D.O.O.6.998.000488.000
47NENAD JOVIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA D.N. TEPISI NEGOTIN6.660.0006.000
48SLAVIŠA ANDRIĆ PR ZAVESE I TAPETE6.554.000466.000
49SANJA VUJČIĆ PR MISTIK-R6.070.000726.000
50AIDA ŽIGOVIĆ PR FAMILY TC SUBOTICA6.060.000630.000
51LORISON5.961.00051.000
52DUŠKO GRBIĆ PR DG VELVET5.762.000709.000
53TANJA DRAGUTINOVIĆ PR. STR TALIJJA.BEŠKA5.437.000840.000
54DEJAN ŠARAC PR ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA DEXTEEM.NP NOVI PAZAR5.361.000337.000
55DRVO MARKET STEFANOVIĆ4.618.000255.000
56BALTA HOME CARPETS4.322.00049.000
57ŽELJKO MAKSIĆ PR TRGOVINSKA RADNJA MAX – DOM KIKINDA4.038.000426.000
58NEJMA4.023.000154.000
59PETAR CVETKOVIĆ PR TANDEM ENTERIJERI3.973.000338.000
60Decorra paneli DOO3.631.000110.000
61CLASSEN MIHAILOVIĆ3.613.00082.000
62DRVO HOME DOO3.422.000175.000
63NORMA-LUX3.242.000338.000
64EDIS UKIĆ PR TRGOVINA TEPISIMA HOME CENTAR KAŠMIR NOVI PAZAR3.120.000405.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.