Najviše subvencija za bogate arapske investitore u Rumuniji

Kraljevska porodica UAE koristi milionske poljoprivredne subvencije iz EU

AgrobiznisBiznisEU

7.5.2026 12:19 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Kraljevska porodica UAE koristi milionske poljoprivredne subvencije iz EU Kraljevska porodica UAE koristi milionske poljoprivredne subvencije iz EU
Vladajuća kraljevska porodica (Al Nahjan) Ujedinjenih Arapskih Emirata koristi desetine miliona evra subvencija iz Evropske unije za poljoprivredu, iako je reč o jednoj od... Kraljevska porodica UAE koristi milionske poljoprivredne subvencije iz EU

Vladajuća kraljevska porodica (Al Nahjan) Ujedinjenih Arapskih Emirata koristi desetine miliona evra subvencija iz Evropske unije za poljoprivredu, iako je reč o jednoj od najbogatijih dinastija na svetu.

Istraživanje koje su sproveli DeSmog, španski El Diario i rumunski G4Media, a koje je objavio i Guardian, pokazuje da su kompanije povezane sa porodicom Al Nahjan u periodu od šest godina dobile više od 71 miliona evra EU poljoprivrednih subvencija za farme u Rumuniji, Italiji i Španiji.

Ta sredstva dolaze iz Zajedničke poljoprivredne politike EU (CAP), koja troši oko 54 milijarde evra godišnje i čini trećinu ukupnog budžeta EU namenjenog poljoprivredi i ruralnom razvoju. Problem, prema istraživanju, jeste to što deo tih subvencija završava kod stranih investitora, uključujući i autoritarne režime.

Najveći deo novca otišao je rumunskoj kompaniji Agricost, koja upravlja najvećom farmom u Evropskoj uniji (57.000 hektara). U 2024. godini ta firma je dobila 10,5 miliona evra, što je višestruko više od prosečnog evropskog poljoprivrednika. Porodica Al Nahjan, čije se bogatstvo procenjuje na više od 320 milijardi dolara, koristi poljoprivredne investicije kao deo strategije prehrambene sigurnosti UAE, jer zemlja uvozi oko 90 odsto hrane zbog nepovoljnih uslova za poljoprivredu.

Njihova mreža uključuje kompaniju Al Dahra i fond ADQ, koji kontrolišu ogromne površine zemlje širom sveta, uključujući Afriku, Južnu Ameriku i Evropu. U EU, osim Rumunije, prisutni su i u Španiji i Italiji, gde proizvode stočnu hranu i voće, uglavnom za izvoz na Bliski istok.

Istraživanje takođe naglašava širi problem EU subvencija: one se često dodeljuju na osnovu veličine zemljišta, pa najveći zemljoposednici, uključujući milijardere i strane investitore,  dobijaju najveći deo novca. Samo mali broj najbogatijih vlasnika u EU dobija milijarde evra godišnje.

Kritičari, uključujući evroposlanike i organizacije za zaštitu životne sredine, upozoravaju da ovakav sistem „obogaćuje elitu i autokratske režime“, umesto da pomaže malim evropskim farmerima. Evropska komisija je zbog toga predložila ograničenje godišnjih subvencija po farmi, ali se te promene još razmatraju.

Takođe se ističe da je teško utvrditi puni obim ovih isplata jer EU baze podataka često prikazuju samo direktne primaoce subvencija, a ne stvarne vlasnike kompanija, što otežava transparentnost.

  • MinjaKristalŠminkanje

    7.5.2026 #1 Author

    Ovo otvara pitanje pravednosti raspodele evropskih subvencija, posebno kada najveću korist imaju veoma bogati strani investitori. Takva praksa izaziva kritike jer mali poljoprivrednici često teže dolaze do iste podrške i konkurentnosti na tržištu.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.