JOŠ ŠEST MESECI ZA KREDITE ČIJI JE GARANT DRŽAVA Zajam EIB od 65 miliona Srbiji, Mali predstavio predloge zakona

SrbijaVesti

16.12.2020 12:41 Autor: Julijana Vincan 0

JOŠ ŠEST MESECI ZA KREDITE ČIJI JE GARANT DRŽAVA Zajam EIB od 65 miliona Srbiji, Mali predstavio predloge zakona JOŠ ŠEST MESECI ZA KREDITE ČIJI JE GARANT DRŽAVA Zajam EIB od 65 miliona Srbiji, Mali predstavio predloge zakona
Predlogom zakona o utvrđivanju garantne šeme, što je mera podrške privredi za ublažavanje posledica pandemije korona virusa, produžava se rok za još šest meseci... JOŠ ŠEST MESECI ZA KREDITE ČIJI JE GARANT DRŽAVA Zajam EIB od 65 miliona Srbiji, Mali predstavio predloge zakona

Predlogom zakona o utvrđivanju garantne šeme, što je mera podrške privredi za ublažavanje posledica pandemije korona virusa, produžava se rok za još šest meseci da preduzeća mogu da zatraže kredite čiji je država garant, izjavio je ministar finansija Srbije Siniša Mali.

Mali je u sredu poslanicma u Narodnoj skupštini predstavio Predlog zakona o utvrđivanju garantne šeme, kao mera podrške privredi za ublažavanje posledica pandemije bolesti Covid-19, izazvane korona virusom, kao i Predlog zakona o potvrđivanju finansijskog ugovora Povezane škole u Srbiji sa Evropskom investicionom bankom, čime je Srbiji odobren zajam od 65 miliona evra.

On je objasnio da se Uredbom o utvrđivanju garantne šeme kao mera podrške privredi i bankama, omogućava da do 31. decembra odobre do dve milijarde evra povoljnih kredita privredi, ali da predmetni limit neće biti ostvaren u predviđenom roku.

„Do kraja novembra odobreno je oko 20.000 kredita i isplaćeno 1,48 milijarde evra. Zakon koji je pred vama odnosi se na produženje roka važenja garantne šeme za još šest meseci. Naime, definisali smo dve milijarde evra za jeftine kredite koje garantuje država Srbija, za likvidnost mikro, malih i i srednjih preduzeća“, naveo je Mali.

Ministar finansija
Foto: Tanjug

Objasnio je da je veliki broj zemalja pomogao privredu i građane na sličan način kao i Srbija, te da su krediti za likvidnost važna karika koja je omogućila da se naša privreda spasi i uspešno bori sa pandemijom, zbog čega ćemo i imati najbolji rezultat po pitanju stope rasta u Evropi.

Ministar je naglasio da pored garantne šeme privreda može da računa i na kredite Fonda za razvoj, čija je kamatna stopa jedan odsto.

„Ove godine smo izdvojili više od 700 milijardi dinara, odnosno, više od šest milijardi evra za paket pomoći privredi i građanima Srbije. Taj paket obuhvata isplatu minimalne zarade, garanciju države za kredite, odlaganje poreza i doprinosa, isplatu 100 evra punoletnim državljanima. Takođe, obuhvata i jednokratnu pomoć penzionerima od 4.000 dinara, koja je isplaćena, kao i povećanje plata medicinskim radnicima u aprilu od 10 odsto“, istakao je Mali.

Zgrada Evropske investicione banke
Foto: Wikipedia.org

Dodao je da su penzioneri dobili jednokratnu pomoć pre mesec dana, a da je isplaćena i šesta minimalna zarada ugostiteljima i turističkim radnicima. U četvrtak, kaže, kako je predsednik Aleksandar Vučić i obećao, isplaćuje se još jedna jednokratna pomoć najstarijim građanima u iznosu od 5.000 dinara.

Povezana škola u Srbiji

Ministar je obrazložio i Predlog zakona o potvrđivanju finansijskog ugovora Povezane škole u Srbiji, između Republike Srbije i Evropske investicione banke, koji je potpisan u Luksemburgu 10. novembra, a u Beogradu 16. novembra ove godine, čime je našoj zemlji odobren zajam od 65 miliona evra.

Objasnio je da će, zahvaljujući tom zajmu, bežična lokalna računarska mreža biti izgrađena u svim školskim objektima u našoj zemlji, gde je to tehnički opravdano i potrebno.

„Reč je o možda i najvažnijem zakonu koji je pred vama, jer su u pitanju deca, naši mladi. Ovim obezbeđujemo dostupnost računarske opreme, internet, spremamo ih za sve što ih čeka u budućnosti. Faze I i II već se realizuju sredstvima iz budžeta Republike Srbije u oko 900 škola, a izgradnjom bežične mreže biće obuhvaćeno još oko 930 škola širom naše zemlje“, naglasio je Mali.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...