Naša zemlja u odnosu na komšije ima najmanju prosečnu zaradu, a rekorder je i po isplaćenim najvišim platama, pokazuju podaci CompanyWall-a

Koji poslovi donose najveća primanja u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji?

AnalizaPoslovanjePreduzetnikU fokusuVesti

16.8.2021 10:34 Autor: Gordana Bulatović

Koji poslovi donose najveća primanja u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji? Koji poslovi donose najveća primanja u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji?
Srbija ima najniže prosečne plate u odnosu na Hrvatsku i Sloveniju, iako je u prošloj godini bila rekorder po rastu zarada u čitavom regionu.... Koji poslovi donose najveća primanja u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji?

Srbija ima najniže prosečne plate u odnosu na Hrvatsku i Sloveniju, iako je u prošloj godini bila rekorder po rastu zarada u čitavom regionu. S druge strane, prema podacima koje je za portal Biznis.rs obradila regionalna bonitetna kuća CompanyWall, u Srbiji su, u odnosu na Hrvatsku i Sloveniju, ostvarene i najviše zarade.

Prosečne bruto zarade u regionu, u evrima
RangZemlja20192020indeks 2020/2019
1.Slovenija17541856105,8
2.Hrvatska11821223103,5
3.Mađarska11311149101,6
4.Rumunija10231067104,3
5.Crna Gora773783101,3
6.Bosna i Hercegovina727755103,9
7.Bugarska648709109,4
8.Srbija643706109,8
9.Severna Makedonija609658108,0
10.Albanija426435102,1
Izvor: Statistički zavodi izabranih zemalja

Posmatrano prema visini zarade u kompanijama sa najvišim prosečnim platama, a koje zapošljavaju više od deset radnika, u Srbiji su, u prošloj godini, ostvareni gotovo duplo veći najviši prihodi po zaposlenom nego u Hrvatskoj ili Sloveniji. Dok je, gledajući kompanije koje zapošljavaju preko deset ljudi, u prošloj godini isplaćena najviša prosečna zarada u Sloveniji od 7.980 evra, a u Hrvatskoj – 9.020 evra, u Srbiji je ostvarena prosečna mesečna bruto plata od čak 17.571 evro.

Pritom, skoro dvostruko više prosečne bruto zarade od Slovenaca i Hrvata, u Srbiji nije isplatila samo jedna firma, već više njih. Može se pretpostaviti da je razlog ovako velikih razlika u najvišim zaradama u posmatranim zemljama u tome što se, kada je u pitanju Srbija, u prosečnu bruto zaradu evidentiraju sva primanja – uključujući tu i razne pogodnosti kao što su biznis kartice, privatno zdravstveno osiguranje i slično.

Firme sa najvišim platama u Sloveniji
RangNaziv firmeProsečna bruto zarada u evrimaBroj zaposlenih
1.United Group SI, d.o.o.798014
2.NOVARTIS PHARMA SERVICES INC. Podružnica v Sloveniji736568
3.Merck Sharp & Dohme, d.o.o.709437
4.DIGITALNA SLIKOVNA DIAGNOSTIKA, d.o.o.700912
5.A.T. Kearney d.o.o.620813
6.MEDILAB d.o.o., Ljubljana556725
7.Celtra d.o.o.547176
8.WEISHAUPT, d.o.o.499312
9.AEROSOL d.o.o.480025
10.BORMIA d.o.o.478814
11.RESINEX d.o.o.475013
12.3M (East) AG, Podružnica v Ljubljani464429
13.MTC-SL Murska Sobota d.o.o.464313
14.PHARMAMED-MADO, d.o.o.454512
15.H-BIT, d.o.o.432126
16.PAUL HARTMANN ADRIATIC d.o.o.411615
17.SPAN d.o.o., Ljubljana495317
18.B2 KAPITAL d.o.o.404118
19.KEMOMED, d.o.o.402021
20.SYNGENTA AGRO d.o.o.392417
rangirane samo firme koje imaju preko deset zaposlenihIzvor: CompanyWall Finansijski Asistent

Ono što je, pak, zajedničko za sve tri države jeste da u rekordnim zaradama dominiraju kompanije koje su podružnice velikih sistema u oblastima zdravstvenih usluga, medicinske opreme, programiranja i telekomunikacija, zelene energije, repromaterijala i konsultantskih usluga.

Primetno je i da na listama kompanija sa najvišom bruto prosečnom zaradom nema ni poslovnih banaka, kao ni osiguravajućih kuća, što potvrđuje tezu da je pandemija ozbiljno uticala na rad finansijskih institucija u ovom delu Evrope, pa i šire. Očigledno je da je korona kriza u prvi plan stavila uglavnom novu grupu delatnosti koja će, verovatno, na ovim, višim osnovama nastaviti da se razvija.

Ređe u odnosu na očekivano, obzirom na veliki građevinski bum u regionu, na listama najbolje isplaćenih zarada, ima onih u građevinskim firmama. Jedna od njih, splitska firma Mejaši prvi d.o.o., ima samo jednog zaposlenog, koji je prošle godine imao najveću prosečnu zaradu u Hrvatskoj – 154.897 kuna (oko 20.000 evra) bruto mesečno. O problemima zapošljavanja građevinaca i trendu da u Srbiji, ali i u regionu, u ovakvim firmama ima sve manji broj stalno zaposlenih portal Biznis.rs je već pisao. „Luksuz“ da građevinske firme angažuju veći broj stalno zaposlenih imaju samo one kompanije koje su obezbedile i dugoročne ugovore. Ostali angažuju radnike – od posla do posla.

Firme sa najvišim platama u Hrvatskoj
RangNaziv firmeBruto plata u kunamaBruto plata u evrimaBroj zaposlenih
1.MICROSOFT HRVATSKA d.o.o.67.6299.02057
2.AbbVie d.o.o.63.8408.51540
3.FORTENOVA GRUPA d.d.59.7757.973132
4.GlaxoSmithKline d.o.o.52.9767.06637
5.Hrvatska kontrola zračne plovidbe d.o.o.51.9906.934748
6.BOEHRINGER INGELHEIM ZAGREB d.o.o50.0266.67235
7.Novartis Hrvatska d.o.o.49.9836.66780
8.Medtronic Adriatic d.o.o.49.5556.60960
9.Samsung Electronics Austria GmbH49.3886.58776
10.NOVO NORDISK Hrvatska d.o.o.49.3866.58738
11.HUAWEI TECHNOLOGIES d.o.o.46.0616.14316
12.PROCTER & GAMBLE d.o.o.42.3685.65150
13.Dräger Medical Croatia d.o.o.42.2775.63930
14.Syngenta Agro d.o.o.41.3675.51727
15.Končar d.d.41.1585.49054
16.SANDOZ d.o.o.40.7985.44299
17.TETRA PAK d.o.o.39.0395.20740
18.Specijalna bolnica RADIOCHIRURGIA ZAGREB38.3985.12152
19.SELECTIUM d.o.o.37.0744.94531
20.Siemens Healthcare d.o.o.36.0274.80548
rangirane samo firme koje imaju preko deset zaposlenihIzvor: CompanyWall Finansijski Asistent

Slovenački Ventocom.SI je u prošloj godini, iako se svrstava u mikro preduzeća, prihodovao oko 8,5 miliona evra. Prosečna bruto plata je u tom periodu u ovoj firmi koja se bavi telekomunikacijama, bila 6.396 evra.  Prema rečima Eve Aljančič, partnerke u ovoj kompaniji, ključ svakog poslovnog uspeha su, između ostalog, najbolji i motivisani zaposleni.

„Ventocom.SI je mlada kompanija sa inovativnim poslovnim modelom zasnovanom na dve pretpostavke. Prvi je odlično tehnološko rešenje koje pruža dobar kvalitet usluga za naše klijente i kvalitetne podatke za efikasno upravljanje poslovanjem. Druga pretpostavka su najbolji i motivisani zaposleni. Naši zaposleni su stručnjaci sa dugogodišnjim iskustvom na vodećim pozicijama u telekomunikacionoj industriji.  Plate zaposlenih su u velikoj meri povezane sa postizanjem rezultata i odlične su. Pokrivamo druga područja kroz partnerstva i angažovanjem usluga od najboljih provajdera na tržištu“, objašnjava za portal Biznis.rs Eva Aljančič.

Firme sa najvišim platama u Srbiji
RangNaziv firmeBruto plata u dinarimaBruto plata u evrimaBroj zaposlenih
1.BECHTEL ENKA UK LIMITED OGRANAK2.065.25017.57153
2.CT MANAGEMENT & CONSULTING SERVICES DOO BEOGRAD1.832.32915.58919
3.ENERGO-SISTEM DOO NOVI SAD1.716.73814.60620
4.SAVIČIĆ GROUP doo Futog1.145.9549.75018
5.HUAWEI TECHNOLOGIES DOO BEOGRAD1.030.1428.76488
6.A.R.J TECHNOLOGY d.o.o. Novi Sad898.1347.64123
7.MAGNA PHARMACIA DOO BEOGRAD805.3956.85272
8.ALEF DISTRIBUCIJA ADRIA DOO BEOGRAD594.0305.05411
9.Mainframe2 DOO575.3434.89582
10.Magna Medica d.o.o. Beograd562.4644.78514
11.PAREXEL INTERNATIONAL d.o.o.555.2184.72465
12.PERNOD RICARD SRBIJA DOO BEOGRAD541.7734.60925
13.ECOLAB HYGIENE DOO BEOGRAD522.4384.44528
14.Brenntag d.o.o.521.0404.43323
15.ADAMA SRB DOO499.7594.25218
16.Zentiva Pharma d.o.o.468.4233.98528
17.SERVIER d.o.o.465.9153.96450
18.GALENS INVEST DOO NOVI SAD443.3763.77241
19.REHAU DOO432.6113.68121
20.THYSSENKRUPP MATERIALS DOO, INĐIJA408.9933.48045
rangirane samo firme koje imaju preko deset zaposlenihIzvor: CompanyWall Finansijski Asistent

Ona napominje da se ne radi samo o platama ili odnosima, već i o razvijenoj svesti o doprinosu svakog zaposlenog uspešnom poslovanju kompanije. Na pitanje, da li imaju problema sa pronalaženjem kvalitetnog kadra, Aljančič odgovara da je oblast telekomunikacija odlično razvijena, sa mnogo iskusnih i dobro obučenih stručnjaka, koji su u poslednje tri decenije učestovovali u izuzetnom razvoju ove industrije.

„Po našem mišljenju, pronalaženje takvih zaposlenih u ovoj oblasti telekomunikacija nije problem“, kaže Aljančič.

Slično razmišlja i direktor novosadskog Energo sistema, kompanije mikro veličine, koja se bavi izvođenjem svih vrsta termotehničkih, termoenergetskih i gasnih postrojenja i instalacija po sistemu „ključ u ruke“. U ovoj firmi prosečna bruto zarada iznosi oko 14.306 evra. Primetno je da stalno traže nove radnike, iako, za sada, ne osećaju problem nedostatka stručnog kadra.

„Smatramo da je jako važno ulagati u zaposlene. Mi to radimo, stalno organizujemo dodatne edukacije, ali bi želeli da to radimo i više“, priznaje u razgovoru za portal Biznis.rs direktor novosadskog Energo sistema, Marko Milinković.

Bruto i neto u Srbiji

Postoje određene razlike i u visini i obračunu bruto zarade. Iako se, recimo, od poslodavaca u Srbiji može čuti da su izuzetno visoki nameti na rad, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Milojko Arsić podseća da je maksimalni namet na platu u Srbiji oko 64 odsto, a da je trenutna poreska stopa na plate jedna od najnižih u Evropi.

„Zbog postojanja neoporezivog iznosa plate koji je trenutno 18.300 dinara, kod poreza postoji određena progresivnost. Ljudi sa većim zaradama plaćaju porez po nešto višoj poreskoj stopi. U tom smislu, svako eventualno smanjenje poreske stope, koje traže poslodavci, donelo bi najveću korist ljudima sa najvišim zaradama“, zaključuje prof. Arsić.

Kada zaposleni u Srbiji dobije 100.000 neto zaradu, to znači da je, uz to, poslodavac na račun PIO uplatio oko 36.000 dinara, doprinose za zdravstveno osiguranje u visini od oko 15.000 dinara, osiguranje za slučaj nezaposlenosti od oko 1.000 dinara i porez na dohodak u visini od oko 12.000 dinara.

Sve češće se i u Srbiji, kao u većem delu Evrope, ugovara bruto zarada, pa zaposleni sam uplaćuje penziono i socijalno osiguranje i porez. Pored toga, uz bolje pozicije u firmama, uz osnovnu platu idu i benefiti kao što je privatno zdravstveno osiguranje, uplata određenog dogovorenog iznosa u privatno penziono osiguranje ili osiguranje zaposlenog i njegove porodice.

Porezi i doprinosi u Hrvatskoj       

Prema objašnjenju Poreske uprave Republike Hrvatske, radnik koji prima platu obveznik je poreza na dohodak od nesamostalnog rada, prireza porezu na dohodak i doprinosa iz plate. Porez na dohodak od nesamostalnog rada plaća se na bruto platu umanjenu za iznos doprinosa (20 odsto) i ličnog odbitka što čini poresku osnovicu. Lični odbitak je 4.000 kuna mesečno (oko 530 evra) i može biti uvećan zavisno da li zaposleni ima izdržavane članove porodice, invaliditet i slično.

Porez na dohodak plaća se na poresku osnovicu po stopama od 20, odnosno 30 odsto, zavisno od visine oporezivog dela plate. Prirez porezu na dohodak plaća se na iznos poreza na dohodak, i to u slučaju kada radnik ima prebivalište na području opštine ili grada koji je svojom odlukom propisao prirez porezu na dohodak.

Doprinosi iz plate plaćaju se za penziono osiguranje u iznosu od 20 odsto bruto zarade (za osobe u drugom stubu penzionog osiguranja plaća se 15 odsto na temelju generacijske solidarnosti, a pet odsto na temelju individualne kapitalizovane štednje).

Nameti za poslodavce i zaposlene u Sloveniji

U Republici Sloveniji ukupna stopa doprinosa zaposlenih iznosi 22,10 odsto, a ukupna stopa doprinosa poslodavaca 16,10 odsto, objašnjava za portal Biznis.rs načelnica Odseka za poreze u Udruženju poslodavaca Slovenije (ZDS), Kristina Barič.

Primer obračuna nameta na plate u Sloveniji za 2021. godinu:

bruto plata      5.000 evra     7.500 evra    10.000 evra   15.000 evra
doprinosi zaposlenih (1 x 22,10%)1.105,00 evra1.657,50 evra 2.210.00 evra3.315,00 evra
opšta olakšica   291,67 evra   291,67 evra    291,67 evra   291,67 evra
poreska osnovica (1-2-3)3.603,33 evra5.550, 83 evra 7.498,33 evra11.393,33 evra
avans poreza na prihod   972,43 evra1.698,15 evra2.622,49 evra 4.569,99 evra
neto plata (1-2-5)2.922,57 evra4.144,35 evra5.167,51 evra7.115,01 evra
doprinosi zaposlenih (1 x 16,10%)   805,00 evra1.207,50 evra1.610,00 evra2.415,00 evra
Ukupni trošak plate (1+7) 5805,00 evra8.707,50 evra11.610,00 evra17.415,00 evra
izvor: ZDS, 2021.

“Poreska osnovica za obračun akontacije poreza na dohodak građana je bruto prihod od rada, umanjen za iznos obračunatih doprinosa za socijalno osiguranje, za koje je zaposleni obavezan da plati i za iznos mesečne poreske olakšice, kao što je opšta olakšica ili posebne olakšice za izdržavane članove porodice. Mesečna opšta olakšica iznosi 291,67 evra i odobrava se svim poreskim rezidentima Republike Slovenije. Poreski obveznici sa bruto mesečnim prihodom do 1.109,74 evra, pored pomenute opšte olakšice, pri obračunu akontacije uzimaju u obzir i dodatne opšte olakšice obračunate po formuli: 1.558,37 – 1.402,77 x bruto prihod”, objašnjava Barič.

Sutra: Zašto firme sa velikim prometima isplaćuju minimalne zarade?

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...