Potrebno vreme da se EPS stabilizuje, pojačani uvoz struje i tokom naredne zime
AnalizaInfrastrukturaPoslovanjeSrbijaVesti
7.6.2022 15:26 Autor: Stanislav Stanišić 12
Ukupna industrijska proizvodnja, posle rasta zabeleženog u martu, međugodišnje je porasla i u aprilu, i to za dva odsto. Posmatrano po sektorima, taj rast je lociran u sektoru rudarstva, gde je nosilac eksploatacija ruda metala koja je samo u aprilu skoro učetvorostručena (porast za 291 odsto), navodi se u najnovijoj mesečnoj analizi Makroekonomskih analiza i trendova (MAT) koja obuhvata podatke za april.
Posebnu pažnju zaslužuju oblasti koje su u aprilu ušle u negativni doprinos, a nisu ga imale u prethodnim mesecima. Na prvom mestu to je prehrambena industrija.
Ona je, posle opadanja u 2021. godini, od početka ove godine ušla u oporavak. Međutim, on je naglo prekinut u aprilu, navode analitičari MAT-a.
Desezonirani indeks je pao za 0,8 odsto, priraštaji trenda su prešli u negativan smer, međugodišnji rast proizvodnje cele oblasti je zamenjen padom za 4,7 odsto. Interesantno je da uzrok nije prošlogodišnji pad proizvodnje mesne industrije – ona je i u aprilu ostvarila rast. Pad je sada izazvan padom proizvodnje mlečnih, mlinskih (za oko 15 odsto) i pekarskih proizvoda i testenina (četiri odsto).
Komentarišući pad proizvodnje u prehrambenoj industriji, ekonomista Saša Đogović u razgovoru za Biznis.rs kaže da je bilo za očekivati da dođe do negativnog bilansa u celini.
„April, za koji je rađeno istraživanje, je specifičan mesec sa više neradnih dana zbog praznika i manjeg obima tražnje. U tom smislu su bili manje uposleni kapaciteti industrije. Pad proizvodnje u prehrambenoj industriji je logičan jer smo imali zabranu izvoza brašna. Sa druge strane u zalihama su nagomilane značajne količine i jednostavno nije bilo potrebe za mlinskom proizvodnjom. Kod nas je tržište imalo normalnu snabdevenost sa uobičajenom tražnjom“, ističe Đogović.
Pročitajte još:
Ipak, on smatra da ovakva situacija nema tendenciju nastavka, posebno kada je došlo do liberalizacije izvoza brašna u region, koji će ići na stvaranje dodatnih zaliha.
„Proizvodnja prehrambenih proizvoda će porasti posebno nakon žetve ratarskih kultura. Od maja treba očekivati pojačano intenziviranje pozitivne dinamike proizvodnje, što će pojačati pozitivnu zonu rasta u kumulativu u prvih pet meseci“, objašnjava Đogović.
Za remont EPS-a potrebno bar godinu i po dana
U aktuelno vreme ekonomske krize gde sektor elektroprivrede pokazuje svoje slabosti, posebno zabrinjava da je i u aprilu zabeležen međugodišnji pad od 8 odsto, ali je on znatno manji nego u prvom kvartalu, kada je bio skoro 20 odsto.
„Po ovome je došlo do ublažavanja pada proizvodnje električne energije, što znači da su podigli svoje kapacitete, ali je EPS i dalje daleko od konačnog oporavka. Naprotiv, i dalje su u dubokom minusu. Za puni remont kapaciteta električne energije treba duže vreme, barem narednih godinu i po dana. I tokom naredne zime bićemo svedoci pojačanog uvoza električne energije“, zaključuje Đogović.
MARKO7
7.6.2022 #1 AuthorPa to treba pojačati do maksimuma…
IVAN
7.6.2022 #2 AuthorEPS je u haosu
JANA
7.6.2022 #3 AuthorNista ne moze preko noci ,vremenom ce se sve stabilizovati ,imajmo ppverenja
IVAN
7.6.2022 #4 AuthorCeka nas teska zima
GOCA BG
7.6.2022 #5 AuthorOporavice se,cela situacija je uticala na njihov sektor…
SRDJAN
7.6.2022 #6 AuthorKolko li ce da kosta samo remont!?
VERA
7.6.2022 #7 AuthorStabilizovace se kada ima ko da pametno upravlja.
MARA
7.6.2022 #8 AuthorNadam se da će se situacija normalizovati..
SNEZANA
8.6.2022 #9 AuthorTome se svi nadamo.
NATI29
7.6.2022 #10 AuthorBitno da ide na bolje
BRANA19
8.6.2022 #11 AuthorValjda ce sve biti okej…
GAGA
8.6.2022 #12 AuthorI nikom nista…