Povećanje plata prosvetarima sledeće godine, radnici u kulturi traže pomoć od EU
3.11.2021 14:48 Autor: Stefan Petrović
Sindikat uprave Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Sindikat kulture Srbije i Sindikat zaposlenih u naučno-istraživačkoj delatnosti okupiće se u četvrtak u 11 časova na Trgu Nikole Pašića kako bi protestovali protiv niskih zarada i loših uslova rada koji se, prema njihovim rečima, ne popravljaju već godinama.
Kako u razgovoru za Biznis.rs kaže predsednik Samostalnog sindikata kulture Dragana Đorđević, državne institucije nemaju sluha za radnike u kulturi, zbog čega je zarada u ovoj oblasti u rangu najniže cene rada. Zbog toga će glavni zahtevi biti povećanje plate za 15 odsto, isplata toplog obroka i regresa.
„Mi nismo stupili u kontakt sa ministarkom kulture Majom Gojković od početka njenog mandata 28. oktobra prošle godine. Aneks koji su potpisali svi u javnoj službi nije potpisao samo sektor kulture i zato imamo šest odsto manje zarade“, ističe naša sagovornica.
Kada je reč o povećanju zarada, ministar finansija Siniša Mali najavio je povišicu plate prosvetnim radnicima od sedam odsto u 2022. godini, te će početna plata radnika sa sedmim stepenom stručne spreme iznositi 66.394 dinara. Izraženo u novcu, ovo povećanje iznosi 4.343 dinara.
Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Dušan Kokot kaže za Biznis.rs da poštovanje sprovođenja zakona nije u nadležnosti sindikata, pa se tako njegov sindikat neće pojaviti na sutrašnjem protestu.
„Zakon kaže da je zarada zaposlenog proizvod osnovice i pripadajućeg koeficijenta. Uredbom o koeficijentima kojom je definisan koeficijent fizičkom radniku od 5,99 odsto, definisan je i koeficijent profesoru i to nije slučajno. To je raspon 1:3 između fizičkog radnika i profesorskog posla, tako da kada bi fizički radnik zaradio minimalac, nastavnik sa sedmim stepenom stručne spreme imao bi platu preko 100.000 dinara“, objašnjava Kokot.
Ipak, kako je dodao, profesor danas dobija tri puta po 22.000, a ne tri puta po 35.000 dinara.
S druge strane, odgovori na zahteve koje je Samostalni sindikat kulture upućivao institucijama stizali su samo iz Predsedništva Srbije. Kako kaže predsednik ovog sindikata Dragana Đorđević, osnovni postulat komunikacije je da postoji uvažavanje i odgovor, pa je upravo zbog toga ona rešila da “natera” institucije da odgovaraju, makar i van granica države.
„Ja sam prošle nedelje sa našom delegacijom bila na međunarodnom skupu u Bratislavi gde sam podnela izveštaj da nemamo komunikaciju sa Ministarstvom kulture, koji stoji i na našem sajtu. Predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen (Ursula von der Leyen) biće preneto da nema socijalnog dijaloga. Pre četiri godine mi smo stopirali poglavlje 19 i sada ćemo ponovo da pokrenemo inicijativu“, rekla je ona.
A jedna od tačaka kritika je i činjenica da u kolektivnim ugovorima stoji član da je Vlada pre usvajanja budžeta dužna da se sastane sa predstavnicima radnika, što se, prema njenim rečima, do sada nije desilo.
„Glavna zamerka je da nas institucije ne poštuju kao socijalnog partnera“, naglasila je ona.
Pročitajte još:
Istakla je i da ne očekuje neki preveliki „bum“ nakon ovog protesta jer bi zvaničnici, kako kaže, do sada adekvatno odgovorili na njihove zahteve da su hteli, pošto su u julu imali razgovor u Ministarstvu finansija na kojem su upravo tražili topli obrok i regres.
„Ja sam znala da drugog sastanka neće biti i nije ga ni bilo sve do danas. Da se htelo, moglo se“, navela je naša sagovornica, dodajući da će dalje ići ka organima Evropske unije, kako bi mogli da ostvare svoje zahteve.
Ona ističe i stav da sutra ne treba da se pravi veliki skup kako se ljudi ne bi izlagali riziku od virusa. Umesto toga na skupu će biti samo glavni odbori. Inače, u kulturi ima ukupno 10.650 zaposlenih, a više od 60 odsto njih je u članstvu Samostalnog sindikata kulture.